אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסכמה באופ"ק: הקיצוצים בתפוקת הנפט יוארכו עד סוף 2018 צילום: שאטרסטוק

הסכמה באופ"ק: הקיצוצים בתפוקת הנפט יוארכו עד סוף 2018

ההסכם היה אמור להסתיים בחודש מרץ הבא, אך יוארך לסוף השנה עם אפשרות לבחון את נקודת היציאה ממנו אם השוק יתחיל להתחמם

30.11.2017, 19:28 | שירות כלכליסט

חברות אופ"ק ויצרניות נפט נוספות הסכימו היום (ה') להאריך את ההסכם לקיצוץ תפוקת הנפט עד לסוף 2018, אך זאת תוך כדי איתות שביכולתן לצאת מההסכם אם השוק יתחיל להתחמם. ההסכם הנוכחי, שנכנס לתוקף בראשית השנה, אמור היה להסתיים בחודש מרץ של השנה הבאה, ובמסגרתו סוכם להפחית את התפוקה היומית ב-1.8 מיליון חביות.

קראו עוד בכלכליסט

רוסיה, שאינה חברת אופ"ק, והצטרפה השנה למהלך יחד עם יצרניות נוספות בהפחתת התפוקה, דחפה לניסוח ברור של תנאי היציאה מההסכם כדי שהמחירים לא יזנקו מהר מדי, וכדי שהחברות האמריקאיות לא ינצלו את ההסכם כדי להגדיל את תפוקתן.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

אופ"ק החליטה גם לאפשר ללוב ולניגריה להגביל את תפוקתן לרמות של 2017, וזאת מבלי לנקוב במספרים ברורים. שתי מדינות אלו היו עד כה פטורות מהקיצוצים עקב אי היציבות השוררת בהן ותפוקתן הנמוכה מהרגיל.

שר האנרגיה הסעודי, חאלד אל-פאלח, אמר שמוקדם לדבר על יציאה מההסכם לפני שיעברו לפחות שני רבעונים, והוסיף שאופ"ק תבחן את התקדמותו בפגישתה הבאה ביוני. "גם לכשנגיע לנקודת יציאה, נעשה את זה מאוד בהדרגה על מנת לוודא שאיננו מזעזעים את השוק", כך אמר השר הסעודי.

גם שרי הנפט של עיראק, איראן ואנגולה אמרו שההסכם ייבחן שוב ביוני, במידה שהאספקה לא תספיק לצרכי השוק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
ארה״ב ואירופה מקצצות בביקוש...
רק בחודש אוקטובר נמכרו בעולם 121000 מכוניות 100 אחוז חשמליות! אופק יכולים לקצץ ולקצץ.... אבל המחיר יצשיך לרדת כי הביקוש צונח! סין כבר עם 2 מיליון מכוניות חשמליות ושמה לעצמה מטרה עד 2020 להיות עם 15 מיליון מכוניות חשמליות בכבישים. בנוסף גם בישראל מוקמות בימים אלו תשתיות כדי להחליף את הרכבת לחשמל ונכנסים כל הזמן אוטובוסים חשמליים למדינה. בקיצור הנפט יהיה ב10 דולר לחבית תוך שנתיים
שירן  |  01.12.17