אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גפני מאיים על בר בעקבות המיזוג בין מזרחי לאגוד: "נקדם חוק להפרדת הפיקוח מבנק ישראל" צילום: אלעד גרשגורן, עומר מסינגר

גפני מאיים על בר בעקבות המיזוג בין מזרחי לאגוד: "נקדם חוק להפרדת הפיקוח מבנק ישראל"

יו"ר ועדת הכספים ביקר את תמיכתה של המפקחת על הבנקים במיזוג בין שני הבנקים. לביקורת הצטרפו גם חברי ועדה נוספים שטענו כי מדובר במהלך רע מאוד לציבור. ח"כ מיקי לוי: "הרגולטור שינה צד וכבר אינו מייצג את הציבור"

29.11.2017, 12:02 | שחר אילן

"אם לא יחול שינוי בהתנהלות המפקחת על הבנקים אקדם הצעת חוק להפרדת הפיקוח על הבנקים מבנק ישראל", כך אמר היום יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני בתגובה לתמיכתה של המפקחת, חדוה בר, במיזוג בין בנק מזרחי טפחות לבנק אגוד. לדברי גפני יש להדק את הפיקוח של ועדת הכספים על פעולות המפקחת. בשבוע הבא יקיים גפני דיון דחוף בוועדה בעסקת המיזוג בהשתתפות נציגי הפיקוח על הבנקים והממונה על ההגבלים העסקיים.

קראו עוד בכלכליסט

גם חברים אחרים בוועדה ביקרו את עמדת בר בחריפות בטענה שהיא פוגעת בתחרות ומסייעת להגדיל את הריכוזיות בענף הבנקאות. ח"כ מיקי לוי מיש עתיד אמר כי, "רכישת בנק איגוד ע"י בנק מזרחי זהו מהלך רע מאוד לציבור, למשק ולבנקאות, ומדי יום אני רואה שהוא מתקדם במהירות. הרגולטור שינה צד וכבר לא מייצג את הציבור, אלא את הבנקים ואני חרד מהעניין הזה. אם המיזוג יאושר בנק מזרחי-טפחות יחזיק 44% משוק המשכנתאות וזה טירוף מערכות. זה ייפגע ציבור ובמיוחד בזוגות צעירים משום המשכנתאות יתייקרו".

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי   יו"ר ועדת הכספים, משה גפני | צילום: אלכס קולומויסקי יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי

לוי אמר עוד ש"המפקחת כנראה לא שמעה על הקריאה של ועדת שטרום להקמת בנקים נוספים. היא עושה מה שהיא רוצה". לוי קרא להפעלת כל הכלים שבידי ועדת הכספים על-מנת לעצור את המהלך".

המפקחת על הבנקים, חדוה בר המפקחת על הבנקים, חדוה בר המפקחת על הבנקים, חדוה בר

מדובר בהצהרות חריפות מאוד אבל היכולת המעשית של הוועדה לקדם הצעת חוק שלא בתמיכת הקואליציה אינה קיימת. דווקא גוף אחר בכנסת, ועדת החקירה לאשראי הטייקונים, צפוי בקרוב לקיים דיון בשאלת סמכויות הפיקוח על הבנקים. גפני חבר בוועדה זו אבל אינו עומד בראשה. בתחילת השבוע פנה חבר אחר של הוועדה, מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני, לממונה על ההגבלים העסקיים בדרישה שתסכל את העסקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
אף אחד לא יכול להבין את העמדה של בר
החלטה אומללה של בנק ישרא שמחסל בשיטתיות את התתחרות בבנקים, ומחסל בנקים סידרתי. ב 50 השנה האחרונים לא נפתח אף בנק בישראל, מצד שני בנקים נסגרו אות מוזגו לבנק גדול. המצב יילך ויחמיר אם בנק אגוד יחוסל, הלכה התחרות והלקוחות ישלמו ביוקר על המהלך המטומטם הזה שמוביל ב"י. חייבים לעצור את המיזוג, ולדאוג שבנק אגוד ואחד מחברות כרטיסי האשראי המועמדים למכירה יתמזגו ויההו משקל בתחרות הבנקאי. יש פתרונות יצירתיים, אבל חדוה בר מחפשת את הדרך הקלה והנוחה לה, קרי, פחות בנק אחד ופחות עבודה לפקידי ב"י הבטלנים.
אבי  |  29.11.17