אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השרים אישרה: החוק הישראלי יוחל על מוסדות אקדמיים ביו"ש צילום: אוהד צויגנברג

ועדת השרים אישרה: החוק הישראלי יוחל על מוסדות אקדמיים ביו"ש

לפי הצעת החוק שאישרו השרים, המועצה להשכלה גבוהה ביו"ש תבוטל; להצעה אין משמעות תקציבית - אלא רגולטורית בלבד

10.12.2017, 18:15 | ספי קרופסקי
ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') הצעת חוק שנועדה לבטל את המועצה להשכלה גבוהה ביהודה ושומרון (מל"ג יו"ש) . כיום פועל במקביל למועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) גוף נפרד האמון על המוסדות האקדמיים מעבר לקו הירוק, ובהם אוניברסיטת אריאל.

אם הצעת החוק תעבור, יוחל החוק הישראלי גם על המוסדות הללו – דבר שעלול להיתקל בהתנגדות פוליטית בינלאומית ומקומית. את ההצעה יזמו חברי הכנסת שולי מועלם (הבית היהודי) וח"כ יעקב מרגי (ש"ס). היום היא גם קיבלה אור ירוק מצד שרי הממשלה ובהם שר החינוך ויו"ר המל"ג, נפתלי בנט.

המשמעויות הטכניות של הצעת החוק הנוכחית הן בעיקר בהיבט הרגולטורי ואין לה משמעויות תקציביות. זאת מאחר שכבר כיום הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) אחראית גם לתקצוב המוסדות האקדמיים מעבר לקו הירוק. יחד עם זאת, ישנם גורמים באקדמיה החוששים כי אם הצעת החוק תתקבל היא עלולה להגביר את החרם האקדמי על ישראל, ולכך כבר צפויות להיות השלכות כלכליות.

אוניברסיטת אריאל, המייצגת הבולטת של המוסדות הללו, זוכה בשנים האחרונות באופן עקבי לתמיכה תקציבית ורגולטורית מצד ממשלות הימין האחרונות, וכמובן – לא באופן מקרי. בשנה שעברה נחשף ב"כלכליסט" כי המדינה הזרימה לה מעל ל-160 מיליון שקל באמצעות התקשרויות דרך פטור ממכרז - הרבה יותר משאר האוניברסיטאות בישראל.

המשמעות היא שהאוניברסיטה הצעירה ביותר בישראל ואחת הקטנות שבהן, שעצם הכרזתה כאוניברסיטה לווה בביקורת רבה מצד גורמים באקדמיה, זוכה לספק שירותים שונים בהיקפים נרחבים למוסדות המדינה. ההתקשרויות הללו מספקות מנוף כלכלי משמעותי עבורה וזאת בעוד מוסדות אוניברסיטאיים ותיקים יותר שחלקם סובלים בימים אלה מגירעונות כבדים - דוגמת האוניברסיטה העברית - מקיימים התקשרויות בהיקפים מצומצמים יותר.

ח"כ שולי מועלם, צילום: אוהד צויגנברג ח"כ שולי מועלם | צילום: אוהד צויגנברג ח"כ שולי מועלם, צילום: אוהד צויגנברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות