אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוועד האולימפי הבינ"ל הדיח את רוסיה מהשתתפות באולימפיאדת החורף צילום: softpedia

הוועד האולימפי הבינ"ל הדיח את רוסיה מהשתתפות באולימפיאדת החורף

הרקע להדחת המדינה מהמשחקים שייערכו בדרום קוריאה ב-2018: "תוכנית סימום הספורטאים רחבת ההיקף המתקיימת ברוסיה". על פי ההחלטה, הדגל הרוסי לא יוצג בטקס הפתיחה, ההמנון לא יושמע, וספורטאים רוסים שיבקשו להשתתף במשחקים ייאלצו לעשות זאת באופן אינדיבידואלי. כעת ממתינים בעולם הספורט לראות כיצד תגיב רוסיה

05.12.2017, 21:00 | שירות כלכליסט

הוועד האולימפי הבינלאומי הטיל לפני זמן קצר פצצה והדיח את רוסיה מאולימפיאדת החורף שעתידה להתקיים בעיר פיונגצ'אנג בדרום קוריאה בשנת 2018. על בכירי הממשל הרוסי נאסר להגיע למשחקים, הדגל של רוסיה לא יוצג בטקס הפתיחה, וההמנון הרוסי לא יושמע בהם.

אתלטים רוסיים שלהם תינתן רשות מיוחדת להתחרות יעשו זאת כיחידים וילבשו מדים "ניטרליים". בנוסף, על גבי לוח השיאים האולימפיים "תזכה" רוסיה באליפות באפס מדליות, בלי קשר להישגי האתלטים שלה שיזכו להשתתף במשחקים.

פוטין. כיצד יגיבו הרוסים?, צילום: אי פי איי פוטין. כיצד יגיבו הרוסים? | צילום: אי פי איי פוטין. כיצד יגיבו הרוסים?, צילום: אי פי איי

הוועד האולימפי קיבל את ההחלטה הדרמטית לאחר שמצא את רוסיה אשמה בהוצאה לפועל של מערכת שלמה של סימום ספורטאים, ששווה בהיקפה לזו שבוצעה על ידי מזרח גרמניה במהלך שנות השישים, השבעים והשמונים.

הוועד הותיר אפשרות כניסה לאולימפיאדת החורף למספר אתלטים רוסים, למשל כאלה בעלי היסטוריה של בדיקות סמים רבות ומדוקדקות שנמצאו נקיות, שיכולים להגיש בקשה להשתתף במדים נייטרלים. ועדיין - מדובר במספר ענפי ספורט שלמים בהם הצטיינה רוסיה בעבר, ושבהם ביצעה גם עברות סמים רבות, אשר לא ישתתף בהם אף נציג רוסי.

מעבר לעבירות של נטילת סמים על ידי ספורטאים, מואשמת רוסיה ב"מבצע לילי" שנערך על ידה במהלך אולימפיאדת החורף בסוצ'י ב-2014 שמטרתו הייתה חבלה בכ-100 דגימות שתן כדי להסתיר ראיות לשימוש בסטרואידים על ידי ספורטאים. כתוצאה מכך בוטלו זכיותיהם של 12 ספורטאי חורף רוסים בתחרויות בסוצ'י, והועד האולימפי עדיין עובד כיום כדי לזהות איזה עוד מדליות צריכות להיות מבוטלות.

תומס באך, יו"ר הועד האולימפי, אמר שבמשחקי החורף ב-2018 יתקיים טקס הענקת מדליות רטרואקטיבי מיוחד, שיעניק אותן לאותם ספורטאים שהיו אמורים לזכות בהן בסוצ'י אלמלא עבירות הסמים של הנבחרת הרוסית. בנוסף לאלה, נקנס הועד האולימפי הרוסי ב-15 מיליון דולר.

 

 כעת עולם הספורט ימתין לראות כיצד תגיב רוסיה להחלטה. כמה בכירים רוסים רמזו כי אם יקבל הוועד האולימפי את ההחלטה הדרמטית תחרים אותו רוסיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות