אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסכסוך נמשך: קנדה ביטלה רכישת מטוסי קרב של בואינג צילום: שאטרסטוק

הסכסוך נמשך: קנדה ביטלה רכישת מטוסי קרב של בואינג

הביטול מעמיד בספק גם את מכירותיה העתידיות של בואינג לקנדה; ברקע: החלטת ארה"ב להטיל מכס על מטוסים מתוצרת בומברדייה

06.12.2017, 18:43 | שירות כלכליסט

קנדה ביטלה תוכנית לרכישת 18 מטוסי סופר-הורנט של בואינג, כחלק מהמחלוקת ההולכת ומעמיקה בין השתיים. כך מדווחת סוכנות רויטרס. הממשלה הקנדית בראשות ג'סטין טרודו הודיעה כי במקום המטוסים החדשים היא מתכוונת לרכוש מטוסי F-18 ישנים יותר מאוסטרליה, אותו סוג מטוסים שקנדה מפעילה כיום.

בתחילת אוקטובר פסק משרד המסחר האמריקאי פעם נוספת נגד יצרנית המטוסים הקנדית בומברדייה במחלוקת שלה עם בואינג. בומברדייה הואשמה כי היא מוכרת את המטוסים במחיר נמוך מעלותם, ובעקבות זאת הטיל המשרד מכס של 80% על המטוסים מסדרת C של החברה המיובאים לארה"ב. המכס החדש הוא בנוסף למכס של 220% שכבר הוטל על החברה, לאחר שהואשמה על ידי בואינג בקבלת סובסידיות מממשלות קנדה ובריטניה.

  

ביטול העסקה מעמיד בספק גם את מכירותיה העתידיות של בואינג לקנדה. בואינג טוענת שפעילותה הצבאית והמסחרית בקנדה שווה כ-17,000 מקומות עבודה.

טרודו, צילום: רויטרס טרודו | צילום: רויטרס טרודו, צילום: רויטרס

קנדה ומקסיקו נמצאות כעת במשא ומתן קשה עם ארה"ב סביב הסכם הסחר NAFTA, אשר לטענתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לא שומר במידה מספקת על משרות אמריקניות.

המפלגה הליברלית הקנדית בראשות ראש הממשלה טרודו הודיעה בסוף 2016 שהיא מעוניינת במטוסי הסילון של בואינג כפתרון ביניים עד שתוכל להעמיד בעצמה יורש למטוסי ה-FC-18 המתיישנים שברשותה. אך ככל שהיחסים עם בואינג התדרדרו, אוטווה הטיחה בחברה שאינה פועלת כבעלת ברית אמינה, והחלה לפזול לכיוון המטוסים האוסטרלים.

משרד ההגנה הקנדי מסר לרויטרס שקנדה הביעה רשמית עניין ב"מספר" מטוסי F/A-18 האוסטרליים. אם קנדה תקנה את המטוסים הללו, היא תחסוך כסף הן ברכישת ותחזוקת המטוסים והן משום שלא תצטרך להסב את טייסיה למטוס חדש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות