אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פינוי של מהגרי עבודה מסכן את המודל העסקי של עליבאבא צילום: אי פי איי

FT

פינוי של מהגרי עבודה מסכן את המודל העסקי של עליבאבא

שריפה קטלנית שחייבה את פינוים של רבבות מהגרי עבודה מבתיהם בבייג'ינג הביאה לסגירת עשרות מרכזי הפצה ופגעה בשרשרת האספקה של ענקיות המסחר המקוון. מומחה לוגיסטיקה בסין: "יהיה קשה למצוא שליחים והשכר יעלה"

04.12.2017, 08:32 | יואן יאנג ושינינג ליו, פייננשל טיימס

הפינוי הפתאומי של עשרות אלפי מהגרי עבודה מבתיהם בבייג'ינג מאיים על המודל העסקי של תעשיית המסחר המקוון המשגשגת של המדינה, שנחשב לעמוד תווך של "הכלכלה החדשה" שסין כל כך מתגאה בה.

קראו עוד בכלכליסט

האיש העשיר בסין ממרק את המצפון ג'ק מא יחייב את מנהליו הבכירים להשתתף בפרויקט למיגור העוני שירות כלכליסט, 3 תגובותלכתבה המלאה

מהגרי עבודה בעלי שכר נמוך מאיישים משרות שליחים ויביאו לביתם של הלקוחות כל דבר, ממשחת שיניים ועד לטלוויזיות. מסלול עבודתם הוא "המייל האחרון" - המקטע הקרוב ללקוח - של רשת הלוגיסטיקה המתוחכמת של סין. השכר הנמוך מאפשר להזמין פריטים זולים שלא משתלם להזמינם בכלכלות המציעות שכר גבוה יותר. כך, למשל, אפשר להזמין משלוח של כוס קפה עבור 5 יואן (80 סנט).

ישנו במשאיות ההובלה

אך הפינוי של מגורי העובדים שיזמה הממשלה בעקבות שריפה קטלנית שפרצה שם לפני שבועיים, מפעילה לחץ על מגזר שבו משחקות ענקיות כמו עליבאבא ו־JD.com. אלה נמנות עם החברות בעלות השווי הגבוה בעולם. "ככל שיפנו יותר שליחים, כך גם יהיה קשה יותר להעסיק אותם", הסביר הואנג גאנג, מומחה לוגיסטיקה באיגוד המסחר המקוון הסיני. "השכר בלוגיסטיקה יעלה".

הריסות בתי מהגרי עבודה, בחודש שעבר בבייג הריסות בתי מהגרי עבודה, בחודש שעבר בבייג'ינג. מבנים חוקיים עולים יותר | צילום: אי פי איי הריסות בתי מהגרי עבודה, בחודש שעבר בבייג

שליח העובד ב־SF אקספרס, חברת הלוגיסטיקה הגדולה בסין, מעריך כי 20 מבין מרכזי ההפצה של החברה, המייצגים 10% מכלל המרכזים שלה בבייג'ינג, נסגרו. עוד הוסיף כי שישה מחבריו לצוות המונה 50 עובדים, נאלצו לישון במשאיות ההובלה שלהם כשהטמפרטורה בחוץ היתה מינוס 5 מעלות צלסיוס, זאת מכיוון שהבתים שלהם נהרסו בשבוע שעבר. החברה הספיקה לספק מאז מעונות חדשים לעובדים.

ברקע האירועים, JD.com, היריבה העיקרית של עליבאבא, הודיעה בשבוע שעבר כי תשפץ את המעונות המיועדים לעובדים כך שיעמדו בדרישות בטיחות הבניינים. במקביל היא סייעה למצוא בתים חדשים לעובדים שפונו. החברה, שחשפה בדו"ח השנתי שלה כי מחסור בעובדים מאיים על המודל העסקי שלה, מעסיקה 10,000 שליחים בבייג'ינג, כך לפי חברת המחקר IDC.

סקר שערכה הפדרציה של חברות הלוגיסטיקה והמכר בסין מצא כי 75% מהשליחים בסין מרוויחים פחות מ־5,000 יואן (726 דולר) בחודש. מרביתם נדרשים גם לשלם עבור שיחות הטלפון שהם מבצעים ללקוחות ולפצות את הלקוחות על נזקים שנגרמו לחבילות.

הפינוי והניקוי שיזמה הממשלה הובילו גם לסגירת מחסני לוגיסטיקה ומרכזי הפצה הפועלים ללא רישיון בנייה או כאלה הנחשבים כבעלי סיכון להתלקחות. מפעלים רבים נדרשים לעבור ממרכז העיר לשוליים.

הממשלה המקומית של בייג'ינג מעוניינת אמנם להגביל את מספר התושבים, שעומד כיום על 22 מיליון, ל־23 מיליון עד 2020, אך תושבים שברשותם מסמך חוקואו (hukou), מסמך רישום אזורי, מורשים לעבור לעיר. כדי לעמוד בכל זאת ביעד, הם דוחפים החוצה את האנשים "בקצה התחתון", מונח שהממשלה השתמשה בו בעבר כדי לתאר מהגרי עבודה המרוויחים שכר נמוך ואשר הפך מוקצה בשל הביקורת הציבורית נגדו.

בינתיים, ארבע חברות לוגיסטיקה גדולות - בסט, ZTO, YTO ו־STO - הודיעו כי זמני קבלת המשלוחים יושפעו לפחות עד סוף החודש. אחד השליחים של ZTO אמר כי בשבוע שעבר ירד עומס החבילות שהוא מעביר מ־100 ביום ל־20 חבילות בלבד. במקביל, חלק מהרוכלים בפלטפורמת המסחר המקוון טאובאו של עליבאבא הפסיקו לבצע משלוחים לבייג'ינג.

"חברות שילוח רבות הפסיקו לקבל הזמנות לאזור בייג'ינג, כי אין להן היכולת לבצע אותן", אמר ווינג פיי, מנכ"ל חברת שיתוף המחסנים ליאנזהונג קלאוד וורהאוס בבייג'ינג. "חברות השילוח עומדות כתוצאה מכך בפני הפסדים של מאות מיליוני יואן".

ההוצאות על אחסון מייצגות כשליש מכלל עלויות הלוגיסטיקה, כך לדבריו של צ'ו שוג'יאן, דקאן המרכז לחקר הלוגיסטיקה המודרנית באוניברסיטת שנגחאי. "בעבר חברות יכלו לשכור מחסנים בזול, אך רבים מהם לא עמדו ברגולציות הבנייה", הסביר. "כעת הן נדרשות לעבור למבנים חוקיים, ואלה עולים יותר".

"תושבי בייג'ינג הצפים"

גל הפינויים השפיע גם על צעירים רבים בעיר המרכיבים את מגזר הטכנולוגיה המשגשג של בייג'ינג. כך, למשל, צעירה שעובדת באחת מחברות האינטרנט ברובע הטכנולוגי של בייג'ינג, האידיאן, שם בוצעו פינויים רבים, קיבלה התראה כי עליה לפנות את הדירה שבה היא מתגוררת בתוך שלושה ימים. פוסט שהיא פרסמה בפורום המקוון Zhihu שבו סיפרה שהפכה לאחת "מתושבי בייג'ינג הצפים", נמחק במהירות על ידי הצנזורה.

באידו, מנוע החיפוש המוביל בסין, וחברת הטכנולוגיה עם השווי הגבוה ביותר הפועלת בבייג'ינג, החלה בהכנות לסייע לעובדים. "יצרנו קשר עם בתי מלון וחברות הובלה כדי לספק להם הנחה מיוחדת, וגם הקצינו מקום במשרדים למזוודות", מסר דובר מטעם החברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות