אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"רשות המסים חרגה מסמכותה כאשר העניקה פטור ממס לאייפקס בעסקת תנובה" צילום: אוראל כהן

פרסום ראשון

"רשות המסים חרגה מסמכותה כאשר העניקה פטור ממס לאייפקס בעסקת תנובה"

היועצת המשפטית של ועדת הכספים, שגית אפיק, כתבה את הדברים לחברי הוועדה לקראת דיון שיתקיים מחר בהצעתה של אייפקס לרכוש את בזק; פירטה את הבעיות שעלו מדו"ח מבקר המדינה בהתנהלות רשות המסים במתן הטבות מס לחברות; ח"כ מיקי רוזנטל: "אייפקס לא תעשה סיבוב נוסף על כספי הציבור"

04.12.2017, 18:10 | עמרי מילמן

רשות המסים חרגה מסמכותה כאשר העניקה פטור ממס לקרן אייפקס בעסקת תנובה, כך טוענת היועצת המשפטית של ועדת הכספים, שגית אפיק, במסמך שהעבירה לחברי הוועדה לקראת דיון שיתקיים מחר (ג') בהטבות אלה ובבעיות שעלו מדו"ח מבקר המדינה האחרון בעניין זה, וכן בהצעת אייפקס לרכוש את בזק. ההטבות חסכו לאייפקס מיליארד שקל מבלי שהחברה נדרשה לעמוד בתנאים כלשהם.

קראו עוד בכלכליסט

ברקע הדיון שיזם ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) עומדת בחינת אייפקס לרכוש את בזק, כאשר הדבר יתבצע ככל הנראה תחת אותם פטורים שמעניקה לה רשות המסים. במכתב מתמקדת אפיק בשתי בעיות שעלו מדו"ח המבקר. הראשונה היא השאלה האם מנהל רשות המסים חרג מסמכותו כאשר העניק פטור ממס במקום להחזיר מס, כפי שקובע החוק. לטענת אפיק החוק איפשר לרשות המסים להעניק החזר, אך לא לפטור את החברה ממס באופן גורף כפי שעשתה בפועל. לדבריה, "דומני כי המונח החזר משמעותו שיש להעניקו בדיעבד לאחר ששולם המס ולא מראש. אף על פי כן, שני חוזרי רשות המסים קובעים הסדר מס (מפורט) שמעניק פטורים והקלות". עוד הוסיפה כי ראוי שהיועץ המשפטי לממשלה יחווה דעתו בנושא - "אשר לשאלה האם היתה הסמכה לפעולה, כאמור, על ידי מנהל רשות המסים בדוגמאות הספציפיות שנתן מבקר המדינה, נראה כי יש מקום לקבלת עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה".

 , צילום: צביקה טישלר צילום: צביקה טישלר  , צילום: צביקה טישלר

בעיה שנייה שעלתה היא הצורך בהסדרה של הנושא וקביעת קריטריונים ברורים המזכים בהטבות מס. בימים אלו מונחת הצעת חוק של רשות המסים שתאפשר למנהל הרשות להעניק פטור גורף ולא לדרוש על כך החזר. לדברי אפיק, "מסקנתו של המבקר היא שהמקרה שסקר ממחיש את הצורך בהסדרת ענף הקרנות. הוא מציין שיש מקום לבחינת התועלת המשקית מהטבות אלה בחלוף השנים. כמו כן, הוא מציין שהמצב בו למנהל רשות המסים סמכות ושיקול דעת בקבלת החלטות פרטניות לענפיות שלהן משמעויות כספיות ניכרות, אינה רצויה, וכי הקלות המס ניתנות כיום לקרנות ההון בלא שנקבעה לכך הסמכה מפורשת בלשון החוק".

זהבית כהן, מנכ"לית אייפקס, צילום: אוראל כהן זהבית כהן, מנכ"לית אייפקס | צילום: אוראל כהן זהבית כהן, מנכ"לית אייפקס, צילום: אוראל כהן

גם בהצעת החוק הנוכחית שלכאורה מסדירה את הנושא ישנן בעיות מאחר שהיא משאירה, לטענת אפיק, מקום גדול מידי לשיקול דעת. לדבריה. "הסמכה לקריטריונים כאמור אינה מופיעה בהצעת החוק. התיקון האמור אומנם יסדיר לעתיד את האפשרות לתת את הפטור מראש ולא כפי הנוסח עתה שמתייחס להחזר. עם זאת, החוזרים של רשות המסים מפרטים הסדרי מיסוי פרטניים לקרנות שחותמות על אישור מוקדם מול רשות המסים בהינתן תנאים מסוימים שקובעת רשות המסים".

עוד הוסיפה אפיק כי "קביעתם של קריטריונים ברורים ואחידים למתן הטבת מס כאמור בחקיקת משנה על ידי השר ובאישור הכנסת (ועדת הכספים) עשויה לפתור את הבעיה הזו".

ח"כ מיקי רוזנטל, חבר ועדת הכספים מסר ל"כלכליסט" כי "גם היועצת המשפטית של ועדת הכספים עו"ד שגית אפיק, מומחית לדיני מיסים ובעלת ניסיון רב, מאששת את טענתי לפיה רשות המיסים לקחה לעצמה חירות וסמכויות שאין לה בחוק והחליפה את המחוקק בפעולות שהטיבו עם קרנות הון. מדובר במחדל. ההחלטה לגבי אייפקס לא התקבלה בצורה מסודרת בבית המחוקקים אלא היתה גחמה פרטית שנסגרה בתוך רשות המסים".

עוד הוסיף כי "הציבור הישראלי הפסיד מכך כמיליארד שקל בלא תועלת. להיפך, אייפקס העלתה את מחירי מוצרי החלב של תנובה ופיטרה עובדים רבים. את הנעשה אי אפשר להשיב, אך אעמוד על כך שאייפקס לא תעשה סיבוב נוסף על כספי הציבור. זאת לאור גישושיה לרכוש מחדש את בזק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
תבדקו את משה אשר והפירמות שעבדו מולו
משה אשר המנהל הבדחן של רשות המסים בעוד כותרת עיתון כשאין יכולת יוצאים בכותרות חרפת רשות המסים בראשות ליצן רפואי!!! עצות גרועות היו למשה אשר מנהל רשות המסים לאורך כל התקופה לא בכדי קיים נתק מוחלט בינו לבין השר הממונה עליו שר האוצר כחלון , זה הבין זאת מאוחר מידי לאחר שהכשילו מספר פעמים. עכשיו שהמשטרה תבדוק את הפירמות שעבדו מולו בעסקאות ענק אייפקס , קוקה קולה, טבע, כיל לא יאמן כי יסופר עבריין בשירות המדינה!!!
אחת שיודעת  |  08.12.17
14.
מספיק לראות את יחימוביץ טוחנת מים עם מכתב למבקר המדינה על הטבות המס של טבע
מה היא רוצה כעת שטבע שקורסת תחזיר לה כסף זה ממש הזוי. ומספיק לראות את גפני ממנה את רוזנטל לעוד ועדה נגד כיל. זה כבר מופרעות של חברי כנסת שדופקים לאזרח את ההשקעות והפנסיה. ממשלה הזויה.
מדינה בהפרעה  |  05.12.17
לכל התגובות