אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רכבת הנפקות החוב דוהרת: שיא גיוסים של 67 מיליארד שקל מתחילת השנה צילום: שאטרסטוק

רכבת הנפקות החוב דוהרת: שיא גיוסים של 67 מיליארד שקל מתחילת השנה

על פי מידרוג, ההנפקות בשוק הקונצרני בשיא למרות ירידה חדה בהיקף הגיוסים של הבנקים. האמריקאיות הובילו את הגיוסים, ובראשן חברת הנדל"ן דה זאראסי וחברת המימון פננטפארק

30.11.2017, 08:14 | אורן פרוינד

רכבת הנפקות החוב בתל אביב ממשיכה לשבור שיאים. מתחילת השנה היקף ההנפקות בשוק הקונצרני הסתכם ב־67 מיליארד שקל, בהשוואה ל־64 מיליארד ו־52 מיליארד בשנים 2016 ו־2015 בהתאמה. כך על פי נתוני חברת מידרוג.

קראו עוד בכלכליסט

העלייה בהיקף הגיוסים ב־2017 חלה למרות ירידה חדה בהיקף הגיוסים של הבנקים. אלה צמצמו את גיוסי החוב שלהם בעקבות הדרישות להלימות הון.

הובילו את הגיוסים חברות בתחום הנדל"ן והבינוי, הגז והאנרגיה והאחזקה. בנטרול בנקים וחברות ביטוח, היקף ההנפקות מתחילת השנה הסתכם ב־57 מיליארד שקל, לעומת 44 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד - עלייה של 30.8%.

היקף ההנפקות בנובמבר 2017 צפוי להסתכם ב־3.4 מיליארד שקל, נמוך מממוצע 12 החודשים האחרונים - אך לא חריג ביחס לנובמבר בשנים קודמות.

המנפיקות הבולטות החודש היו שתי חברות זרות: האחת בתחום הנדל"ן והבינוי, דה זאראסי, שגייסה 962 מיליון שקל; והשנייה, חברת המימון החוץ־בנקאי פננטפארק, שגייסה 488 מיליון שקל בהנפקת סדרה חדשה.

בשנים האחרונות גיוסי חוב של חברות נדל"ן זרות בשוק המקומי הפכו לתופעה שכיחה, אולם פננטפארק היא הזרה הראשונה שלא מתחום הנדל"ן לגייס חוב בתל אביב בשנים האחרונות.

קניון לב אשדוד של מליסרון, צילום: רותם לוי קניון לב אשדוד של מליסרון | צילום: רותם לוי קניון לב אשדוד של מליסרון, צילום: רותם לוי

חברות הנדל"ן הזרות הובילו את העלייה בגיוסים

חברות הנדל"ן והבינוי גייסו מתחילת 2017 ועד כה 29 מיליארד שקל, לעומת כ־22 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד - עלייה של 33%.

חלקן של חברות הנדל"ן והבינוי היווה כ־43% מהיקף הגיוסים מתחילת השנה. היקפן עמד על 51% בנטרול גיוסים של מוסדות פיננסיים - בדומה לשנה שעברה.

עיקר העלייה מוסברת בהיקף הגיוסים של חברות נדל"ן אמריקאיות, שגייסו מאז תחילת השנה כ־8.6 מיליארד שקל לעומת כ־3 מיליארד בתקופה המקבילה אשתקד.

היקף ההנפקות בקרב חברות נדל"ן ובינוי רשומות בישראל — כ־20.6 מיליארד שקל לעומת כ־20 מיליארד בתקופה המקבילה אשתקד, עלה בשיעור מתון של 3%.

המנפיקות הבולטות בתחום הנדל"ן והבינוי מאז תחילת 2017 כוללות את חברת מליסרון (כ־2.6 מיליארד), אולייר הולדינגס (כ־1.6 מיליארד), עזריאלי (כ־1.4 מיליארד), מבני תעשייה (1.4 מיליארד), דה זאראסי (כ־1.4 מיליארד) ואיירפורט סיטי (כ־1.1 מיליארד).

שיעור המנפיקים הלא מדורגים - 8%

 

שיעור ההנפקות (במונחי ערך נקוב) בעלות דירוגים גבוהים יחסית בקבוצת Aa.il היה נמוך השנה בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד (40% לעומת 55%). זאת בעיקר בשל הירידה בהיקף ההנפקות של הבנקים.

בד בבד חלה עלייה בשיעור הערך הנקוב בדירוגים גבוהים־בינוניים בקבוצת A.il, שעמד מאז תחילת השנה על 1% לעומת כ־32% בתקופה המקבילה אשתקד. שיעור הערך הנקוב המיוחס למנפיקים לא מדורגים עמד מתחילת השנה על 8%, לעומת 5% בתקופה המקבילה ב־2016.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות