אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדיניות ההשקעה של אלומות: תסמכו עלינו צילום: אוראל כהן

מדיניות ההשקעה של אלומות: תסמכו עלינו

לפי התשקיף, הקרן מתכוונת להשקיע בחברות בשלבים ראשוניים, אך לא שוללת גם השקעות בשלבים מאוחרים יותר בלי לפרט את החלוקה ביניהם. אף שיועצי הקרן יחויבו להעניק לה זכות ראשונים, כפי שדורשת רשות ני"ע, באלומות מציינים כי הם יוכלו להעניק שירותי ייעוץ וניהול גם לגורמים אחרים

06.12.2017, 07:39 | הגר רבט ורחלי בינדמן

כמו רוב המתמודדות האחרות על המכרז של משרד האוצר, גם בקרן החדשה של אלומות החליטו לבסס את ההשקעות הלא סחירות שלהם על נבחרת של בכירי הייטק בעבר ובהווה.

חמשת היועצים שיהוו את ועדת ההשקעות של אלומות הם רוני ניימן, ממייסדי חברת איירון ומשקיע ב־Moovit; רני כהן שכיהן כמנכ"ל משותף בקרן מופת בסוף שנות התשעים; אריה סקופ מייסד ומנכ"ל מיקרוסופט שעזב את החברה ב־2005; יורם יעקובי המנכ"ל הפורש של מרכז המחקר והפיתוח של מיקרוסופט בישראל; וניר ארז, מייסד ומנכ"ל Moovit. 

קראו עוד בכלכליסט

שלושת היועצים הראשונים הם אמנם דמויות בכירות בהייטק הישראלי לדורותיו, אבל אינם נמנים עם מי שמובילים אותו כיום. יורם יעקובי, שצפוי לפרוש ממיקרוסופט בסוף החודש, וניר ארז מייצגים את הדור החדש. האחרון הוא תוספת מעניינת בהתחשב בעובדה שקרן ההייטק המתחרה של הלמן־אדובי התחייבה מראש להשקיע ב־Moovit.

גם אם אין כאן ניגוד אינטרסים, משמעות הדבר הלכה למעשה היא ששתיים מהקרנות לא ישקיעו בחברה מתחרה לMoovit. שאלת התחרותיות לא ייחודית רק לקרן של אלומות, וגם קרנות של בתי השקעות אחרים, שצוות היועצים שלהם מורכב מיזמים פעילים או ממשקיעים שכבר מחויבים לכמה חברות, יצטרכו להתמודד עם אותה בעיה.

יישור קו עם הנחיות הרשות

אף שליועצים אין בלעדיות כלפי קרן אלומות, הם מחויבים להודיע לה על כל השקעה אישית שלהם בחברות, למעט במקרים שבהם קיימת מגבלה משפטית או הסכמית מול החברה. בכך אלומות מיישרת קו עם הנחיות רשות ני"ע שנחשפו ב"כלכליסט", שלפיהן על היועצים להעניק זכות ראשונים לקרן שהם קשורים אליה, בכל השקעה שהם עתידים לבצע.

אם הקרן תסרב להשקיע בסטארט־אפ המוצע, יהיו היועצים רשאים להציע אותו לגופים אחרים. הרשות הוציאה את ההנחיות האלה אחרי קריאה של התשקיפים שכבר הוגשו, כדי לוודא שהיועצים לקרנות ההייטק החדשות לא יעדיפו לשמור את רעיונות ההשקעה הטובים לגורמים אחרים שאליהם הזיקה שלהם יותר משמעותית.

עם זאת, לפי התשקיף של אלומות יועצי הקרן אינם מחויבים לה באופן מלא וכל אחד מהם יוכל להעניק שירותי ייעוץ וניהול השקעות גם לגורמים אחרים. היועץ גם יוכל להשקיע בעצמו בני"ע דומים או קשורים לאלה שהקרן תשקיע בהם. כלומר ליועצים אין שום התחייבות לבלעדיות לקרן.

 , צילומים: מיקרוסופט ישראל, עמית שעל, צביקה טישלר, אוראל כהן, תומי הרפז צילומים: מיקרוסופט ישראל, עמית שעל, צביקה טישלר, אוראל כהן, תומי הרפז  , צילומים: מיקרוסופט ישראל, עמית שעל, צביקה טישלר, אוראל כהן, תומי הרפז

מספר לא מחייב של יועצים

חשוב לציין כי הקרן של אלומות לא מתחייבת בתשקיף למספר קבוע או מינימלי של יועצים בכל זמן נתון, אך ציינו בפני "כלכליסט" שהשאיפה היא לשמור על קבוצה של חמישה אנשים. זאת, מכיוון שדרושה הצבעת רוב כדי לאשר כל השקעה. אך השאלה מה יקרה אם אחד או יותר מהיועצים יפסיקו את הקשר עם הקרן, נותרת פתוחה.

באלומות מציינים שבכוונתם להשקיע בחברות בשלבים ראשוניים, אולם לא שוללים גם השקעות מאוחרות יותר. כל השקעה תדרוש כאמור אישור רוב של יועצי ההשקעות של הקרן. לפי התשקיף, משאבי הקרן יופנו להשקעות המשך עתידיות בחברות בעלות הפוטנציאל הגבוה ביותר מבין החברות שהקרן כבר השקיעה בהן, במקום השקעה בפיזור שווה בין חברות הפורטפוליו הקיימות.

הרכיב הסחיר ינוהל בבית

בכל הנוגע לחלק הסחיר, באלומות, בדומה לקרן של אי.בי.אי, לא הביאו טאלנט חיצוני לנהל את החלק הסחיר של הקרן ומי שינהל את ההשקעות הסחירות יהיו מנהלי השקעות מתוך אלומות. מוכשרים ככל שיהיו, גם כאן עולה השאלה מדוע שגוף השקעות מקצועי כמו חברות ביטוח ובתי השקעות יעבירו את כספי החוסכים שלהם לניהול אלומות, וישיתו על החוסכים את דמי הניהול שאלומות גובה, בתחום שספק אם למנהלי ההשקעות של אלומות יש בו ערך מוסף על מערכי ההשקעות של הגופים המנהלים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות