אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק הפועלים דחה הסדר חוב חדש שהציעה יורוקום צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

בנק הפועלים דחה הסדר חוב חדש שהציעה יורוקום

יורוקום טוענת שהמשקיע הישראלי, שהיא מסרבת לנקוב בשמו, יזרים מיד 300 מיליון ופרעון של 600 מיליון שקל נוספים מהחוב יתפרסו לעשר שנים - בתמורה יהפוך לבעל השליטה בחברה. בנוסף יימכר בית יורוקום ב־100 מיליון שקל. הבנק: האישורים ייקחו יותר מדי זמן

06.12.2017, 06:46 | גולן חזני

יורוקום, שבבעלות שאול אלוביץ', הציעה בימים האחרונים לבנקים הסדר חדש, שבמסגרתו יוזרמו לחברה 300 מיליון שקל במזומן, בידי משקיע ישראלי חיצוני, שיקבל בתמורה את השליטה בה. המהלך המוצע יותיר את אלוביץ' כשותף מיעוט. כספי ההזרמה ישמשו לפירעון חלק מהחובות הבנקאיים של החברה.

קראו עוד בכלכליסט

 

הבנקים ייאלצו למחוק מאות מיליוני שקלים מהחוב

ל"כלכליסט" נודע כי על פי ההצעה, החברה תעביר 600 מיליון שקל נוספים על פני עשרה תשלומים שנתיים, ובנוסף תמכור את בית יורוקום בתוך שנתיים תמורת 100 מיליון שקל — וגם סכום זה יוזרם לבנקים. משמעות ההצעה היא שהבנקים יקבלו במזומן סכום גבוה יחסית לזה שדרש בנק הפועלים מאלוביץ' כדי להגיע לפריסה חדשה, אבל במקביל ייאלצו למחוק מאות מיליוני שקלים מהחוב. החוב הכולל של יורוקום עומד על כ־600 מיליון שקל לדיסקונט, כ־400 מיליון שקל להפועלים וכ־200 מיליון שקל לבינלאומי.

יורוקום מסרבת לנקוב בשם המשקיע, והפועלים סירב לקבל את ההצעה בטענה שקבלת האישורים הרגולטוריים תארך זמן רב. בנוסף חושדים בבנק כי מדובר במשיכת זמן נוספת מצד בעל השליטה וטוענים כי אלוביץ' מתחמק בשיטתיות מהסכמיו עם הבנק. בבנק מעריכים כי עם הגשת כתב האישום נגד אלוביץ' יגבר עליו הלחץ, והוא יתקשה לממש את הנכסים, ולכן מעדיפים לנסות לממש את הנכסים כבר עכשיו.

הסיכויים להגיע להסכמות בין בנק הפועלים לאלוביץ' הם אפסיים עד מלאת 21 הימים שניתנו לו לפרוע את חובותיו. לפיכך, הבנק ככל הנראה נחוש בהחלטתו לקחת את אלוביץ' לבית המשפט ולמנות בעל תפקיד, כנראה מפרק, לחברת יורוקום על שלוחותיה, דבר שעלול להיות סוף הקריירה העסקית של האיש שמחזיק בשליטה בבזק.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", שלח הפועלים לפני עשרה ימים מכתב התראה ליורוקום, בעקבות החלטה של דירקטוריון הבנק, ובו הודיע לחברה כי אם לא תפרע את חובותיה לבנק עד 17 בדצמבר, הוא יפתח נגדה בהליכים משפטיים. בעקבות הפועלים שלחו גם הבנקים דיסקונט והבינלאומי מכתבים דומים, כדי לא לפגוע בזכויותיהם במקרה שתיק יורוקום יגיע לערכאות.

הפועלים דורש מאלוביץ' להזרים 100 מיליון שקל לחברה, אולם הוא אינו מוכן לכך, שכן לטענתו אינו חתום על ערבויות אישיות. עם זאת, בהפועלים טענו כי לא ימנעו מגורם שירצה להזרים 20 מיליון שקל כהלוואה לחברות התפעוליות של יורוקום לעשות זאת, וכי הבנק לא ידרוש קדימות על חובו. קרן סקיי, שהיתה אמורה להעמיד הלוואה כזו, נסוגה מהעסקה, שכן להפועלים יש שעבוד על המלאים של החברות התפעוליות של יורוקום.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", עצרו שלושת הבנקים את מסגרות האשראי לשתיים מהחברות התפעוליות — נוקיה ישראל ופנסוניק ישראל. יורוקום פנתה לבנקים בבקשה להגדיל את מסגרת האשראי, כדי להרחיב את יבוא מזגני פנסוניק ולהתחיל ביבוא מכשירי הסלולר נוקיה 6 ונוקיה 8. אך הבנקים השיבו בשלילה ונימקו את הסירוב בכך שאלוביץ' מקיים עמם מגעים להסדר חוב בקבוצת יורוקום. אלוביץ' פנה לגופים אחרים בבקשה לאשראי תמורת שעבוד מניות חברת DM שבבעלותו, ועסקה כזו עמדה, כאמור, להיחתם עם סקיי, שפרשה ממנה ברגע האחרון.

משמעות הדבר היא שכיום חסרים לחברות התפעוליות של יורוקום הסכומים הנדרשים לתשלום לספקים בעבור המלאים, ואלוביץ' ייאלץ לזרז את הליך המכירה של החברות. המכירה תחת לחץ צפויה לפגוע בתמורה שיקבל, אם אכן לא יימצא גורם שיסכים להעמיד את הסכום, שהוא זניח יחסית לחובותיו.

בנק דיסקונט מעוניין להגיע להסדר

ל"כלכליסט" נודע כי הפועלים ביצע כבר הפרשה של מרבית הסכום מחובותיו של אלוביץ', ועתה נותר חוב של 50 מיליון שקל בלבד בספרים. דבר זה עשוי להסביר את ההתנהלות האגרסיבית יחסית של הבנק, לאחר שבמשך שנים ספג ביקורת על סלחנות כלפי טייקונים. בנק דיסקונט, לעומת זאת, מתנהל מול יורוקום תוך ניסיון להגיע להסדר. זאת הן משום שההפרשות שלו עד היום הן בשיעור נמוך בהרבה, והן משום שקיבל ביטחונות נוספים לפני כשנתיים בדמות מניות אינרטנט זהב, שהפועלים טוען כי ניתנו שלא על פי הכללים.

שאול אלוביץ שאול אלוביץ' | צילום: אוראל כהן שאול אלוביץ

השליטה בחלל תקשורת עשויה לעבור לידי המוסדיים

השליטה בחלל תקשורת עשויה לעבור לידי הגופים המוסדיים. זאת לאחר שהקונסורציום המלווה לה הודיע כי בכוונתו לפנות לבית המשפט ולדרוש למנות כונס למניות המשועבדות שבידיו. מדובר במניות השליטה בחלל תקשורת (57%) של קבוצת יורוקום ושאול אלוביץ', המשועבדות לקונסורציום בהובלת בנק מזרחי־טפחות. בנוסף משועבדים תקבולים מפרויקט הנדל"ן מידטאון, שבו מחזיקה חלקית החברה־בת יורוקום נדל"ן.

לפני כשבוע וחצי שלח בנק הפועלים מכתב שבו התריע כי יפנה לבית המשפט בעניין החוב כלפיו. בהמשך לכך שלח בשבוע שעבר עו"ד חגי אולמן, המייצג את המלווים, מכתב לחברה ובו איים לנקוט צעדים משפטיים אם המצב יורע. "כל הסכמה או הסדר שייערך בין יורוקום תקשורת לנושיה שאין בו לשקף את זכויותנו בנושא הערבות של יורוקום תקשורת - יוביל אותנו לנקיטת הצעדים המשפטיים", נכתב. יורוקום תקשורת ערבה לחובות החברה־האחות יורוקום נדל"ן.

היקף הביטחונות שבידי המלווים מתקרב לחצי מיליארד שקל. אולם, יש קושי במימושם משום ששליטה בחברת הלוויינים מחייבת היתר ממשרד התקשורת. לפיכך, אולמן עשוי להפיץ את המניות בשוק תוך זמן קצר ולהשאיר את החברה תישאר ללא גרעין שליטה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות