אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפל צומחת בסין - ומתחנפת לממשלה המקומית

אפל צומחת בסין - ומתחנפת לממשלה המקומית

טים קוק נאם בכנס שארגן רגולטור האינטרנט הסיני שאמון על צנזורת הרשת; הוא החמיא בדבריו לממשלת סין וחשף את היקפי צמיחת עסקי אפל במדינה. בכנס השתתף גם מנכ"ל גוגל סונדאר פיצ'אי, שנאם מול אולם כמעט ריק

04.12.2017, 11:52 | עומר כביר

בסין יש 1.8 מיליון מפתחים שיוצרים אפליקציות לפטפורמות השונות של אפל, והחברה העבירה להם עד היום הכנסות בסך כולל של כ-112 מיליארד יואן (16.9 מיליארד דולר), כרבע מכלל הסכומים שהעבירה אפל למפתחים בכל העולם; כך חשף אמש (א') מנכ"ל ענקית הטכנולוגיה, טים קוק.

קראו עוד בכלכליסט

דבריו נאמרו במסגרת World Internet Conference, ועידת סייבר שמארגן רגולטור האינטרנט הסיני שאחראי, בין השאר, על צנזורת הרשת במדינה. הופעתו של קוק, וכן של מנכ"ל גוגל סונדאר פיצ'אי, עוררה ביקורת מצד ארגוני זכויות אדם בטענה שמדובר במתן לגיטימציה לצנזורת הרשת הדורסנית של סין.

טים קוק מבקר בסין, צילום: twitter_TimCook טים קוק מבקר בסין | צילום: twitter_TimCook טים קוק מבקר בסין, צילום: twitter_TimCook

מנכ"ל אפל הגיע לוועידה כחלק ממאמצי אפל להחיות את פעילותה במדינה. בדו"ח הרבעוני האחרון של החברה אמנם צמחה פעילותה שם ב-12% והגיעה ל-9.8 מיליארד דולר, אך קדמו לכך שישה רבעונים רצופים של ירידה בהכנסות. זאת, לאחר שקודם לכן היתה המדינה מנוע הצמיחה המרכזי של החברה. גם עם הצמיחה ברבעון האחרון הפעילות בסין עדיין לא קרובה לשיאי העבר, ולכן משקיע קוק מאמצים ניכרים בקידום מעמדה של אפל במדינה. להופעתו בוועידה קדם ביקור בסין באוקטובר במהלכו נפגש קוק עם נשיא סין, שִׂי גִ'ינְפִּינְג.

בדברים שנשא לא חסך קוק בשבחים. "הנושא של הוועידה הזו - פיתוח כלכלה דיגיטלית שתוביל לפתיחות ולהטבות - הוא חזון משותף לאפל. אנחנו גאים לעבוד לצד שותפינו הרבים בסין כדי לבנות קהילה שתצטרף לעתיד משותף במרחב המקוון", אמר לפי דיווח בבלומברג. כמו כן, סיפר קוק שפעילותה של אפל בסין החלה לפני שלושה עשורים עם עובדים ספורים, ושכיום תומכת החברה ביותר מ-5 מיליון משרות במדינה.

דובר מבוקש, אולם ריק

פיצ'אי לא נשא נאום אלא בחר להשתתף בפאנל בנושא כלכלה דיגיטלית. למרבה האירוניה, לאורך מרבית המושב היה האולם הענק ריק כמעט לחלוטין, כתוצאה מבלבול מצד המארגנים לגבי שעת ההתחלה. מנכ"ל גוגל, אחד הדוברים המבוקשים בעולם שעומד בראש אחת החברות החשובות באינטרנט, נאלץ לדבר לפני אולם כמעט ריק.

סונדאר פיצ סונדאר פיצ'אי | צילום: אי פי איי סונדאר פיצ

"יש הרבה עסקים קטנים ובינוניים בסין שמשתמשים במוצרים של גוגל כדי לשווק את המוצרים שלהם מחוץ לסין", אמר פיצ'אי. "טכנולוגיה מייצרת הזדמנויות בקנה מידה עולמי, מקדמת קשרים ושיתוף פעולה ואני חושב שזה טרנד משמעותי וכמעט בלתי הפיך בנקודה זו".

האירוניה שבדיבור על פתיחות ושגשוג בוועידה שמאורגנת על ידי צנזור לא נעלמה מעיניהם של מבקרים. "זה מעניין לראות את אפל ואת גוגל בוועידה, אבל אני בספק אם זה יוביל לשינוי משמעותי במדיניות של ממשלת סין", אמר לבלומברג קירק ברודי, אנליסט בחברת New Street Research. "המדיניות הקיימת עבדה טוב מאוד עד עכשיו: שתיים מחמש ענקיות האינטרנט לפי שווי שוק הן סיניות (עליבאבא וטסנט, ע"כ), ותמיכה בגידול בהוצאות צרכנים היא עדיפות מרכזית של הממשל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות