אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רפורמת המס תאלץ בנקים זרים בארה"ב לצמצם אשראי צילום: בלומברג

רפורמת המס תאלץ בנקים זרים בארה"ב לצמצם אשראי

בנקים בינלאומיים ובהם BNP פריבה, קרדיט סוויס, דויטשה בנק ו־UBS יידרשו לשלם כפל מס כדי לעמוד מעתה בדרישות הרגולטור האמריקאי. התוצאה הצפויה: צמצום היקף הפעילות או שינויים מבניים יסודיים

10.12.2017, 23:40 | שירות כלכליסט

בנקים בינלאומיים הפועלים בארה"ב צפויים לפגיעה קשה במיוחד מרפורמת המס - כך דיווח ה"פייננשל טיימס" שציטט לוביסטים ופרקליטים המקורבים לנושא. לטענתם, תוכנית המס של הסנאט תקנוס בנקים זרים המבצעים את תשלומי הריבית שלהם בתוך הארגון, על מנת שיעמדו ברגולציה האמריקאית.

קראו עוד בכלכליסט

במכתב שהגיע לידי ה"פייננשל טיימס", המכון לבנקאים בינלאומיים, המייצג את החטיבות האמריקאיות של הבנקים הזרים, שיגר למחוקקים בקשה "בהולה" לבצע שינויים בסעיפים בחוק. לדבריהם, במתכונתו הנוכחית ייחייב החוק את הבנקים להקטין את היקף האשראי שהם מקצים, או לחילופין לבצע שינויים מבניים בפעילותם בארה"ב. עם חברי המכון נמנים BNP פריבה, קרדיט סוויס, דויטשה בנק ו־UBS. על פי נתוני המכון, הבנקים החברים בו מקצים כ־30% מכלל ההלוואות העסקיות בארה"ב.

הבעיות שצפות עתה ממחישות את המורכבות של משטר המס הבינלאומי שמקדם הקונגרס במהירות, בניסיון להביא את החוק לחתימת הנשיא טראמפ לפני סוף השנה. מבקרי הרפורמה טוענים כי בשל כך ייגזרו ממנה השלכות שאותן לא צפו מנסחי החוק. הבעיה שעמה ייאלצו הבנקים הזרים להתמודד נובעת משאיפת המחוקקים לפגוע ביכולתן של חברות בינלאומיות להוריד את שיעור המס שלהן בארה"ב. זאת באמצעות ניתוב תשלומים הזכאים להחזר מס מחוץ לארה"ב. התוצאה תהיה השתתת כפל מס על תשלומים שמבצעות חברות־בנות של בנקים בינלאומיים.

סניף UBS בקונטיקט, צילום: בלומברג סניף UBS בקונטיקט | צילום: בלומברג סניף UBS בקונטיקט, צילום: בלומברג

אלנה רומנובה, מפירמת הפרקליטים לית'אם אנד ווטקינס בניו יורק, אמרה כי הבנקים נמצאים בעמדה יחודית, בשל השיטה שבה המגזר עובד. "הרבה מהבנקים הזרים מממנים הרבה מאוד מהפעילות שלהם בארה"ב באמצעות החברות־הבנות, דרך הלוואות בתוך החברה", ציינה.

שרה מילר, מנכ"לית מכון הבנקאים, ציינה כי הרפורמה כוללת "ליקויים" מובנים. לדבריה, התקנות שנועדו למנוע הפחתות מס כוללות בשוגג תשלומים שמבוצעים בין הבנקים הזרים לחברות־הבנות שלהם בארה"ב. כפועל יוצא, הבנקים הללו ייקנסו על ציות לרגולטור האמריקאי.

"אם הליקויים לא יתוקנו, חבות המס של הבנקים הבינלאומיים תהיה גבוהה בהרבה מאשר חבותם כיום. התוצאה תהיה החלטות עסקיות להגבלת הפעילות בארה"ב או שינויים מבניים מהותיים, זאת משום שעסקי השירותים הפיננסיים הם תחרותיים מאוד ובעלי שוליים צרים", סיכמה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות