אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם פרקליטת המחוז לשעבר רות דוד תעיד בפרשת ב.יאיר? צילום: אוהד צויגנברג

האם פרקליטת המחוז לשעבר רות דוד תעיד בפרשת ב.יאיר?

הפרקליטות מבקשת לזמנה לעדות על פגישתה עם הנאשם יאיר ביטון בבודפשט, שם עפ"י כתב האישום, היא העבירה לו מסמך רגיש מחקירת המשטרה. אולם ביטון טוען לחיסיון עורך דין-לקוח

30.11.2017, 19:26 | זוהר שחר לוי

האם פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר, עו"ד רות דוד, תגיע להעיד בפרשת ב.יאיר? הפרקליטות מבקשת לזמנה אולם הנאשם יאיר ביטון טוען לחיסיון עורך דין-לקוח. בית המשפט המחוזי בתל אביב צפוי להכריע בסוגיה בקרוב.

קראו עוד בכלכליסט

עו"ד דוד, נאשמת בבית המשפט המחוזי בירושלים במסגרת פרשת רונאל פישר. במרכז הפרשה מידע רגיש מחקירות משטרה שהועבר מעו"ד פישר וקצין המשטרה לשעבר ערן מלכה ללקוחות שונים של פישר, בהם יאיר ביטון, בעל השליטה בחברת הנדל"ן הציבורית ב.יאיר.

בכתב האישום נטען כי עו"ד דוד פגשה את ביטון בבודפשט שם העבירה לו מסמך רגיש מחקירת המשטרה בעניינו בשלב שהחקירה נגדו הייתה סמויה. מדובר בחקירה שבמרכזה החשד כי חברת דרך חברת ב.יאיר הולבנו 60 מיליון שקל עבור ארגון הפשיעה של יצחק אברג'יל. דוד, כך נטען, הראתה לביטון את השאלות שהוא עתיד להישאל בחקירה ותדרכה אותו. כשהגיע ביטון לארץ הוא נחקר במשרדי להב 433 והחוקרים הופתעו לגלות שהוא יודע אודות החקירה המתנהלת בעניינו ושהוא הגיע למעשה "מוכן" לחקירה.

מאז, כאמור, עו"ד דוד וביטון הואשמו במסגרת פרשת פישר בבית המשפט המחוזי בירושלים, במקביל עומד ביטון לדין בפרשת ב.יאיר בבית המשפט המחוזי בתל אביב. במענה לכתב האישום בעניינה, הודתה דוד שנחשפה למסמך משטרתי שהגיע לידי עו"ד פישר בזמן שהייתה בבודפשט שם פגשה את ביטון. "רות דוד", כתבו סנגוריה עוה"ד יאיר גולן ונחשון שוחט לבית המשפט, "מכירה בכך שהיא שגתה בהתנהלות זו וכי אפשר שעברה בכך עבירה".

בעוד שבירושלים שלב ההוכחות בתיק נתקע בעקבות ויכוחים חוזרים ונשנים על חומרי החקירה, הרי שבתל אביב שלב ההוכחות נמצא בעיצומו. בפרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) מבקשים כעת לזמן את עו"ד דוד לעדות גם כן, היא גם מופיעה כעדת תביעה מספר 97 בכתב האישום.

רות דוד, צילום: אוהד צויגנברג רות דוד | צילום: אוהד צויגנברג רות דוד, צילום: אוהד צויגנברג

אולם, באי כוחו של ביטון, עוה"ד איתן פלג ואסף גולן, טוענים כי לא ניתן לזמנה לעדות משום שבינה לבין ביטון מתקיים חיסיון עורך דין-לקוח ולכן היא לא יכולה להעיד על פגישתה עם ביטון. בדיון שהתקיים בסוגיה אתמול (ד') טען נציג הפרקליטות, עו"ד יונתן טל, כי זימונה של עו"ד דוד דרוש כדי שתספר על הפגישה ביניהם בבודפשט וכדי להראות שביטון ידע, לפני חקירתו במשטרה, מה יחקרו אותו.

"ביטון לא מכחיש שרות דוד הייתה עורכת הדין שלו"

לפי הפרקליטות, בדיונים בפרשת פישר בירושלים, טען ביטון כי כלל לא היה מודע לעצם קיומם של המסמכים המסווגים שהציגה לו לכאורה עו"ד דוד. "מכאן", אמר עו"ד אל, "נובע שהנאשם יאיר ביטון כלל לא טוען לחיסיון אלא טוען כי האירוע בבודפשט כלל לא התקיים. הוא טוען שהוא בכלל לא היה מודע לקיומו ואם אין מסמך אז אין חיסיון. בנסיבות אלה, אנו טוענים שניתן להעיד את העדה ולא חל חיסיון על האירוע ועל הדברים שהעדה מתארת".

עו"ד פלג טען מנגד כי אכן קיים חיסיון. לדבריו, ביטון מכחיש את החלק הפלילי שלא באירוע ולא מתכחש לפגישה בין הצדדים בבודפשט. "הוא לא מכחיש שרות דוד הייתה עורכת הדין שלו", אמר הסנגור. לדבריו, אם קיבל ייעוץ מפרקליטיו הרי שהדבר מוגן בחיסיון.

יאיר ביטון, צילום: עמית שעל יאיר ביטון | צילום: עמית שעל יאיר ביטון, צילום: עמית שעל

על כך הוסיף עו"ד טל מהפרקליטות כי ישנה סתירה בדבריו של הסנגור. לשיטת עו"ד טל, אם עו"ד דוד טסה אל ביטון לפני הפיכתה של החקירה לגלויה אז "זה לא יתכן שהיא נתנה לו ייעוץ משפטי רגיל מה לענות כשישאלו אותו בחקירה דברים כי הוא לא ידע שיש חקירה, זו הייתה חקירה סמויה. ואם הוא לא יודע כלום, אין לה מה להציג לו שאלות. בתקופה הרלוונטית היא בכלל לא ייצגה אותו אלא הם ביצעו ביחד עבירה".

גם לכך הייתה לעו"ד פלג תשובה. לדבריו, החקירה הייתה גלויה ולא סמויה והיה ברור שהחקירה עוסקת בענייני יצחק אברג'יל וזאת בשל האנשים בפרקליטות שהיו מעורבים בה.

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, טלי חיימוביץ, צפויה להכריע בקרוב בסוגיה ולקבוע אם פרקליטת המחוז לשעבר תגיע להעיד בפניה על פגישתה עם ביטון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
פרקליטות
עם חכם שבאמת איכפת לו. היה יוצא לרחובות, לא על כמה סיגרים קיבל ביבי במתנה, אלה לדרוש חקירה אמיתית על כל השחיתות בפרקליטות/ משטרה, שזה פי אלף יותר חמור מכל שייתות/ נהנתנות של כל פוליטיקאי מפורסם ככל שיהיה.מאד תמוה שהעינין רונאל פישר/רות דוד,כמעט ולא מופיע בתקשורת, למרות שהוה אחד המקרים החמורים ביותר של שחיתות ציבורית כאשר הפרקליטות בעצמה היא השחקו הראשי..
אזרח מודאג  |  02.12.17
לכל התגובות