אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השרים אישרה החוק המחייב שר העבודה לשקול שיקולי דת במתן היתרי עבודה בשבת צילום: אלכס קולומויסקי

ועדת השרים אישרה החוק המחייב שר העבודה לשקול שיקולי דת במתן היתרי עבודה בשבת

מחר צפויה הכנסת לאשר את חוק המסורת, לפיו שר העבודה חייב לשקול במתן היתר לעבוד בשבת את "קיומה של חליפה שלא תחייב הזעקת עובדים במנוחה השבועית, מסורת ישראל ומידת הפגיעה במרחב הציבורי"

10.12.2017, 14:27 | שחר אילן

ועדת השרים לחקיקה אישרה את חוק המסורת הקובע שבעת מתן היתרי עבודה בשבת יחויב שר העבודה והרווחה לשקול גם גם שיקולי דת. מחר (ב') צפויה הכנסת לאשר את הצעת החוק בקריאה ראשונה. זאת, לאחר שכבר אישרה בקריאה טרומית הצעת חוק פרטית ברוח זו של ח"כ משה גפני מיהדות התורה.

המדובר בחוק השבת הפחות שנויה במחלוקת מהשניים שעליהם התחייב הליכוד למפלגות החרדיות. בימים האחרונים נתקל הליכוד בקשיים הולכים וגדלים לגייס את הרוב הדרוש כדי לאשר מחר בקריאה ראשונה גם את הצעת החוק השנייה - חוק המרכולים שיאפשר לשר הפנים לדחות חוקי עזר שיתירו פתיחת עסקים בשבת. זאת, לאחר שישראל ביתנו הודיעה שתצביע נגד החוק וח"כ שרן השכל מהליכוד הודיעה שתעדר מההצבעה ולא תתקזז.

שר העבודה חיים כץ, צילום: אלכס קולומויסקי שר העבודה חיים כץ | צילום: אלכס קולומויסקי שר העבודה חיים כץ, צילום: אלכס קולומויסקי

חוק המסורת הוא תיקון לחוק שעות העבודה והמנוחה. על פי נוסח החוק הנוכחי, שר העבודה רשאי להתיר העסקת עובדים בשבת "אם הוא משוכנע שהפסקת העבודה עלולה לפגוע בהגנת המדינה או בביטחון הגוף או הרכוש או לפגוע פגיעה רבה בכלכלה בתהליך העובדה או בסיפוק צרכים חיוניים לציבור". הצעת החוק מחייבת את השר להתחשב גם בשיקולי דת ובפרוט: "קיומה של חליפה שלא תחייב הזעקת עובדים במנוחה השבועית, רווחת העובד, מסורת ישראל ומידת הפגיעה במרחב הציבורי":

שר העבודה והרווחה חיים כץ אמר ש"מאז קיבלתי לידי את הסמכויות על מתן היתרי עבודה ביום המנוחה השבועי, תמיד שמרתי על איזון מתבקש בין הצרכים החיוניים לבין רגשות הציבור והכל תוך התחשבות ברווחת העובד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות