אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עסקן בכיר של פיפ"א הודה שקטאר הציעה לו שוחד צילום: איי פי

עסקן בכיר של פיפ"א הודה שקטאר הציעה לו שוחד

הנשיא לשעבר של התאחדות הכדורגל של קולומביה העיד בבית המשפט ביום שני וטען כי בכיר בחברת שיווק ספורט עדכן אותו שהקטארים מוכנים לשלם שוחד של עד 15 מיליון דולר לבכירים בדרום אמריקה כדי להבטיח את הבחירה במדינה לאירוח מונדיאל 2022

29.11.2017, 11:54 | שירות כלכליסט

הנשיא לשעבר של התאחדות הכדורגל של קולומביה העיד בבית המשפט ביום שני וטען כי בכיר בחברת שיווק ספורט עידכן אותו שהקטארים מוכנים לשלם שוחד של עד 15 מיליון דולר לבכירים בדרום אמריקה כדי להבטיח את הבחירה במדינה לאירוח מונדיאל 2022.

קראו עוד בכלכליסט

זו זו'זה מריה מרין, אחד מהעסקנים המושחתים של פיפ"א בניו יורק. בדויה העיד כי הוא, נאפוט וצ'יריבוגה היה בין ששת הנשיאים של התאחדויות של דרום אמריקה שהסכימו לפני כן לקבל שוחד מפול פליי תמורת הענקת זכויות השידור והשיווק לטורנירים של קופה אמריקה. | צילום: איי אף פי זו

לואיס בדויה עלה על דוכן העדים במשפט שמתנהל זה השבוע השלישי נגד בכירים לשעבר בעולם הכדורגל.

הוא סיפר שמריאנו חינקיס מחברת פול פליי הציג אותו בפני נציג של הטלוויזיה הקטארית במהלך פגישה שהתקיימה במלון במדריד לפני גמר ליגת האלופות. בדויה אמר כי אינו זוכר את שמו של הנציג הקטארי.

לפי חינקיס, נשיא ההתאחדות של אקוודור, לואיס צ'יריבוגה נכח גם כן בפגישה, בעוד שחואן אנחל נאפוט, שכיהן באותה תקופה כנשיא ההתאחדות של פרגוואי, ישב בשולחן סמוך.

בדויה העיד כי הוא, נאפוט וצ'יריבוגה היה בין ששת הנשיאים של התאחדויות של דרום אמריקה שהסכימו לפני כן לקבל שוחד מפול פליי תמורת הענקת זכויות השידור והשיווק לטורנירים של קופה אמריקה.

בדויה סיפר כי הקטארי דיבר אנגלית וחינקיס תרגם את הדברים. לדבריו, לאחר שהקטארי עזב חינקיס הסביר כי קטאר מעוניינת להשיג את התמיכה של דרום אמריקה בוועד הפועל של פיפ"א, והוא יכול לקבל " 10 או 15 מיליון דולר, שאפשר יהיה לחלק בין כל ששת נשיאי ההתאחדויות". לפי בדויה, חינקיס הוסיף ש"כל אחד מאיתנו יכול להרוויח בין 1-1.5 מיליון דולר".

אף אחד מהם אמנם לא כיהן בוועד הפועל של פיפ"א בזמן ההצבעה ב-2010, חינקיס הסביר כי הקטארים מחפשים דרכים להשפיע על שלושת הנציגים של דרום אמריקה: חוליו גרונדונה מארגנטינה, ניקולאס לאוץ (Nicolas Leoz) מפרגאווי וריקרדו טשיירה מברזיל.

בדויה אמר כי בהמשך אותה השנה, הוא הציג לאדוארדו דלוקה הארגנטינאי, המזכ"ל של קונפדרציית הכדורגל של דרום אמריקה (CONMEBOL) מכתב שבו הצהיר כי ההתאחדות של קולומביה תומכת בספרד בהצבעה לאירוח מונדיאל 2018 ובארה"ב לאירוח 2022. בדויה ודלוקה ענו לו: "אתה תמיד מצדד במפסידים".

בהצבעה שהתקיימה בדצמבר 2010, נבחרה רוסיה לארח את הטורניר ב-2018 וקטאר ב-2022. בדויה וחינקיס לאחר מכן התבדחו: "היינו יכולים להרוויח כסף".

בדויה הוא הבכיר הראשון מעולם הכדורגל שהעיד במשפט של נאפוט, מנואל בורגה, לשעבר נשיא ההתאחדות של פרו וחוזה מריה מרין, לשעבר נשיא ההתאחדות של ברזיל. המשפט של שלושתם מתנהל בבית המשפט הפדראלי בברוקלין, והם מואשמים בסחיטה, הונאה והלבנת הון.

בדויה, לשעבר חבר בוועד הפועל של פיפ"א, הודה באשמה ב-2015 לסעיפי אישום של סחיטה והונאה. הוא העיד בספרדית ודבריו תורגמו. בדויה אמר שפוקס ספורטס שילמה על הנסיעה שלו ושל צ'יריבוגה לגמר ליגת האלופות ב-2010, ששודר בארה"ב ברשת.

לפי העדות של בדויה, הנשיאים של התאחדויות הכדורגל של ונצואלה, בוליביה, קולומביה, אקוודור, פרגאווי ופרו התאחדו כדי להעניק את הזכויות המסחריות לטורניר קופה אמריקה לפול פליי ולא ליריבה טראפיק גרופ, שהחזיקה בהן בין 1987-2011.

לדבריו, החוזה עם פול פליי נחתם במהלך הקונגרס של פיפ"א ב-2010 בדרום אפריקה. כל אחד מהנשיאים הרוויח מיליון דולר בשוחד בשני תשלומים שווים. עוד הוסיף כי נאפוט דאג שהוא "לא יהיה חשוף", ובורגה אמר "שאינו יודע איך לקבל כסף בסדר הגודל הזה".

בדויה אמר גם שנפגש עם גרודונה, שאמר לו שכל אחד מששת הנשיאים, שכונו "הבנים" (Los Muchachos) ירוויח 400 אלף דולר בשנה בשוחד על התמיכה בחוזה של Torneos y Competencias לטורניר גביע ליברטדורס. בדויה הוסיף כי השוחד שהוא וצ'יריבוגה עלה ל-600 אלף דולר.

לפי העדות, פול פליי הקימה חברת "נייר" באורוגוואי, שרשמה את בדויה כמנהל הכללי. לפי בדויה באחד המקרים הוא ביקש תשלום במזומן כטובה וקיבל 96 אלף דולר בשטרות של 100 דולר מחינקיס.

בדויה סיפר גם על הצעת שוחד מנייקי שהציעה לו סכום גבוה עבור הלבשת הנבחרת הקולומביאנית. בסופו של דבר קולומביה  נשארה עם אדידס, שעל פי בדויה לא הציעה שוחד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות