אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גופי הפנסיה יוכלו להמשיך לגלגל על החוסכים דמי ניהול נוספים של עד 0.25% צילום: שאטרסטוק

גופי הפנסיה יוכלו להמשיך לגלגל על החוסכים דמי ניהול נוספים של עד 0.25%

הממונה על שוק ההון דורית סלינגר מחדשת הוראת שעה שפורסמה לפני שלוש שנים לאחר שהחליטה לא לצמצם את המגבלה ולהותירה על כנה

03.12.2017, 14:42 | רחלי בינדמן

הממונה על שוק ההון דורית סלינגר פרסמה טיוטת תקנות חדשה לפיה מגבלת כפל דמי הניהול שגופי הפנסיה יוכלו לגבות מהחוסכים לא תעלה על 0.25% בדומה להוראות שעה קודמות בנושא שקבעו בדיוק אותו הדבר. הדבר היחיד שישתנה, וזאת כפי שנחשף לראשונה ב"כלכליסט" שניתן יהיה לכלול תחת מגבלת כפל דמי הניהול את ההשקעה בקרנות ההיי-טק החדשות שיבחרו בקרוב במכרז על ידי משרד האוצר.

קראו עוד בכלכליסט

לפי התקנות הקיימות אסור לגופי הפנסיה לגלגל את דמי הניהול של השקעה בקרנות נאמנות סחירות בישראל אלא שביחס לקרנות ההיי-טק הדבר יתאפשר וזאת במטרה לעודד השקעת גופי הפנסיה במוצר שמקדם משרד האוצר.

דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון, צילום: צביקה טישלר דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון | צילום: צביקה טישלר דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון, צילום: צביקה טישלר

מגבלת כפל דמי הניהול יצאה לדרך לפני שלוש שנים במטרה להגביל תופעה הולכת וגדלה במסגרתה גופי הפנסיה מעבר לדמי הניהול השוטפים שהם גובים מהחוסכים מעבירים יותר ויותר השקעות למנהלים חיצוניים שגובים דמי ניהול נוספים שמגולגלים על הציבור. הממונה על שוק ההון דורית סלינגר דרשה להגביל את דמי הניהול הכפולים ללא יותר מ-0.15% בשנה במקור אך בעקבות לחצים של בעלי אינטרס ובהן קרנות השקעה גדולות בארץ ובעולם שהופעלו על גורמים בכירים בממשלה הוחלט להעלות את הרף ל-0.25% והוא יישאר כעת על כנו.

כיום ממוצע כפל דמי הניהול שמשלמים החוסכים מעבר לדמי הניהול השוטפים עומד על 0.15% כך שגופי הפנסיה רחוקים מרף המגבלה. ברשות שוק ההון בחרו להקטין את התקרה אך בסופו של דבר נסוגו מתוך חשש שגופי הפנסיה ימנעו מהשקעות טובות בקרנות השקעה למשל כי יצטרכו לספוג את דמי הניהול בעצמם.

באחרונה פנתה קרן ההשקעות בלאקרוק לחברי כנסת תוך שהיא מביעה חשש מכך שהמגבלה תישאר על כנה או חלילה תוחרף. כפי שחשף כלכליסט הקרן אף ביקשה להיפגש הם היועץ הכלכלי של ראש הממשלה בנושא, ד"ר אבי שמחון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות