אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד האוצר מתנער מהתוכנית להעלאת קצבאות הזקנה צילום: אלעד גרשגורן, אוראל כהן

משרד האוצר מתנער מהתוכנית להעלאת קצבאות הזקנה

שרגא ברוש הציע שהמעסיקים והאוצר יממנו את העלאת הקצבאות לקשישים עניים. מנכ"ל האוצר אמר ש"אנו מוצפים בדרישות, אבל נלמד את התוכנית"

29.11.2017, 08:01 | אדריאן פילוט

משרד האוצר בראשות משה כחלון מתנער מהתוכנית שיזמו הארגונים הכלכליים בראשות שרגא ברוש המיועדת להגדיל את קצבאות הקשישים העניים ב־3 מיליארד שקל בשנה, במימון חלקי (50%) של המעסיקים.

לפי התוכנית, כ־‭294‬ אלף קשישים יקבלו תוספת, כך שהכנסות זוג שמקבל השלמת הכנסה יגדלו ב־1,655 ‬שקל בחודש ויגיעו לכ־‭7,780‬ שקל, זאת באמצעות העלאת הפרשות המעסיקים לביטוח לאומי ב־‭0.36‬ נקודות האחוז. הכספים המיועדים של "מזקנים בכבוד" ינותבו לקרן מיוחדת.

קראו עוד בכלכליסט

מימין: כחלון וברוש, צילום: אלעד גרשגורן, אוראל כהן מימין: כחלון וברוש | צילום: אלעד גרשגורן, אוראל כהן מימין: כחלון וברוש, צילום: אלעד גרשגורן, אוראל כהן

בעת הצגת התוכנית בתחילת השבוע אמר ברוש כי הוא כבר דן עם כחלון על התוכנית, ובסביבתו של שר האוצר ביקשו להדגיש שכחלון "עודכן" על התוכנית אך "לא סוכם שום דבר". בסביבתו של כחלון גם ציינו את כל הסכומים ששר האוצר כבר הקדיש וניתב לצורכי הקשישים.

שלשום הוזמן מנכ''ל משרד האוצר שי באב''ד לבית הנשיא ראובן ריבלין אחרי שהנשיא ביקש לקדם את התוכנית של ברוש. באב"ד אותת שם שהמשרד אינו ממהר להקצות לכך כספים, בוודאי לא את כל הסכום שברוש דורש. מנכ"ל האוצר אמר בבית הנשיא ש"קיבלנו את הדו"ח שבבסיס התוכנית של ברוש בתחילת השבוע, ואנו נשב ונלמד אותו לעומק. כמות הבקשות שאנו מקבלים היא אינסופית. כל נושא הוא חשוב וקריטי. ברוש חובש כעת את הכובע של הקשישים, אך רק בשבוע שעבר ישבנו והוא היה בכובע של התעשייה. אנו מוצפים בכמות דרישות. אנו חייבים לסיים בהקדם את נושאי הנכים, הביטחון, הרווחה, הבריאות והחינוך. כאשר רואים שהיו עודפי הכנסה חסרי תקדים של 20 מיליארד שקל, התיאבון גדל והרצונות לתקן הרבה מאוד עוולות רק הולך ועולה".

באותה נשימה באב''ד הגדיר את היוזמה כ"ברוכה" והסכים כי 5,000 שקל בחודש (סכום שמקבל זוג המקבל השלמת הכנסה) אינם סכום שאיתו אפשר לחיות, ולכן חובת משרדו היא "לעשות את המקסימום". באב''ד הוסיף כי "נשים את הדו"ח יחד עם יתר הדרישות שיש כרגע. ב־11 בינואר נגיע לממשלה עם תקציב המדינה, ושם, אני מקווה, נוכל לתת מענה כזה או אחר לדו"ח".

בסביבתו של כחלון חוששים מנפיצות המהלך ומהסכנות הכרוכות בו: מגיע יו''ר ארגון שאינו ממשלתי, קובע סדר עדיפות לאומית ודורש 1.5 מיליארד שקל כאשר ההתחייבויות התקציביות חוצות את כלל המסגרות התקציביות. לאירוע הזה מתווסף רובד נוסף: ברוש מציע גם העלאת מסים — כלומר מקור מימון — ומוכן "לתרום" את החצי השני (מאצ'טינג).

המצב המשונה הזה מסנדל את כחלון שמצהיר על עצמו כשר האוצר החברתי ביותר — הרי הוא לא יכול לסרב להצעה כזו. באוצר חוששים שהדבר עלול להפוך לתקדים מסוכן: מחר כל קבוצה תבחר מטרה חברתית ותחליט לאן היא רוצה לנתב את כספי המסים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות