אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חשוב לדעת: איך לבחור עורך דין? צילום: שאטרסטוק

חשוב לדעת: איך לבחור עורך דין?

הצורך בשירותיו של איש מקצוע הכרחי בתחומים רבים ומגוונים. במקרים ובהם נזדקק לשירותיו של עורך דין קיימת חשיבות רבה בבחירת איש המקצוע הנכון וזאת למול העובדה שלייצוג משפטי משקל רב בתחומים משמעותיים בחיינו

07.12.2017, 09:37 | עו"ד אורי גילת

בישראל קיימים עורכי דין רבים כמעט בכל תחום משפטי. במקרים ובהם יש צורך בשירותיו של עורך דין, ניווכח לדעת כי בכל תחום קיימת קשת רחבה של עורכי דין ולנו עומדת הזכות לבחור מי מהם ייצג אותנו. כפי שהדבר מתבטא בכל תחום הצרכנות והשירותים, חשוב כמובן לבחון מקרוב ולדעת לשים את הדגש הנכון על השאלה מיהו עורך הדין שביכולתו להעניק לנו את המעטפת הרחבה ביותר בתחום שאנו צריכים סיוע ולייצג אותנו בצורה הטובה ביותר, הן בפן המקצועי ולבטח ביחס האישי.

במשרדי, המתמחה בדיני חדלות פירעון ובהליכי פשיטת רגל והוצאה לפועל, אני נתקל בלקוחות אשר רובם ככולם הגיעו לנקודת שבר לא פשוטה בחייהם, נקודה בה הם מתמודדים עם חובות כבדים ועם תחושה כואבת לפיה אין ביכולתם לצאת מן הפלונטר אליו נקלעו. כמי שחווה את פשיטת הרגל של אביו, אשר נקלע לחובות של מעל לתשעה מיליון שקלים, אני זוכר עד היום את היחס המחפיר ותחושת הכעס והתסכול שנוצרה בי למול חוסר האיזון ביחסי הכוחות שנוצרו בין אבי ובין הבנקים וסוללת עורכי דינם - להם היה חייב כספים.

למול החוויה הכאובה של משפחתי, עברתי חוויה אשר השפיעה, עיצבה והובילה אותי לבחור לייצג חייבים שנקלעו לחובות גדולים וקטנים כאחד, אני תמיד רואה לנגד עיני את הצורך להעניק ללקוחותיי מעטפת מקצועית רחבה וזאת מבלי להמעיט במשמעות הרבה של מתן יחס אישי לכל לקוח תוך גילוי אמפתיה, רגישות ואנושיות. מאפיינים אלו מהווים משקל חשוב ומשמעותי שעל רבים לקחת בחשבון כשהם מחפשים עורך דין לייצוג משפטי, בין אם בתחום עיסוקי ובין אם בתחומי משפט נוספים.

עו"ד אורי גילת , צילום: תמר זליג עו"ד אורי גילת | צילום: תמר זליג עו"ד אורי גילת , צילום: תמר זליג

אחד ההדגשים החשובים אותם יש להכיר ולדעת בבואנו לבחור עורך דין נוגע בעובדה שהבחירה חייבת להיות בעו״ד אשר תחום התמצאותו הנו התחום הרלוונטי לשירות המשפטי לו אנו זקוקים. לא פעם, קיימים תחומים בהם עוסקים עורכי הדין אשר חופפים ונושקים לתחומים הרלוונטיים לנו. עבור הקהל הרחב ייתכן והדבר מספק, אולם בבחירתם הם בוחרים בעצם בעורכי דין שלא בהכרח מתמחים ומתמצאים לעומק בתחום או בסוגיות בהן הם נדרשים לייצוג. כך, נוצרים מקרים בהם מייצגים עורכי הדין לקוחות בתחומים הזרים להם ובכך גורמים נזק רב ללקוח.

מעבר לנקודה הכה חשובה במציאת עורך דין המתמחה בתחום לו אנו זקוקים, חשוב למצוא עורך דין אשר ביכולתו לתת מענה מהיר ומידי באשר להתפתחויות המשפטיות בתיק. הדבר מקבל משנה תוקף בתחום עיסוקי בו לא פעם, כמי שמייצג חייבים, אני וצוות משרדי נדרשים לפעול למענם במהירות רבה מאוד במקרים בהם, למשל, הוטלו עליהם עיקולים על חשבון הבנק והמשכורת או חמור מכך, כאשר מגיעים מעקלים מטעם ההוצאה לפועל לקחת את רכושם. יכולת התגובה של עורך הדין והערנות אותה הוא מגלה כנגד הצד שמנגד, יש בה משמעות רבה למאפיינים ולקריטריונים החשובים שאנו נחפש בעורך דין אשר ייצג וילווה אותנו.

חלק חשוב נוסף השייך מבחינתי גם הוא לפן המקצועי, נוגע ליחס האישי, האנושי והאכפתי שמעניק עורך הדין וצוותו ללקוחותיו. בתחום עיסוקי, שבו עתידו של הלקוח ומשפחתו מונחים על הכף, הטיפול אינו יכול להינתן ללא הפגנת רגישות ואמפטיה. יכולתו של עורך הדין לגלות רגישות מייצרת אצל הלקוח תחושת ביטחון בהליך השיקום הכלכלי אותו הוא נאלץ לעבור, כמו גם קרקע בטוחה ויציבה לשיתוף פעולה והסכמות בין השניים. הליווי האישי מאפשר לעורך הדין לסייע לחייב ולמשפחתו גם במישורים נוספים שהם נלווים להליך המשפטי אותו הם עוברים, ולרוב נדרש עורך הדין לפעול במקביל במישורים אלו ובכך גם להטיב עם התהליך עצמו. התנהלות קרובה זו עם החייב ומשפחתו היא חשובה בעייני עד כדי כך שאני סבור שניתוק של עורך הדין וצוותו מהעניין האישי והרגשי עשוי לפגום ביכולתו המקצועית של עורך הדין לייצג כראוי את אותו חייב ומשפחתו.

ניתן לומר שהבחירה בעורך הדין היא החלטה חשובה מעין כמוה. החלטה שיש לה השלכות הרות גורל על המשך דרכם של מבקשים הייצוג, ואין זה משנה באיזה תחום השירות המשפטי מוענק. עם זאת, בתחום חדלות הפירעון, פשיטות רגל וייצוג חייבים, הדבר בא לידי ביטוי אף ביתר שאת, שעה שהחובות והלחץ הכלכלי הגובר יכול להכריע גם את הנפש החזקה ביותר. לכן, לצד הבחירה בעורך דין שמתמחה אך ורק בתחום זה, יש לתת את הדעת גם לבחירת עורך דין שידע להרחיב את היריעה עבורכם ויסביר, יתמוך, ויהיה שם לצדכם לצורך מתן ההגנות אליהן אתם זכאים בצורה המקצועית והמהירה ביותר.

עו"ד אורי גילת מייצג חייבים בלבד מכל חלקי הארץ בהליכי פשיטת רגל והסדרי נושים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות