אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון: "לא נעים להיות שר בממשלה הזו עם כל החקירות שיש" צילום: נמרוד גליקמן

כחלון: "לא נעים להיות שר בממשלה הזו עם כל החקירות שיש"

שר האוצר: "אני לא רואה גם תחושה שזו התחלת הסוף - אבל ימים יגידו בהמשך. זה לא נעים, לא סימפטי שראש הממשלה, בני משפחה שלו ועוזרים שלו בחקירות"

04.12.2017, 11:10 | רעות שפיגלמן

"לא נעים להיות שר בממשלה הזו עם כל החקירות שיש. אני לא יכול לומר לך שהתחושה טובה. אני לא רואה גם תחושה שזו התחלת הסוף – אבל ימים יגידו בהמשך. זה לא נעים, לא סימפטי שראש הממשלה, בני משפחה שלו ועוזרים שלו בחקירות ואם נרצה או לא נרצה אנחנו שם. אני לא יכול להגן על דברים כאלו", כך אמר שר האוצר משה כחלון בכנס התאגידים של רשות ני"ע, בתגובה לשאלתה של רינה מצליח שהנחתה את המפגש.

קראו עוד בכלכליסט

מצליח: שוחחת עם ראש הממשלה לאחרונה?

כחלון: "אתמול שוחחתי"

מצליח: אם יהיו המלצות להגיש כתב אישום לגבי רה"מ איך תנהג ביום הזה? האם הערכים שלך מאפשרים לך להיות שר בממשלה הזו?

כחלון: "נגיע לזה. נקבל את ההחלטה. העיתונאים יודעים לקבל החלטות לפני שדברים קורים".

שר האוצר משה כחלון , צילום: נמרוד גליקמן שר האוצר משה כחלון | צילום: נמרוד גליקמן שר האוצר משה כחלון , צילום: נמרוד גליקמן

ביחס לחוק ההמלצות לגביו נשאל כחלון על ידי מצליח השיב כחלון כי, "חוק ההמלצות הוא לא פרסונלי. המבחן הוא ברגע ההצבעה איזה חוק יעבור. במידה ויעבור חוק ההמלצות הוא יעבור לא פרסונלי.

מצליח: "מדוע לא להפחית מס רווחי הון?"

"כל רפורמת המס נמצאת כרגע על השולחן ואנו לא מאשרים כלום ולא פוסלים כלום. יש משהו גדול שקורה בעולם עם הרפורמה של טראמפ, נשב עם אנשי המקצוע אני לא נוהג להעלות מסים ולהוריד מסים ברעיונות. כל מערכת המס בימים אלו נמצאת בדיונים ואני מניח שתוך תקופה לא ארוכה כל נושא רפורמת המס יתבהר, כולל התייחסות למה שקורה בארה"ב. יש רפורמת מס שנבחנת ומתגבשת כרגע וזה צריך להתבצע בצורה מאוד מקצועית וזו עבודה מטה רצינית ומורכבת – ונקבל את ההחלטות".

לגבי הקמתה של בורסה משנית אמר כחלון: "צריך לתת לגופים האלה כוח וכלים להתפתח ולפרוץ, ובורסה לעסקים קטנים זה משהו שצריך לעשות ואנחנו תומכים בו ואין ספק שנאמץ את זה ונדחוף את זה בכל הכוח". לשאלתה של מצליח האם לא כדאי במקום זה לחזק את הבורסה הקיימת השיב כחלון כי "זה לא צריך לבוא אחד על חשבון השני. זה שני דברים שונים. זה לא קל להקים את זה – כי מה שקל להקים לא צריך בשביל זה אותנו. מדובר בדבר חדש ועובדים על זה".

מצליח: "לגבי מחיר למשתכן, האם יש כבר תוצאה לפרויקט הזה?"

כחלון :"מחיר למשתכן זה לדעתי אחד הפרויקטים הגדולים שהיו במדינת ישראל בשנים האחרונות. משמעותי מאוד מבחינת מחירי הדירות. כרגע יש כ-40 אלף זוגות צעירים שכבר זכו, יש כ-16 אלף שכבר בבנייה כאשר יש כאלו שכבר קיבלו את הדירות שלהם. רואים שזה גרם להאטה במשק, וכבר אין את הריצה, הדברים האלה נגמרו, המשקיעים בדירות כבר נרגעו כי הם מבינים שזה לא מה שהיה פעם. בעבר אוטומטית משקיע בדירה היה גוזר קופון כמעט ודאי אחרי חצי שנה. נכון שעדיין אין ירידה ממש במחירי הדירות אבל יש בלימה. מחכים גם לשדה דוב".

מצליח:" אבל השוק כרגע עומד. אין ירידת מחירים".

כחלון: "השוק כרגע עומד ביחס לשנה שעברה. אני חושב שברגע שאנשים יקבלו את הדירות, ונמשיך לבנות, והנה הגיעו עכשיו פועלים סיניים, וקרקעות ממשיכות להשתחרר, צריפין למשל לפני שנה וחצי הסתובבו שם חיילים והיום יש שם כבר בנייה של קומה שלישית. גם שיפור פריון באמצעות טכנולוגיות בנייה - כל הדברים האלה אין לי ספק שייתנו את אותותיהם בקרוב. אני מאמין שברגע שמחיר למשתכן ייכנס והדיירים כבר יפנו את דירות לטובת הדירות החדשות של מחיר למשתכן - אז תהיה השפעה על המשק. אני מאוד שבע רצון מהתוכנית הזו ולאט לאט הדבר תופס ויתרומם".

לגבי הרפורמה של שוק הבנקאות התייחס כחלון ואמר כי: "אני די מרוצה ממה שקורה בבנקאות לפחות אצלנו ברפורמה. ממש בתקופה הקרובה כבר מתחילים להוציא את כרטיסי האשראי למכירה. חייבם למכור בנק הפועלים ובנק לאומי. הורדנו חסמי כניסה לבנקים. כחלון התייחס לאמירתה של מצליח שאין בנקים חדשים ואמר "ברגע שחברות כרטיסי האשראי יופרדו מהבנקים אנחנו נתחיל לראות פה שינוי". לגבי המיזוג של אגוד ומזרחי טפחות אני חושב שזו טעות, צריך לבדוק אילו סמכויות יש לי בעניין הזה, יש להגדיל תחרות ולהפחית ריכוזיות - שזה בניגוד למדיניות הממשלה. אני חושב שהנושא הזה עדיין לא הגיעה לשולחן הממונה של ההגבלים העסקיים".

"מבחינה כלכלית אני צופה בעקבות הפעולות הכלל משקיות שנעשו ש-2018 תהיה שנה טובה, גם לפי תחזיות הצמיחה וגם לפי השקעות שהן בדרך לכאן. גם היום אנחנו במו"מ עם חברות גלובאליות שרוצות להגיע לכאן ואנו במו"מ לתת להם אופק, גם המיסוי וגם היחס שלנו למשקיעים וכל סביבת המס וההון האנושי זה שילוב מנצח להפוך אותנו לאחת המדינות האטרקטיביות, המון חברות בצניעות אני אומר רוצות להגיע לכאן ולכן אני צופה ששנת 2018 תהיה לפחות טובה כמו שנת 2017".

מצליח: "מ-1 עד 10 כמה אתה רוצה להיות ראש ממשלה?"

כחלון : "אני שר אוצר. אני אוהב את העבודה הזו. למנות אנשים כמו גואטה עם חזון ומקצוענים. כדי שנוכל להשיג הישגים כלכלת מדינת ישראל. אני אוהב את משרד האוצר ונהנה מכל רגע וטוב לי שם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

36 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

36.
דריסת בנק אגוד ע"י מזרחי
אמרת: "צריך לבדוק אילו סמכויות יש לי בעניין הזה, יש להגדיל תחרות ולהפחית ריכוזיות - שזה בניגוד למדיניות הממשלה. אני חושב שהנושא הזה עדיין לא הגיעה לשולחן הממונה של ההגבלים העסקיים". עכשיו זמן לעשיה לפני שיהיה מאוחר מדי. אל תיתן לטיקונים להתחזק ולקבל פטורים ממס על עסקות שפוגעות במשק. גם אם "אין לך סמכות" רשום המיסים היא באחריותך - גם היא צד לפשע
מיזוג  |  06.12.17
לכל התגובות