אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברות האשראי החוץ־בנקאי ספגו עלייה בחובות המסופקים צילום: עמית שעל

חברות האשראי החוץ־בנקאי ספגו עלייה בחובות המסופקים

בתשעת החודשים הראשונים של 2017 רשמו החברות בענף יותר ויותר הוצאות על חובות שלא מובטח כי יוחזרו. הרווח הנקי של מרביתן ירד, ו־PLT אף עברה להפסד. צ'ק על 5 מיליון שקל שלא כובד גרם לנאוי לרשום הוצאה של 2.25 מיליון שקל

10.12.2017, 08:13 | רעות שפיגלמן

מרבית החברות הוותיקות בענף האשראי החוץ־בנקאי ספגו הרעה בשורת הרווח הנקי. כך עולה מתוצאות החברות הציבוריות בענף בתשעת החודשים הראשונים של השנה. לחברות הענף יש יותר ויותר הוצאות להפסדי אשראי — הוצאות על חובות שלא מובטח כי יוחזרו.

קראו עוד בכלכליסט

חברת נאוי, של האחים דורי ושאול נאוי, היא החברה הגדולה בענף ולה תיק אשראי שמסתכם ב־2 מיליארד שקל. החברה סיכמה את שלושת הרבעונים הראשונים של 2017 עם ירידה של 9% ברווח הנקי, שעמד על 43.7 מיליון שקל בתקופה. זאת אף שהכנסותיה עלו ב־10% והסתכמו ב־78 מיליון שקל. מלבד העלייה בהוצאות לחובות מסופקים נובע הפער מעלייה בהוצאות השכר של נאוי.

בתשעת החודשים הראשונים של השנה הסתכמו ההוצאות של חברת נאוי על חובות מסופקים ב־7.6 מיליון שקל. זאת לעומת הוצאות של מיליון שקל בשנת 2016 כולה. בשנת 2015 כולה עמדו ההוצאות האלה על סכום של 3.7 מיליון שקל. ברבעון הראשון של 2017 ספגה נאוי אירוע חריג שפגע בה בגזרת ההוצאות על חובות מסופקים. צ'ק שחזר של 5 מיליון שקל, שכתבה חברת הנדל"ן גרי פלוס מכפר סבא שבבעלות זאב גריסרו, הסב לנאוי הוצאה של 2.25 מיליון שקל.

אופל בלאנס: ההכנסות עלו, הרווח הנקי ירד

באופל בלאנס, שלה נפח פעילות קטן בהרבה מזה של נאוי, ניכרה מגמה דומה. אופל בלאנס הציגה עלייה של 14% בהכנסות המימון, שעמדו על כ־30 מיליון שקל. אולם, בשורה התחתונה הציגה החברה ירידה של 2%, והרווח הנקי לתשעת החודשים הסתכם ב־10.5 מיליון שקל. למרות הצמיחה הנאה בהכנסות המימון, עלייה בהוצאות להפסדי אשראי השפיעה לשלילה. כך, ההוצאות להפסדי אשראי הסתכמו ב־5.8 מיליון שקל לעומת 3.1 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. מדובר בכמה חובות של לקוחות ספציפיים בסכום כולל של 2 מיליון שקל, שהועברו לטיפול משפטי. בנוסף כרוכה הירידה בעדכון אומדנים לגבי סיכויי גביית חובות שטרם נגבו, חרף מאמצי החברה.

פנינסולה: שיפור ברווח למרות הוצאות גדלות

בניגוד לנאוי ולאופל בלאנס, השחקנית השנייה בגודלה בענף, פנינסולה, מציגה שיפור בשורה התחתונה. הרווח הנקי צמח בשיעור גבוה של כ־30% והסתכם ב־13.4 מיליון שקל. זאת על רקע עלייה של 16% בהכנסות המימון, שהסתכמו ב־31.6 מיליון שקל.

פנינסולה ספגה עלייה מתונה יותר בסעיף ההוצאות להפסדי אשראי, אף על פי שהיקף ההוצאות שלה לתשעת החודשים הראשונים של השנה היה גבוה ב־9% לעומת התקופה המקבילה.

חברות האשראי החוץ־בנקאי פעילות בשני מגזרים. הראשון והעיקרי הוא ניכיון צ'קים של צד ג', והשני הוא העמדת הלוואות ממש, המכונה ניכיון של צ'קים עצמיים (סולו). נאוי מתרכזת בעיקר באפיק הפעילות השני, ובו מתמצים כמעט 70% מפעילותה. השחקניות האחרות פועלות חלקן בשני המגזרים, ופעילות ניכיון הצ'קים של צד ג' מבוצעת בהיקפים נרחבים יותר מאשר העמדת הלוואות של ממש. ישנן שחקניות שכלל לא מעמידות הלוואות טהורות.

בהשוואה לסוף 2016, חלה התרחבות בתיקי האשראי אצל כל השחקניות בענף. עם זאת, היקף האשראי שהן מעמידות הוא אפסי כמעט לעומת האשראי שמעמידה המערכת הבנקאית. כך, המערכת הבנקאית מחזיקה יתרת הלוואות לציבור ב־995 מיליארד שקל, ואילו חברות האשראי החוץ־בנקאי הציבוריות מחזיקות יתרת הלוואות של 3.36 מיליארד שקל.

דני מזרחי מנכ"ל אופל בלאנס, צילום: אוראל כהן דני מזרחי מנכ"ל אופל בלאנס | צילום: אוראל כהן דני מזרחי מנכ"ל אופל בלאנס, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות