אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק המסורת עבר בקריאה טרומית. לפיד: אתם רק מזיקים למסורת צילום: אלכס קולומויסקי

חוק המסורת עבר בקריאה טרומית. לפיד: אתם רק מזיקים למסורת

מליאת הכנסת אישרה בהליך בזק את הצעת חוק המסורת של גפני בקריאה טרומית. על פי ההצעה, שר העבודה יוסיף לשיקולי מתן היתר עבודה בשבת את מסורת ישראל

29.11.2017, 13:13 | שחר אילן

הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית את הצעת חוק המסורת של יו"ר ועדת הכספים מיהדות התורה ח"כ משה גפני. זאת בהליך בזק, לאחר שוועדת השרים לחקיקה אישרה אתמול את ההצעה במשאל טלפוני. לפיד אמר בדיון שמדובר בחוק שרק יגרום נזק למסורת ישראל.

קראו עוד בכלכליסט

על פי ההצעה, בעת מתן היתרי עבודה בשבת, שר העבודה והרווחה יוסיף לשיקולים את מסורת ישראל. גפני התחייב לא לקדם את ההצעה עד שתאוחד עם הצעת חוק ממשלתית בעלת תוכן דומה.

משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי   משה גפני | צילום: אלכס קולומויסקי משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי

בפועל, הצעת החוק הממשלתית היא מרחיקת לכת יותר, וקובעת כי שר העבודה יחויב להביא בחשבון במתן היתרי עבודה בשבת את: "רווחת העובד, מסורת ישראל; קיום חלופה שאינה מחייבת העסקה בימי המנוחה השבועית; ומידת הפגיעה במרחב הציבורי במקום בו מתבקש ההיתר".

הצעת חוק המסורת היא החלק הקל בהתחייבויות שנתנה הקואליציה לסיעות החרדיות. החלק הקשה יותר הוא העברת חוק המרכולים, שיעניק לשר הפנים סמכות לדחות חוקי עזר עירוניים שמאפשרים מסחר בשבת.

בדיון על אישור החוק אמר גפני ש"בחוק הזה אין שום כפייה, אנחנו לא מחייבים שום דבר. אנחנו מאפשרים לשר העבודה לקחת בחשבון שיקולי מסורת". גפני ציטט בנאומו רבים מבכירי הציונות -מבן גוריון ועד דיזנגוף - שדיברו בעד שמירת השבת.

יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד אמר בדיון במליאה "כל מה שאתם עושים זה לייצר חוקים שמרבים שנאה בעם. מסורת ישראל הסתדרה אלפי שנים בלי הצעות חוק שכל מה שהן עושות זה לתקוע אצבע בעין של אנשים אחרים. אלוהי ישראל לא צריך הצעות חוק".

יאיר לפיד, צילום: נמרוד גליקמן יאיר לפיד | צילום: נמרוד גליקמן יאיר לפיד, צילום: נמרוד גליקמן

לפיד שאל שוב ושוב את גפני "מתי תלמדו? מתי תלמדו שכל חוקי הכפייה הדתית תמיד מייצרים להיפך. העברתם את חוק החמץ - כולם התחילו לאכול חמץ. העברתם את חוק החזיר - פתחו אלף מסעדות שרימפס חדשות. מתי תלמדו? אתם פוגעים במסורת ישראל. איזה נזק עוד תגרמו לפני שתלמדו?". עוד אמר לפיד ש"מסורת ישראל היא לא רק שלכם. היא גם שלי. אין גירסה אחת ולא נקבל את הרעיון שיש גירסה אחת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות