אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבית של רוסיה במונדיאל "הוא הקל בכל הזמנים" צילום: איי פי

הבית של רוסיה במונדיאל "הוא הקל בכל הזמנים"

עפ"י דירוג Elo – מדד של איכות הקבוצות - הבית של רוסיה יחד עם אורוגוואי, מצרים, וסעודיה, הוא בעל דירוג ממוצע של 1,720 נקודות, שהוא נמוך ב-98 נקודות מהממוצע של כל הנבחרות במונדיאל

04.12.2017, 15:57 | שירות כלכליסט
לפני הגרלת הבתים למונדיאל ביום שישי, היה מקום לחשוד שרוסיה תזכה להגרלה נוחה. כמדינה המארחת, היא הוכנסה לקערה הראשונה (Pot 1) ובהתאם לא הייתה יכולה להיות באותו בית עם נבחרות חזקות כמו ברזיל או גרמניה. אך נראה שגם המזל שיחק לידי רוסיה. לפי מדד אחד, בית א' שבו שובצה רוסיה הוא החלש ביותר בהיסטוריה המודרנית של המונדיאל.

קראו עוד בכלכליסט

הגרלת הבתים ברוסיה, צילום: איי פי הגרלת הבתים ברוסיה | צילום: איי פי הגרלת הבתים ברוסיה, צילום: איי פי

בהתבסס על דירוג Elo – מדד של איכות הקבוצות שלוקח בחשבון גורמים כמו הפרשי שערים, חשיבות המשחק והמיקום – הבית של רוסיה יחד עם אורוגוואי, מצרים, וסעודיה הוא בעל דירוג ממוצע של 1,720 נקודות, שהוא נמוך ב-98 נקודות מהממוצע של כל הנבחרות במונדיאל.

זה הפער הגדול ביותר בין בתים מאז ההתרחבות לפורמט המודרני ב-1986, כך לפי אתר FiveThirtyEight.

הבתים הקלים ביותר במונדיאל המודרני, בהתבסס על הפערים בדירוג Elo והממוצע של הטורניר:

  • 2018 – בית א': סעודיה, מצרים, רוסיה ואורוגוואי, 1720 נמוך ב-97.8 נקודות מהממוצע
  • 2014 – בית ח': אלג'יריה, בלגיה, דרום קוריאה, רוסיה, 1734 נקודות, נמוך ב-92 מהממוצע
  • 2010 – בית ו': פרגוואי, איטליה, סלובקיה, ניו זילנד, 1713 נקודות, נמוך ב-66.9 נקודות מהממוצע

הרוסים הצליחו להימנע מהפתעות בכל פעם שנבחר כדור. לאחר שאורוגוואי הצטרפה אליהם מקערה 2 – אורוגוואי נחשבת קבוצה בינונית לדרג 2 עם ניקוד של 1849 – הדברים ממש החלו להסתדר לרוסיה. מצרים, שהדירוג שלה היה השני הנמוך ביותר מבין הנבחרות בקערה 3, נבחרה לבית של רוסיה, והנבחרת הרביעית שהצטרפה היא סעודיה, שהיא בעלת הניקוד הנמוך ביותר מקרב כל הנבחרות שהעפילו לטורניר. בהתחשב בכל האפשרויות שהיו יכולות להיות לרוסיה בהגרלה, היא זכתה באחד הבתים הקלים ביותר, בין 2.2% הקלים ביותר מכל השילובים האפשריים, כך לפי הדירוגים של הנבחרות.

אלו הן גם חדשות טובות עבור אורוגוואי, סעודיה ומצרים, כי הם קיבלו להתמודד נגד רוסיה, הנבחרת הגרועה ביותר מקערה 1, ובהפרש ניכר.

בית א' הוא אמנם הקל ביותר במונדיאל הזה, אך הוא לא מחזיק בתואר הבית עם הניקוד הגרוע ביותר מאז 1986. הכבוד הזה שייך לבית ו' בטורניר של 2010, שכלל את האלופה היוצאת איטליה, סלובקיה, פרגוואי וניו זילנד. אף אחד מהנבחרות הללו לא הגיעה מעבר לרבע הגמר.

בהתחשב בכך, רוסיה צריכה לדלג בקלות לשלב הנוק אאוט. לפי ההערכות של FiveThirtyEight יש לרוסיה סיכוי של 74% להתקדם לשלב הבא, כשאורוגוואי לא הרחק מאחוריה עם סיכוי של 72% להגיע לנוק אאוט.

בהתבסס על הדירוג של פיפ"א לכל בית, בית ג' שבו משחקת צרפת נראה כקשה ביותר עם דירוג משולב של 71. בית א' של רוסיה לעומת זאת הוא בעל דירוג כולל של 180 – 77 יותר מכל בית אחר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות