אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר האוצר הפולני מתאוש מורביצקי מונה לראש ממשלה צילום: אי פי איי

שר האוצר הפולני מתאוש מורביצקי מונה לראש ממשלה

מורביצקי כיהן כסגנה של ראש הממשלה היוצאת ביאטה שידלו, שתהפוך כעת בעצמה לסגניתו; ב-2015 הוא הוביל תוכנית כלכלית שבמסגרתה נמכרו נתחים מחברות ממשלתיות

09.12.2017, 21:17 | שירות כלכליסט

שר האוצר הפולני מתאוש מורביצקי התמנה לראש הממשלה בסוף השבוע. נוסף על תפקידו כשר אוצר, מורביצקי כיהן כסגנה של ראש הממשלה היוצאת ביאטה שידלו, שתהפוך כעת בעצמה לסגניתו.

המהלך נעשה ביוזמתו של מנהיג מפלגת החוק והצדק (PiS) השלטת, ירוסלב קצ'ינסקי, שנחשב לאיש החזק בפוליטיקה הפולנית. הממשלה הלאומנית בפולין נמצאת בעימות ממושך עם הנציבות האירופית בגלל שורת צעדים שהיא נקטה ומקעקעים את הערכים שאליהם מחוייבת פולין כחברה באיחוד האירופי. הצעד הבולט ביותר הוא חקיקת חוקים שהגדילו משמעותית את כוחם של פוליטיקאים במינוי שופטים בבית המשפט העליון, מה שמבטל למעשה את הפרדת הרשויות בפולין. מינויו של מורביצקי, שכיהן בעברו כבכיר בבנק המסחרי הגדול באירופה סנטנדר, נתפס באיחוד האירופי כהזדמנות לשיקום היחסים העכורים עם ורשה.

מאז התמנה מורביצקי לשר אוצר ב־2015 הוא הוביל תוכנית כלכלית שנקראה על שמו. במסגרת התוכנית נמכרו נתחים מחברות ממשלתיות, במקביל להגדלת רשת הביטחון הסוציאלית לאזרחים. כלכלת פולין היא היחידה שצמחה ברציפות בשנים שחלפו מאז המשבר הפיננסי של 2008. ברבעון השלישי צמח המשק הפולני ב־4.9% בעיקר הודות להתחזקות היצוא ועליה בהוצאות הצרכנים. ברבעון השני של 2017 צמחה כלכלת פולין ב־4%.

מתאוש מורביצקי , צילום: אי פי איי מתאוש מורביצקי | צילום: אי פי איי מתאוש מורביצקי , צילום: אי פי איי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות