אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מזור והפניקס נאבקות על מקום בת"א 35: מתקרבים לעדכון המדדים  צילום: shutterstock

מזור והפניקס נאבקות על מקום בת"א 35: מתקרבים לעדכון המדדים

אנו נמצאים בישורת האחרונה לפני עדכון המדדים בקרוב בבורסה, שיתקיים ב-1 בפברואר; השינוי הבולט בעדכון הנוכחי מבחינת הבורסה הוא העלאת סף הכניסה והשייכות למאגר רימון ל-35% ו-30% בהתאמה

04.12.2017, 11:52 | אורי טל טנא

אנו נמצאים בישורת האחרונה לפני עדכון המדדים הקרוב בבורסה, שיתקיים ב-1 בפברואר – עם שורה של התפתחויות רלוונטיות.

קראו עוד בכלכליסט

העדכון של פברואר יתבסס על שיעור החזקות הציבור במניות בתאריך 31 בדצמבר, על המחיר הממוצע של המניות בין ה-31 בדצמבר ל-11 לינואר ועל כמות המניות הרשומה ב-11 בינואר. השינוי הבולט בעדכון הנוכחי מבחינת הבורסה הוא העלאת סף הכניסה והשייכות למאגר רימון ל-35% ו-30% בהתאמה.

בורסת תל אביב, צילום: בלומברג בורסת תל אביב | צילום: בלומברג בורסת תל אביב, צילום: בלומברג

ממדד ת"א 35 תצא מניית מיילן לקראת מחיקתה מהמסחר בתל אביב. במקומה תיכנס המניה עם ערך השוק הגבוה ביותר מבין מניות מדד ת"א 90, שיש לה גם ערך שוק של החזקות ציבור הגבוה מ 1.5 מיליארד שקל (תנאי כניסה למדד זה). עד לסוף השבוע למניית מזור היה פער גבוה וכניסתה למדד נראתה כמעט ודאית, אך חקירת המנכ"ל הובילה לירידה במחיר המניה, וכעת הפער בינה ובין מניית הפניקס לא גדול. אם הפניקס תעקוף את מזור הפניקס תכנס למדד.

מניה תצא מהמדד אם היא מדורגת במקום ה-40 ומטה מבין המניות שעונות לתנאי המדד. כעת מניית ביג מדורגת במקום ה-39, וירידה של מקום אחד בדירוג תוביל ליציאתה מהמדד. אם ביג תצא מהמדד, אז גם מזור וגם הפניקס יכנסו אליו. העלייה במחירי מניות סלקום ופרטנר, כפי הנראה, תספיק להן כדי להישאר במדד זה.

מדד ת"א 90 מכיל כעת 98 מניות, ולאחר העדכון הוא יצטמצם ל-90 מניות. כרגע צריכות 11 מניות לבצע הפצת מניות עד לסוף החודש כדי להישאר במדד. חמש מתוכן כמעט בוודאות לא יבצעו הפצה – איידיאו, דיסקונט השקעות, ביטוח ישיר, וילאר ואגוד.

לגבי שש הנותרות – ישרס, הכשרת הישוב, צור, אפריקה מגורים ופלרם - לא ניתן לדעת אם יבחרו לבצע הפצה כדי להישאר במדד.

לכמות המניות שיבצעו הפצה יש השפעה גדולה על הנכנסות והיוצאות הנוספות למדד. מניות שלא יבצעו הפצה יעברו למדד צמיחה, ולכן צפוי היצע מצרפי במדד צמיחה שצפוי לקלוט כמות גדולה של מניות גדולות יחסית.

בשלב זה מסתמן שקומפיוג'ן תצא מהמדד בגלל ערך שוק נמוך, ואינטרנט זהב גבולית מבחינת ערך השוק ועלולה גם היא לצאת מהמדד. ישראל קנדה מבצעת היום (ב') הנפקת מניות הכוללת גם מכירת מניות של בעלי שליטה, שאם תיענה במלואה - תכניס את המניה בודאות למדד ת"א 90.

כניסתה של אנלייט אנרגיה למדד ת"א 90 כמעט ודאית. מניית אדגר תתמודד על מקום במדד אם תבצע הפצה או הנפקה של מניות. גם לקמטק ולאלוט תקשורת יש סיכוי להיכנס למדד – אם רק מניה אחת או שתיים מתוך ה 11 שצריכות להפיץ לצורך הישארות במדד יבצעו הפצה.

מדד sme60 צפוי לקלוט את קומפיוג'ן שתעבור אליו מת"א 90. אם אינטרנט זהב תצא ממדד ת"א 90 גם היא צפויה להיכנס למדד sme60. מנדלסון תשתיות תיכנס בוודאות למדד, וכניסתן של קרדן נדל"ן ואאורה למדד כמעט ודאית. אדגר ואילקס מדיקל יצאו מהמדד אם לא יבצעו הפצת מניות.

בשלב זה מסתמן שמניות המשביר, פועלים אי.בי.אי וניסן יצאו מהמדד. יציאה של מניות נוספות תלויה בכמות המניות ממדד ת"א 90 ו-sme60 שיבצעו הפצה. בהנחה שיהיו הפצה אחת עד שלוש, גם המניות כנפיים וסומוטו נמצאות בסיכון ליציאה מהמדד. אם יהיו הפצות נוספות חברות נוספות יאבדו את מקומן במדד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות