אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה את הצעת חוק המרכולים שיאפשר לסגור עסקים בשבת מחוץ לת"א צילום: אלכס קולומויסקי

הממשלה אישרה את הצעת חוק המרכולים שיאפשר לסגור עסקים בשבת מחוץ לת"א

ההצעה תועלה מחר לקריאה ראשונה בכנסת. רק ליברמן וסופה לנדוור מישראל ביתנו הצביעו נגד. החוק שיזם דרעי יתיר לו שלא לאשר חוקי עזר לפתיחת חנויות בשבת

03.12.2017, 12:48 | שחר אילן

הממשלה אישרה את הצעת חוק המרכולים שתאפשר לסגור את העסקים בשבת בערים רבות מחוץ לתל אביב. החוק המוצע יתיר לשר פנים לא לאשר חוקי עזר לפתיחת חנויות בשבת.

ההצעה צפויה להגיע היום (א') גם לאישור ועדת השרים לחקיקה. האישור מראש בממשלה נעשה כדי למנוע מישראל ביתנו לעכב את החוק באמצעות הגשת ערר על החלטת ועדת השרים לחקיקה. האישור בממשלה יאפשר לקואליציה להעלות את ההצעה כבר מחר לאישור המליאה בקריאה ראשונה.

קראו עוד בכלכליסט

נגד ההצעה הצביעו רק שרי ישראל ביתנו אביגדור ליברמן וסופה לנדוור. שר הבינוי והשיכון יואב גלנט מכולנו נמנע ואילו שר הכלכלה אלי כהן ממפלגתו תמך. יו"ר סיעת ישראל ביתנו רוברט אילטוב אמר בתגובה ש"מדובר בהפרה בוטה של הסטטוס קוו ופגיעה בציבור החילוני המהווה רוב במדינת ישראל. סיעת ישראל ביתנו תתנגד לחוק במידה שיעלה להצבעה במליאה והשרה סופה לנדבר תצא מהמליאה בזמן ההצבעה".

שר הפנים אריה דרעי, יוזם החוק, צילום: דוברות הכנסת שר הפנים אריה דרעי, יוזם החוק | צילום: דוברות הכנסת שר הפנים אריה דרעי, יוזם החוק, צילום: דוברות הכנסת

הצעת חוק המרכולים שיזם שר הפנים אריה דרעי מש"ס מעניקה לשר הפנים סמכות לא לאשר חוקי עזר עירוניים המאפשרים פתיחת חנויות בשבת (וכן בנושאים נוספים על פי החלטתו). יתרה מזאת, היא קובעת כי שר הפנים לא יאשר פתיחת חנויות בשבת אלא כדי "לספק צרכים שהם, לדעת השר, חיוניים ובהיקף המזערי הנדרש". עם זאת, החוק לא ישפיע על פתיחת חנויות בתל אביב כיוון שחוק העזר בתל אביב כבר אושר, אלא רק על חוקי עזר עתידיים ברשויות אחרות.

משמעות ההצעה היא שגורמים חרדיים יוכלו לעתור לבג"ץ כנגד עיריות שמאפשרות פתיחת חנויות בשבת כפי שעשו בתל אביב. אבל אותן עיריות לא יוכלו להעביר חוקי עזר שמאפשרים פתיחת חנויות בשבת משום שר הפנים יוכל לסכל זאת.

דרעי אמר בדיון בממשלה כי "אנחנו רוצים לשמור על הסטטוס קוו בכל רחבי הארץ ולמנוע את הפיכת השבת ליום המסחר הלאומי. אנחנו לא יכולים לסגור את המרכולים בתל אביב. אנחנו רק רוצים שמה שהיה הוא שיהיה, ושבעקבות פסיקת בג״ץ בעניין המרכולים בת״א, לא ייפתחו כעת מרכולים בשבת ברחבי הארץ ויתקיים מסחר כמו בפריז, ניו יורק או לונדון״.

יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד אמר ש"זהו עוד חוק מעליב של כפייה דתית בחסות הדיל הפוליטי של נתניהו עם החרדים. שוב מייצרים פילוג במקום דיון אמיתי על השבת הישראלית". ח"כ קארין אלהרר מיש עתיד אמרה בתגובה ש"זה חוק שנולד כדי לאפשר לראש הממשלה לשמור על הכיסא שלו על חשבון אזרחי ישראל. ראשי הערים יודעים לבד איפה יש צורך בשמירת צביון דתי ואין צורך בעזרתו של שר הפנים דרעי".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי אמר כי "גם בנושא פתיחת החנויות בשבת – אנחנו מכבדים את הדת, אך לא מכבדים כפייה דתית שפוגעת באזרחים.

רשוית מקומיות צריכות לקבל את הסמכות להחליט בעצמן ובהתאם לאופי התושבים שלהן בנוגע לפתיחת חנויות בשבת, תוך התחשבות בתנאי העובדים".

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר ש"המצביעים בעד הצעת החוק הם פוליטיקאים חסרי בושה וחסרי יושרה, שהמפלגות החרדיות מושכות בחוטיהם". רגב ציין ש"על פי סקרי חדו"ש, 73% מהציבור היהודי בישראל תומכים בפסיקת בג"ץ שאישרה את חוק העזר העירוני של עיריית תל אביב בעניין פתיחת עסקים בשבת, כולל 87% ממצביעי כולנו".

מנכ"ל ישראל חופשית אורי קידר אמר בתגובה ש״האחראים הבלעדיים לגורלה של הצעת חוק המרכולים הם כחלון וליברמן, שמחזיקים בזכות וטו על כל סוגיות הדת והמדינה במסגרת ההסכמים הקואליציוניים שלהם. מי שיבחר לגמגם בנושאים האלו ימשיך לקרוס בסקרים בדרך לקריסה בקלפי, כיאה למי ששכח את הציבור שתומך בו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות