אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
וול סטריט ננעלה בירידות; דאו ג'ונס בשבוע הטוב השנה

וול סטריט ננעלה בירידות; דאו ג'ונס בשבוע הטוב השנה

הנפט רשם את הירידה השבועית החדה זה חודשיים; יועצו לשעבר של טראמפ לביטחון לאומי, מייקל פלין, הודה ששיקר ל-FBI על קשריו עם רוסיה; ההצבעה בסנאט על רפורמת המס לא התקיימה אתמול. הרפובליקנים דיווחו שהשיגו את הרוב הדרוש כדי להעבירה

01.12.2017, 23:06 | שירות כלכליסט

דיווח שוטף מהמסחר באסיה, אירופה וארה"ב: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, שוק הסחורות, אגרות החוב, ועדכוני האנליסטים

 

ניקיי האנג סנג שנגחאיי דאקס קאק פוטסי דאו ג'ונס נאסד"ק S&P 500

23:00 - המסחר בוול סטריט ננעל הערב בירידות שערים, על רקע הודאתו של היועץ לשעבר לביטחון לאומי, מייקל פלין כי שיקר לבולשת הפדאלית (ה-FBI) ודבריו כי ישתף פעולה עם החקירה המיוחדת על ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016. עם זאת, תקוות שהסנאט יעביר את רפורמת המס ריככו מעט את הירידות. מדד S&P 500 נחלש ב-0.2%, אך רשם עלייה שבועית של 1.5%. מדד דאו ג'ונס ירד בשיעור של 0.2% גם כן, אך עם זאת רשם עלייה שבועית של 2.9%, החזקה ביותר שלו מתחילת שנת 2017. מדד נאסד"ק איבד 0.4% היום ו-0.6% בסיכום שבועי. מניית טבע עלתה ב-3%. ברקע - דיווחים כי אמזון מנהלת מו"מ עם חברות התרופות מיילן וסנדוז לכניסה לתחום הפצת התרופות. מיילן עלתה בשיעור של 4.4%.

22:15 - הרפובליקנים בסנאט אמרו היום (ו') שהשיגו את הרוב הדרוש על מנת להעביר את רפורמת המס של הנשיא דונלד טראמפ. לדבריהם הרוב הושג לאחר מו"מ של הדקות האחרונות כדי להרגיע את החששות של כמה מחבריהם למפלגה אודות השפעת החוק על החוב הפדרלי, תוכנית הבריאות ומסי רכוש. מנהיג הרפובליקנים בסנאט, מיץ' מק'קונל אמר לכתבים כשיצא מפגישה עם עמיתיו: "יש לנו את הקולות". נוסח רשמי של החוק טרם שוחרר, וזאת שעות ספורות לפמני ההצבעה שצפויה להיערך מאוחר יותר היום (ו') בארה"ב. חמישה סנאטורים רפובליקנים שהיה ספק אם יתמכו בחוק, הודיעו היום כי יעשו זאת: סטיב דיינס, רון ג'ונסון, ג'ף פלייק, ג'יימס לנקפורד וג'רי מורן. הסנאטורים בוב קורקר וסוזן קולינס היו האחרונים שלא הביעו תמיכה בחוק, כאשר בשעות הצהריים בארה"ב מסרו במפלגה הרפובליקנית כי הם בטוחים שקולינס תתמוך בחוק.

מיץ מיץ' מק'קונל, מנהיג הרפובליקנים בסנאט | צילום: בלומברג מיץ

לפי תוכנית המס של טראמפ, מס החברות יופחת ל-20%, לעומת 35% כיום. יצוין כי בתוכנית שהציג שר האוצר האמריקאי, סטיב מנוצ'ין, באפריל האחרון, שיעור מס החברות עמד על 15%. מס חדש, בשיעור של 25%, יוטל על בעלי עסקים - שעד היום שילמו מס הכנסה "רגיל", שלעתים הסתכם בשיעור המרבי של 39.6%. כמו כן, מספר מדרגות מס הכנסה המוטל על יחידים יצומצם משבע לשלוש - כפי שנקבע בתוכנית שהוצגה באפריל. שיעור המס במדרגה התחתונה יהיה 12% (לעומת 10% בתוכנית מאפריל), ובשתי המדרגות הנותרות שיעור המס יהיה 25% ו-35% (ללא שינוי לעומת אפריל). כיום, שיעור המס במדרגה העליונה עומד על 39.6%. עם זאת, בתוכנית החדשה נקבע כי תיתכן מדרגת מס נוספת, הגבוהה מ-35%, כדי שמערכת המיסוי החדשה תהיה לא פחות פרוגרסיבית מזו הקיימת. 

 

21:45 - מחיר הנפט מסוג WTI עלה היום בשיעור של 1.7% בבורסות הסחורות של ניו יורק, לרמה של 58.36 דולר לחבית. מצד אחד ההחלטה של אופ"ק ושל יצרניות נפט נוספות על הארכת התפוקה דחפו למעלה את מחירי הנפט, אך מצד שני דאגות בנוגע להגברת התפוקה מצד יצרניות שלא קשורות בהסכם, במיוחד ארה"ב, סייעו לנפט לרשום את ירידה שבועית של 1%, הירידה השבועית החדה ביותר מאז השבוע הראשון של אוקטובר. הזהב איבד השבוע 0.7% מערכו. היום עלו החוזים העתידיים על המתכת הזהובה בשיעור של 0.4% למחיר של 1,282.30 דולר לאונקייה.

19:05 - המסחר בבורסות המובילות באירופה ננעל בירידות שערים - מדד דאקס הגרמני איבד 1.3% מערכו בבורסות פרנקפורט, מדד קאק הצרפתי נחלש ב-1% בבורסת פריז ומדד פוטסי הבריטי ירד בשיעור של 0.4% בבורסת לונדון.

19:00 - מחירי הנפט עולים היום, בדרכם לשיא של שנתיים וחצי, לאחר שתריסר יצרניות נפט הכריזו על קיצוץ בתפוקת הזהב השחור עד סוף שנת 2018. הנפט מסוג WTI עולה בשיעור של 1.9% למחיר של 58.5 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק ומתקרב לרמה של 59.05 דולר - המחיר הגבוה ביותר השנה והמחיר שנקבע בחודש יולי 2015.

קידוח נפט בטקסס, צילום: בלומברג קידוח נפט בטקסס | צילום: בלומברג קידוח נפט בטקסס, צילום: בלומברג

18:30 - מייקל פלין, מי שהיה היועץ לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונאלץ לפרוש שבועות אחרי מינויו, הודה הערב (יום ו') בבית משפט אמריקני כי מסר הצהרה שקרית ל-FBI בנוגע לקשרים שקיים עם שגריר רוסיה בארה"ב. נגד פלין הוגש הערב כתב אישום, וזו התפתחות דרמטית נוספת בחקירת ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב, חקירה המטילה צל כבד על ממשלו של טראמפ. רשת ABC News דיווחה כי פלין הבטיח לשתף פעולה באופן מלא עם התובע המיוחד החוקר את המעורבות הרוסית בבחירות, וכי הוא מוכן להעיד שטראמפ "הנחה אותו ליצור קשר עם הרוסים". לדיווח על נכונותו להעיד נגד טראמפ אין לפי שעה אישור ממקורות נוספים.

מייקל פלין, צילום: בלומברג מייקל פלין | צילום: בלומברג מייקל פלין, צילום: בלומברג

17:20 - קבוצת CME, מפעילת הבורסות הגדולה בעולם במונחים של שוווי שוק, הודיעה היום כי החוזים העתידיים על הביטקוין יהיו זמינים למסחר החל מה-18 בדצמבר. הודעת CME מגיעה לאחר שוועדת המסחר של החוזים העתידיים על הסחורות הודיעה כי תאשר לחברה ולמתחרה שלה - CBOE - להנפיק חוזים על הביטקוין. הביטקוין נסחר היום בעלייה של 6% לרמה של 10,512 דולר, ורשם התאוששות חלקית מהצניחה החדה של 20% שרשם ל-9,021 דולר מהשיאט שאליו נסק ביום רביעי - 11,377 דולר, על פי CoinDesk.

ביטקוין, צילום: שאטרסטוק ביטקוין | צילום: שאטרסטוק ביטקוין, צילום: שאטרסטוק

16:30 - המסחר בבורסות ניו יורק נפתח הערב (ו') במגמה מעורבת, כאשר דאו ג'ונס ו-S&P 500 נסחרים בטריטוריה החיובית ומדד נאסד"ק נחלש בכ-0.3%. ברקע, הצבעה בסנאט שצפויה על תוכנית המסים של הנשיא טראמפ.

14:00 - לקראת פתיחת מסחר בניו יורק: החוזים העתידיים על מדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 יורדים ב-0.3%, החוזים על נאסד"ק יורדים ב-0.7%. ברקע: הציפייה הספקנית להכרעה של הסנאט על הרפורמה במס הצפויה במהלך היום, לאחר דחייה של הרגע האחרון - ההצבעה על אישור החוק היתה אמורה להתקיים כבר אתמול בלילה, אך הרוב הרפובליקני לא הגיע להסכמה על הנוסח הסופי והוחלט על דחייה של יום (ראו בעדכון מוקדם).

מיילן עולה ב-2% בטרום מסחר בעקבות הדיווח שיצא אתמול ב-CNBC, לפיו אמזון מנהלת שיחות ראשוניות עם חברות גנריקה, ובהן מיילן, נוברטיס וסאנדוז, על כניסה אפשרית לפעילות בשוק הפארמה. מניית טבע, שלא הוזכרה בדיווח האמור, רושמת עלייה של 1.5% בטרום מסחר.

לנוכח הירידה הצפויה בנאסד"ק, המשקיעים יעקבו מקרוב אחר חברות האינטרנט והטכנולוגיה, בהובלת אפל, גוגל, פייסבוק, אמזון ומיקרוסופט.

 

13:05 - הירידות בבורסות אירופה מחריפות, כשמדד דאקס כבר מאבד 1.6% מערכו. פוטסי וקאק מאבדים 1.2%. מדד סטוקס 600 האזורי מאבד 0.6% בהובלת מגזרי הטכנולוגיה (ירידה של 1.3%) והרכב (1.5%).

במקביל נודע כי הבורסה האירופית יורונקסט רכשה את הבורסה של אירלנד ב-137 מיליון יורו.

11:20 - מדד הייצור בגוש היורו בשיא מאז אפריל 2000: לפי הקריאה הסופית לחודש נובמבר נרשמה רמה של 60.1 נקודות לעומת צפי ל-60 נקודות. בתוך כך פורסם כי מדד הייצור בבריטניה עמד בחודש שעבר על רמה של 58.2 נקודות - שיא מאז אוגוסט 2013 - לעומת צפי ל-56.5 נקודות. בחודש שעבר נרשמה רמה של 56.6 נקודות.

11:00 - המדדים המובילים בבורסות אירופה עברו לירידות שערים של עד 0.9%. בתוך כך היורו נסחר ביציבות סביב הדולר סביב 1.1098 דולרים, זאת לאחר שאתמול התחזק מול המטבע האמריקאי ב-0.5%.

10:10 - בורסות אירופה נפתחו בעליות קלות של עד 0.2%, כאשר בדומה לבורסות אסיה המסחר מושפע בעיקר מדחיית הצבעת הסנאטורים הריפובליקנים על רפורמת המס בעקבות השגות שהועלו בנוגע להשפעתה על הגירעון והדרכים להתמודד עם הדבר. בתוך כך ההיחלשות בביטקוין התמתנה מעט והיא עומדת עתה על 3.7% והמטבע נסחר סביב 9,630.5 דולר.

ניקיי ביפן סגר בירידה של 0.4% ומדד טופיקס - ב-0.3%.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

09:00 - בגזרת הסחורות: הנפט עולה ב-0.3% ונסחר סביב 57.6 דולר לחבית. הזהב מתחזק ב-0.2% ונסחר סביב 1,278.7 דולר לאונקיה. בתוך כך הביטקוין ממשיך בהיחלשותו ומאבד 4.6% ונסחר סביב 9,540 דולר. השבוע חצה המטבע הווירטואלי את רף 11 אלף הדולרים, אך מאז שלשום החל להיסחר במגמה שלילית.

07:10 - לאחר השיאים שנשברו אמש בוול סטריט, כולל דאו ג'ונס שחצה לראשנה את רף 24 אלף הנקודות, נסחרות הבוקר (ו') בורסות אסיה במגמה מעורבת: ניקיי עולה ב-0.4%, לאחר שבשלבים המוקדמים של יום המסחר כבר עלה ב-1%, ואילו האנג סנג יורד ב-0.1% ושנגחאי ב-0.4%. המסחר בבורסות הסיניות מתנהל על רקע פרסום מדד הייצור במדינה, שרשם בחודש שעבר את רמתו הנמוכה מזה חמישה חודשים - 50.8 נקודות. זאת לעומת צפי אנליסטים לרמה של 50.9 ולקריאה של 51 נקודות באוקטובר. עם זאת, עדיין מדובר ברמה המעידה על התרחבות.

מבין המניות הבולטות במסחר ניתן לציין את שארפ שמזנקת ב-7.8% לאחר שקיבלה אישור מבורסת טוקיו לשוב ולהיסחר בסקטור המניות המוביל שלה, וזאת החל ב-7 לדצמבר.

המסחר באסיה מושפע גם מעיכוב שנרשם ברגע האחרון בהצבעת הריפובליקנים בסנאט כחלק מאישור רפורמת המסים הגדולה של הנשיא טראמפ. האופטימיות לקראת הצבעה זו היתה בין הגורמים שדחפו את המדדים בוול סטריט אתמול.

במקביל הנפט נסחר בעלייה של 0.3% לרמה של 57.6 דולר לחבית לאחר שיצרניות הנפט הגדולות אישרו אתמול את הארכת ההסכם לקיצוץ התפוקה עד לסוף 2018.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות