אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת מובילאיי: ביהמ"ש הפדראלי בניו יורק אישר בקשה לחיקור דין בישראל

פרשת מובילאיי: ביהמ"ש הפדראלי בניו יורק אישר בקשה לחיקור דין בישראל

רשות ני"ע האמריקאית (SEC), שחוקרת חשד לפיו מקורבים למייסדי מובילאיי, אמנון שעשוע וזיו אבירם, עשו שימוש במידע פנים אודות עסקת המיזוג עם אינטל, תסתייע ברשות ני"ע בארץ בגביית עדויות ואיסוף ראיות מחמישה מעורבים: שלושה מקורבים לבכירים בחברה, מנהל השקעות ועובד בבנק לאומי

02.12.2017, 19:08 | תומר גנון ורן אברמסון

החשד לשימוש במידע פנים בעסקת מובילאיי-אינטל: שופט בית המשפט הפדראלי בניו יורק, ריצ'רד ברמן, אישר את בקשת רשות ני"ע האמריקאית (SEC) לבצע חיקור דין בישראל. הבקשה לסיוע משפטי נוגעת לחמישה ישראלים שהיו מעורבים על פי החשד בדליפת מידע מוקדם על העסקה למקורבים למייסדי החברה, פרופ' אמנון שעשוע וזיו אבירם. את הסיוע בחקירה שכולל גביית עדויות ואיסוף ראיות, כך עולה מהסכמים בין המדיניות, צפויה לבצע רשות ני"ע הישראלית.

מחקירת ה-SEC עד עתה עולה שה"טיפים" שדלפו לכאורה משעשוע ואבירם, הגיעו בהמשך למעורבים נוספים אשר סחרו במניית מובילאיי על בסיס מידע הפנים, וגרפו לכיסם רווחים אסורים של מיליוני דולרים.

על פי הבקשה לסיוע משפטי, שנחשפה לראשונה ב"כלכליסט", ה-SEC רוצה לחקור את דורון שגיא ויוסי אזרזר, המקורבים לבכירים במובילאיי; את זיו שלג, עובד בבית השקעות הימלאיה מת"א; את משה רוח, עובד בבנק לאומי; ואת ד"ר ג'יימס שאול, פלסטיקאי ירושלמי וחברם של בני הזוג שעשוע שעל פי החשד הדליף את מידע הפנים.

חמישה נתבעים והסדר

 

בעסקה שבמרכז הפרשה רכשה אינטל את מובילאיי, מפתחת מערכות הסיוע לנהגים, תמורת 15.1 מיליארד דולר. פרסום ההודעה באמצע מרץ השנה הוביל לזינוק של 28% במחירה של מניית מובילאיי בבורסה של ניו יורק.

ה-SEC מנהלת בימים אלה שני הליכים משפטיים נגד שלושה ישראלים - ד"ר אמיר ולדמן, בכיר לשעבר בסינרון; ג'יימס שאול ואחיו רוג'ר, וכן נגד אזרח אמריקאי, לורנס קלאף, בטענה שעשו שימוש במידע הפנים שהגיע אליהם על פי החשד מבכירי מובילאיי.

על פי אחת התביעות האזרחיות שהוגשו, רוג'ר שאול וקלאף גרפו, בסיוע ג'יימס שאול, רווח אסור של 925 אלף דולר. על פי תביעה נוספת, ד"ר וולדמן גרף לכיסו רווח אסור של 4.5 מיליון דולר. כפי שנחשף ב"כלכליסט" נתבע נוסף, פרופ' אריאל דרבסי מהאוניברסיטה העברית, חתם על הסדר מול ה-SEC שבמסגרתו שילם 850 אלף דולר כדי לסיים את ההליכים נגדו.

מידע במטוס פרטי לניו יורק

 

בבקשה לסיוע משפטי שאושרה על ידי בית המשפט הפדרלי בניו יורק, טוענת ה-SEC כי דורון שגיא, המתגורר בירושלים, הוא חבר של בכירים במובילאיי וכן של ג'יימס שאול. שגיא, כך נטען, טס עם בכירי מובילאיי במטוס פרטי לניו יורק שם הם דנו בפרטי העסקה עם נציגי אינטל. על פי רשם החברות, אדם בשם דורון שגיא מחזיק מניות (0.72%) בחברה אחרת של שעשוע ואבירם - OrCam, המפתחת משקפיים לכבדי ראייה.

זיו אבירם ואמנון שעשוע זיו אבירם ואמנון שעשוע זיו אבירם ואמנון שעשוע

אדם נוסף שה-SEC מבקשת לחקור הוא יוסי אזרזר המתגורר במבשרת ציון. אזרזר, כך טוענת ה-SEC, הוא חבר של בכירים במובילאיי וכן של ד"ר ג'יימס שאול.

ה-SEC מבקשת שהרשויות בארץ יגבו עדות משגיא ואזרזר, ויבקשו מהם למסור כל מידע, בעל פה או בכתב, וכן כל התכתובות שניהלו בעניין הסחר במניות מובילאיי, העשויה להוות ראיה בהליך. כן היא מבקשת שיעדיו על הקשרים החבריים והמקצועיים ביניהם ובין ולדמן, וכן ביניהם לבין רוג'ר שאול ולורנס קאלף.

לגבי נחקר נוסף, מנהל השקעות בחברת הימלאיה מרמת החייל בת"א בשם זיו שלג, טוענת ה-SEC כי הוא היה בקשר עם ד"ר ולדמן ונחשף לחשבונות הבנק שדרכם ביצע לכאורה ולדמן את המסחר במניות מובילאיי. הימלאיה פמילי אופיס ייעוץ, כך רשם החברות, הוא בית השקעות שנמצא בין היתר בבעלות (14%) רון בידני, מנכ"ל יובנק לשעבר.

אדם נוסף שה-SEC מבקשת לחקור הוא משה רוח. על פי הבקשה רוח הוא עובד בבנק לאומי שאמר לוולדמן שמובילאיי עשויה להיות מטרה לרכישה של חברה בינלאומית גדולה לפני שהעסקה התפרסמה.

מה ידע הפלסטיקאי הירושלמי?

 

כאמור, ב-SEC מבקשים מהרשויות בארץ לחקור גם את ד"ר ג'יימס שאול. בתביעה שהוגשה נגדו בארה"ב נטען כי הוא אחד מ-35 משקיעים בחברת OrCam של שעשוע ואבירם. לטענת ה-SEC, הראיות הנסיבתיות שבידיה מצביעות על כך שבשיחותיו עם אחיו רוג'ר על המידע הלא פומבי לגבי הצעת הרכש של אינטל למובילאיי, הוא ידע, או לכל הפחות היתה לו סיבה טובה לדעת, שמדובר במידע פנים שהגיע מאנשי פנים של מובילאיי - שעשוע ואבירם.

כך למשל בכתב התביעה מתוארת שיחה מה-2.3.2017, 11 ימים לפני פרסום ההודעה על הצעת הרכש, בין רוג'ר שאול לברוקר שלו. בשיחה, הברוקר התריע בפני רוג'ר שאול שאסטרטגיית המסחר שלו במניית מובילאיי אינה הגיונית. על פי כתב התביעה, לאחר אותה שיחה צלצל רוג'ר לאחיו ג'יימס. "לאחר שהתייעץ עם ג'יימס שאול", נטען בכתב התביעה, "רוג'ר שאול התקשר שוב לברוקר ואמר לו 'אני אגיד לך מה לעשות, גם אם זה לא נראה לך הגיוני".

ג'יימס שאול לא הגיב עד היום בארה"ב לתביעה, וב-SEC הגישו לאחרונה בקשה להמציא לו את כתב התביעה במייל. על פי הבקשה, ב-SEC יצרו קשר עם עו"ד אסף ביגר ממשרד עמית, פולק מטלון בעניינו של ד"ר שאול, אולם הוא הודיע שאינו נותן שירותים משפטיים לפלסטיקאי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות