אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשדות נגד ביטן: שוחד, הלבנת הון ומרמה והפרת אמונים צילום: יריב כץ

החשדות נגד ביטן: שוחד, הלבנת הון ומרמה והפרת אמונים

יו"ר הקואליציה נחקר מאז שעות הבוקר ביחידה להב 433 בחשד שביצע את העבירות בעת היותו סגן ראש העיר ראשל"צ. גם מקורבת לח"כ נחקרת. בסך הכל עוכבו לחקירה 17 חשודים, בהם בכירים בעירייה וקבלנים, בחשד לקשרים פליליים עם ארגון פשיעה וקידום אינטרסים של ארגון זה באחד ממתחמי הבנייה בעיר. בהמשך יובא חלקם להארכת מעצר

03.12.2017, 13:28 | זוהר שחר לוי

אחרי שנה של חקירה סמויה והרבה פרסומים ודיווחים מוקדמים פתחה היום (א') המשטרה את תיק 1803 לראווה בעיתוי מחשיד, בטרם הובא חוק ההמלצות לקריאה בכנסת. בשבע בבוקר דיווחה המשטרה כי "זוהו לכאורה קשרים בין גורמים פליליים לבעלי תפקידים שונים בשלטון המקומי המוניציפאלי והארצי". אולם שעות ספורות אחר כך התברר כי מאחורי הדיווח הלאקוני מסתתרים, לפחות לפי החשד, מעשי שחיתות חמורים הכוללים שוחד, הלבנת הון, מרמה ועבירות מס לא רק של מי שעומד בראשה של העיר הרביעית בגודלה, דב צור, אלא גם מי שעומד בראש הקואליציה, ח"כ דוד ביטן. ואיך הגיעו אל החשודים האלה גורמים מעולם הפשע? במשטרה מפנים את האצבע ללא אחר לביטן.

ביטן נחקר היום שעות ארוכות במשרדי להב 433 בחשד לעבירות שוחד, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה ומרמה והפרת אמונים. ביטן הגיע למשרדי להב 433 שבלוד לאחר שבשעות הבוקר המוקדמות הודיעה המשטרה ליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, כי בכוונתה לחקור אותו.

 

קראו עוד בכלכליסט

במרכז תיק 1803 לא פחות מ-8 תתי פרשיות, העוסקות רובן ככולן במערכת יחסים מושחתת לכאורה בין בכירים בעיריית ראשון לציון לבין יזמי נדל"ן וחברים בארגון פשיעה. חלק מהפרשיות עלו מדו"ח מבקר המדינה ופורסמו בעבר באמצעי התקשורת. במרכז הפרשה דב צור המכהן כראש עיריית ראשל"צ משנת 2008 וכאמור ח"כ דוד ביטן ששימש כסגנו וכיו"ר הוועדה לתכנון ולבנייה, כמו גם סגן נוסף של צור, אייל מושיוב. פרשיות השחיתות מתחלקות ל-2 כאלו הקשורות לחובותיו של ביטן וכאלה הקשורות לשחיתות השלטונית של צור ואנשיו בעירייה, על פני שנים.

כך למשל, הקשר בין היזם ואחד מאנשי העסקים המוכרים והעסוקים בראשון לציון, ארז מוסצ'ו, הידוע כבעלי מסעדת סוהו המפורסמת וכבעל אתרי נדל"ן רבים בעיר. שמו נקשר בעבר בשמו של עו"ד רועי בר, היועמ"ש החיצוני לשעבר של עיריית ראשל"צ שהורשע ונכלא, על פי הודאתו, במסגרת פרשת הקבלנים (פרשה בה נטען גם כן כי יזמי נדל"ן שילמו שוחד בתמורה לקידום פרויקטים בעיר, אף שהרשעתו של בר לא כללה הרשעה בשוחד, זש"ל). מוסצ'ו נטען, היה זה שהעביר לעו"ד בר, הצעה לשוחד שקיבל מעו"ד רונאל פישר - הצעה שהועברה לידי המשטרה והובילה בסופו של דבר לפתיחת החקירה בעניינו של עו"ד פישר.

 

ח"כ דוד ביטן מגיע לחקירה
ח"כ דוד ביטן מגיע לחקירה צילום: יריב כץ

לפני מספר שנים נסעו מוסצ'ו וצור ביחד לחו"ל בנסיעה שממונה על ידי מוסצ'ו. כשחזרו לארץ מיהר מוסצ'ו לרכוש את מתחם היקב המיתולוגי בעיר, לאחר ששמע מדב צור על התוכנית המתוכננת במקום. העירייה אישרה לפני מספר שים תוכנית ענק שבמסגרתה יוקמו בשטח של 36 דונם שני מגדלי מגורים עד 44 קומות, מגדל עד 44 קומות המיועד לדיור מוגן, בניין משרדים בן 26 קומות ושני בנייני מגורים בני 8 קומות הכוללים 100 דירות קטנות להשכרה. לפי החשד, גם תוכנית המתחם הזו זכתה לאישורים מהעירייה שהעלו את שווי הקרקע.

לאחר רכישת מתחם היקב התגלע בין מוסצ'ו לבין צור סכסוך אך יזם הנדל"ן הצליח לשים ידו על מתחמים מבוקשים נוספים בעיר. לפי החשד, מוסצ'ו קנה את הקרקע שעליה הוא בנה את אולם האירועים "לאגו", שטח נדל"ני שאמור היה לשמש לבניית בתי מלון במחיר רצפה. מוסצ'ו קנה את השטח בזול וביטן, כך החשד, היה זה שניהל את ישיבת המועצה שאישרה את העסקה, בניגוד להערכות שמאי וחוות דעת משפטיות. השטח היה מיועד ברובו למלונאות ומקצתו למסחר וביטן הוביל לשינוי יעוד הקרקע.

 

החובות של ביטן

אז מה הקשר לחובות של ביטן ומה הקשר לארגוני פשיעה? ביטן, כך עלה בחקירה, נקלע בתקופת כהונתו כסגן ראש העיר לחובות גדולים בשל הלוואות שנטל. עם החובות הגיע סחרור נוסף דרך הלוואות נשך שלקח בשוק האפור. לטובתו של חבר הכנסת נחלצו אנשי ארגון פשיעה מהידועים, החזקים והוותיקים בארץ שהסכימו למחול לו על החובות. אבל אין מחילה חינם וה"שכר" שנטל ארגון הפשיעה הגיע בדמות של מכרזי נדל"ן בעיר. אנשי ארגון הפשיעה אמרו לביטן כי בתמורה למחיקת החוב הם יזכו במכרזים למתחמי הנדל"ן היוקרתיים והמבוקשים בעיר. יחד עם זאת, ארגון הפשע הוא לא זה שעמד בקדמת המכרזים, אלא הוצבו מקורביו של ביטן כמעין "קופים", כלשון העולם התחתון.

כך למשל, מתחם 1000, מתחם מבוקש ויקר במערבה של העיר עומד במרכזה של החקירה. מדובר באחד משטחי החולות האחרונים שנותרו בעיר והוא הוצא למכרז לפני מספר שנים. לפי החשד, אחד מחבריו הקרובים של ביטן הציב את בנו כמתמודד במכרז. לפי המשטרה, מי שבאמת עמד מאחורי המכרז היה ארגון הפשיעה בעצמו שקיבל לידיו את המכרז על אחד המתחמים היקרים ביותר בעיר כדי שביטן יוכל להיפטר מחובותיו.

מעצרם של דב צור ושל סגנו אייל מושייב הוארך היום בחמישה ימים. מעצרו של המקורב לביטן הוארך ב-12 ימים. עורכי הדין גיל דחוח וגלית רוטנברג המייצגים את המקורב מסרו: ״מרשנו נקלע שלא בטובתו למאבק כוחות בין רשויות האכיפה לאישי ציבור שהיו אמורים להכריע היום בחוק ההמלצות, בניגוד לאינטרס של רשויות האכיפה. מרשנו משתף פעולה באופן מלא למרות שעד עתה בחרו החוקרים לא לעמת אותו עם הראיות נגדו וגם לא עם מרבית החשדות הנטענים. אנחנו מאמינים שכשתתפזר העננה והאינטרסים החיצונים לפרשה הזו ינוטרלו, הפרשה הזו תיראה שונה לחלוטין והציבור ידע את המציאות לאשורה״.

עורכי הדין של ראש עיריית ראשון לציון דב צור, עוה״ד גיורא אדרת, טל שפירא ואריאל כפרי מסרו כי ראש העיר דוחה בתוקף את החשדות המיוחסים לו. כל פעילותו של דב צור לאורך השנים היתה כשרק טובת העיר לנגד עיניו. נושא ניגוד העניינים המיוחס לראש העיר נבחן בזמן אמת על ידי היועצת המשפטית הראשית של העירייה אשר קבעה בצורה מפורשת בכתב כי לא נפל כל דופי בהתנהלות ראש העיר וכי לא היה במצב של ניגוד עניינים. אנו בטוחים כי הדברים יתבהרו בהמשך הדרך.

זו לא הפעם הראשונה שעיריית ראשל"צ מעורבת בפרשת שחיתות. בשנת 2014 נעצר היועץ המשפטי החיצוני לעירייה, עו"ד רועי בר, בחשד כי קיבל שוחד מקבלני נדל"ן ובתמורה קידם את ענייניהם של קבלני נדל"ן בעיר. פרשה זו הסתיימה החודש בקול ענות חלושה בהסדר טיעון לקבלן איציק אמסלם במסגרתו הוא ירצה עבודות שירות וישלם קנס של 2.5 מיליון שקל. עוד קודם לכן הגיע גם עו"ד בר להסדר טיעון מקל בו הודה בהפרת אמונים ונשלח למאסר של חצי שנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות