אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

הותר לפרסום: העבריין שח"כ ביטן חשוד שסייע לו - ממשפחת ג'רושי; ביטן יחזור לחקירה מחרתיים

על פי החשד, חוסם ג'רושי הסכים לכסות את חובותיו של ח"כ דוד ביטן בתמורה לקבלת מכרז של מתחם האלף בראשון לציון, מתחם יוקרתי ומבוקש במערב העיר. בתוך כך, הבוקר נעצרו 4 חשודים, בהם בכיר בעיריית ת"א, איש נדל"ן ובעלי קבוצת כדורגל

04.12.2017, 13:19 | זוהר שחר לוי

חוסם ג'רושי הוא איש משפחת הפשע שנעצר במסגרת פרשת השחיתות. על פי החשד, וכפי שפורסם הבוקר (ב') ב"כלכליסט", ג'רושי הסכים לכסות את חובותיו של ח"כ דוד ביטן בתמורה לקבלת מכרז של מתחם האלף בראשון לציון, מתחם יוקרתי ומבוקש במערבה של העיר. מי שהתמודד במכרז בשמו של ג'רושי הוא חברו ומקורבו של ביטן עצמו, ששמו אסור בשלב זה בפרסום.

קראו עוד בכלכליסט

בתוך כך, ל"כלכליסט" נודע כי ח"כ ביטן יגיע לחקירה נוספת במשרדי להב 433 כבר מחרתיים. לאחר שנחקר אתמול (א') במשך 14 שעות חזר היום יו"ר הקואליציה, החשוד בקבלת שוחד, לעבודתו בכנסת.

סנגורו של ביטן, עו"ד אפרים דמרי: "הוא משתף פעולה באופן מלא עם חוקרי המשטרה וענה בחקירתו אתמול על כל השאלות שנשאל במשך 14 שעות. יש הסבר לכל דבר. מה שהתחיל בקול תרועה גדולה יסתיים בקול ענות חלושה".

מלחמות עקובות מדם

ג'רושי הוא בן למשפחת ג'רושי מרמלה, המוגדרת על ידי המשטרה כאחד מארגוני הפשיעה הגדולים, הוותיקים והחזקים בישראל. המשפחה ניהלה בעבר מלחמות עקובות מדם עם משפחת כראגי מהצפון ועם ארגון הפשע של שלום דומרני מדרום. הוא הוסגר לישראל מרומניה במרץ 2016 בחשד למעורבות ברצח כחלק ממלחמות החיסולים.

 

בתוך כך, המשטרה עכבה לחקירה 4 חשודים נוספים במסגרת תיק 1803, בהם בכיר בעיריית תל אביב. פרט אליו, עיכבה המשטרה עוד איש נדל"ן מוכר ובעלים של קבוצת כדורגל. במסגרת החקירה פשטו הבוקר חוקרי המשטרה על משרדי קבוצת הכדורגל שבעליה נעצר.

 

חוסם ג חוסם ג'רושי | צילום: גלעד מורג חוסם ג

 

עו"ד דורון נוי ותמיר סנס ממשרד נוי-סננס-שפרלינג-חצרוני המייצגים את בעל קבוצת הכדורגל מסרו: "עיכובו של הלקוח והחיפוש היו מיותרים לחלוטין. ברור לחלוטין כי אם היה מוזמן מרשנו לחקירה היה מתייצב על אתר. אין בחשדות דבר וחצי דבר ואנו משוכנעים שחקירת המשטרה תאשר זאת".

במסגרת החקירה סביב המכרז של מתחם האלף שכביכול ניתן למשפחת ג'רושי בתמורה למחיקת חובותיו של ביטן. בית משפט השלום בראשל"צ האריך ב-4 ימים את מעצרו של עובד נוסף של עיריית ראשל"צ החשוד בעבירות שוחד סביב מכרז זה. בית המשפט אסר בשלב זה על פרסום שמו. סנגוריו, עוה"ד שחר חצרוני ויהלי שפרלינג ממשרד נוי-סננס-שפרלינג-חצרוני, מסרו בתגובה כי "מדובר במעצר מיותר שמשרת יותר את מערכת יחסי הציבור של המשטרה מאשר את צרכי החקירה האמיתיים".

 

 דוד ביטן , צילום: אוהד צויגנברג דוד ביטן | צילום: אוהד צויגנברג  דוד ביטן , צילום: אוהד צויגנברג

אתמול הוארך מעצרם של ראש עיריית ראשון לציון דב צור וסגנו אייל מישיוב בחמישה ימים בבית משפט השלום בראשון לציון. השניים חשודים כי קיבלו שוחד בתמורה לקידום פרויקטים בעיר. במקביל נחקר שעות ארוכות ח"כ ויו"ר הקואליציה דוד ביטן, גם כן בחשד לשוחד ולטוהר המידות.

עו"ד אפרים דמרי, סנגורו של ביטן עו"ד אפרים דמרי, סנגורו של ביטן עו"ד אפרים דמרי, סנגורו של ביטן

אחרי שנה וחצי של חקירה סמויה והרבה פרסומים ודיווחים מוקדמים הפכה חקירת המשטרה בתיק 1803 לגלויה בעיתוי מחשיד - טרם הבאת חוק ההמלצות לקריאה שנייה ושלישית בכנסת.

אתמול בשבע בבוקר דיווחה המשטרה כי "זוהו לכאורה קשרים בין גורמים פליליים לבעלי תפקידים שונים בשלטון המקומי והארצי". שעות ספורות אחר כך התברר כי מאחורי הדיווח הלאקוני מסתתרים, לפי החשד, מעשי שחיתות חמורים הכוללים שוחד, הלבנת הון, מרמה ועבירות מס לא רק של דב צור, ראש עיריית ראשון לציון, אלא גם של יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן. המשטרה אף מפנה את האצבע המאשימה אל ביטן כשמחפשים את הקשר בין 17 החשודים שנעצרו אתמול לעולם הפשע.

ביטן נחקר אתמול במשך שעות ארוכות במשרדי יחידת להב 433 בלוד בחשד לביצוע עבירות של שוחד, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה והפרת אמונים. ביטן הגיע למשרדי להב 433 לאחר שבשעות הבוקר המוקדמות הודיעה המשטרה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי בכוונתה לחקור את ביטן.

שמונה תת־פרשות

עו"ד שחר חצרוני, צילום: אביגיל עוזי עו"ד שחר חצרוני | צילום: אביגיל עוזי עו"ד שחר חצרוני, צילום: אביגיל עוזי

תיק 1803 מורכב מלא פחות משמונה תת־פרשות שעוסקות כולן במערכת יחסים מושחתת לכאורה בין בכירים בעיריית ראשון לציון בהווה ובעבר ליזמי נדל"ן וחברים בארגון פשיעה. חלק מהפרשיות התגלו בדו"ח מבקר המדינה ל־2016 ופורסמו בעבר בכלי התקשורת. במוקד ניצבים צור, שמכהן כראש העיר מ־2008; ביטן, שכיהן כסגן ראש העיר ב־2005–2015 וכיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בחלק מהשנים האלו; וסגנו של צור, אייל מושיוב. פרשיות השחיתות מתחלקות לשתיים: אלו הקשורות לחובותיו של ביטן לשוק האפור, ואלו שקשורות לשחיתות השלטונית של צור ואנשיו בעירייה.

כך, למשל, נחקר הקשר בין היזם ארז מוסצ'ו, אחד מאנשי העסקים המוכרים בעיר שמחזיק בבעלות על מסעדת סוהו ועל נדל"ן רב. שמו נקשר בעבר בשמו של עו"ד רועי בר, היועץ המשפטי החיצוני לשעבר של העירייה, שהורשע ונכלא לפי הודאתו במסגרת פרשת הקבלנים (פרשה שבה נטען כי יזמי נדל"ן שילמו שוחד בתמורה לקידום פרויקטים בעיר. הרשעתו של בר לא כללה הרשעה בשוחד). מוסצ'ו, כך נטען, היה זה שהעביר לעו"ד בר הצעה לשוחד מעו"ד רונאל פישר — הצעה שהועברה לידי המשטרה ושהובילה בסופו של דבר לפתיחת החקירה בעניינו של פישר.

לפני כמה שנים נסעו מוסצ'ו וצור ביחד לחו"ל בנסיעה שמומנה על ידי מוסצ'ו. כשחזרו לארץ, מיהר מוסצ'ו לרכוש את מתחם היקב המיתולוגי בעיר, לאחר ששמע מצור על התוכנית שהעירייה אישרה במתחם המתפרס על פני 36 דונם: בניית שני מגדלי מגורים בני עד 44 קומות, בניין בן 44 קומות שמיועד לדיור מוגן, בניין משרדים בן 26 קומות ועוד שני בנייני מגורים בני שמונה קומות, הכוללים 100 דירות קטנות להשכרה.

לאחר רכישת מתחם היקב התגלע בין מוסצ'ו לבין צור סכסוך, אך יזם הנדל"ן הצליח לשים את ידו על מתחמים מבוקשים נוספים בעיר. לפי החשד, מוסצ'ו קנה את הקרקע שעליה הוא בנה את אולם האירועים "לאגו" — שטח נדל"ני שאמור היה לשמש לבניית בתי מלון במחיר רצפה. מוסצ'ו קנה את השטח בזול, וביטן היה זה שניהל את ישיבת המועצה שאישרה את העסקה, בניגוד להערכות שמאי וחוות דעת משפטית. ביטן הוא גם מי שהוביל את שינוי הייעוד של הקרקע.

ומה הקשר לחובות של ביטן?

ביטן, כך התגלה בחקירה, נקלע בתקופת כהונתו כסגן ראש עיריית ראשון לציון לחובות גדולים בשל הלוואות שנטל עבור קבוצת הכדורגל העירונית בעת שכיהן כיו"ר שלה. בשל החובות נקלע ביטן לסחרור משום שבגללן נטל הלוואות נוספות מהשוק האפור, הלוואות שנלקחו בריבית נשך. לטובתו של ביטן נחלצו אנשי ארגון פשיעה ידועים, חזקים וותיקים שהסכימו למחול לו על חובותיו, אבל לא בחינם. התמורה, לפי החשד, הגיעה בדמות מכרזי נדל"ן בעיר. אנשי ארגון הפשיעה אמרו לביטן כי בעבור מחיקת החוב עליו לדאוג לכך שהם יזכו במכרזים שבמסגרתם שווקו מתחמים מבוקשים.

עם זאת, ארגון הפשע הוא לא זה שעמד בקדמת הבמה, אלא מקורביו של ביטן ששימשו כמעין "קופים", כפי שהם נקראים בעולם התחתון. אחד המתחמים האלו הוא מתחם 1000 — מתחם מבוקש ויקר במערבה של העיר. מדובר באחד משטחי החולות האחרונים שנותרו בעיר, והוא הוצא למכרז לפני כמה שנים. לפי החשד, אחד מחבריו הקרובים של ביטן הציב את בנו כמתמודד במכרז. לפי המשטרה, מי שבאמת עמד מאחורי המתמודד הזה במכרז, היה ארגון פשיעה שקיבל לידיו את אחד המתחמים היקרים בעיר כדי שביטן יוכל לצמצם את חובותיו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות