אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד המשפטים יוזם מהפכה: ועדות תכנון בלי נבחרי ציבור צילום מסך: Youtube.com

בלעדי לכלכליסט

משרד המשפטים יוזם מהפכה: ועדות תכנון בלי נבחרי ציבור

על רקע החקירות של בכירים בשלטון המקומי, צוות בראשות ארז קמיניץ מגבש רפורמה בהרכב ועדות התכנון המקומיות. התוכנית, שתוצג בעוד כמה שבועות לשרת המשפטים ולשר האוצר, תחליף את כל חברי הוועדה בעובדי עירייה מקצועיים

11.12.2017, 06:53 | נמרוד בוסו

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (אזרחי) עו"ד ארז קמיניץ מקדם תוכנית לשינוי מהפכני בהרכב ועדות התכנון המקומיות.

קראו עוד בכלכליסט

על פי התוכנית, תבוטל חברותם של נבחרי הציבור בוועדות ‑ ראש העיר, סגניו וחברי מועצת העיר ‑ ואת מקומם יתפסו אנשי מקצוע עובדי הרשות המקומית. התוכנית תכרסם עמוקות בסמכויות נבחרי הציבור, אולם לדברי עו"ד כרמית יוליס, ראש אשכול נדל"ן במחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים ‑ גל פרשיות השחיתות ששוטף את המדינה לאחרונה דורש צעדים דרסטיים. הדברים נודעו במסגרת ראיון שהעניקה ראש אשכול נדל"ן במשרד המשפטים שיפורסם במלואו בהמשך השבוע.

הדיונים בתוכנית נערכים בינתיים בצוות של אנשי משרד המשפטים שמוביל קמיניץ. בימים הקרובים תוצג היוזמה בפני משרדי ממשלה נוספים, ובראשם מינהל התכנון. כשיסתיים גיבוש עיקרי היוזמה, בעוד כמה שבועות, היא תוצג בפני שר האוצר משה כחלון, הממונה על התכנון, ושרת המשפטים איילת שקד.

על פי המתכונת הנוהגת כיום, כל החברים בוועדת תכנון מקומית הם נבחרי ציבור. נציגי הדרג המקצועי כמו מהנדס העיר ואדריכל העיר יושבים בה כיועצים בלבד. הוועדה בוחנת שתי חלופות למודל. לפי הראשונה, בוועדת תכנון מקומית יישבו עובדי עירייה בלבד, ובהם מהנדס העיר ועובדי אגפים רלבנטיים. על פי החלופה השנייה, הוועדה תהיה תמהיל של עובדי עירייה ונציגי ממשלה.

בישראל פועלות היום 120 ועדות מקומיות. 31 מהן מוגדרות כוועדות מרחביות - כלומר ועדות הכוללות בשטח שיפוטן מספר יישובים קטנים. ועדה מקומית היא ערכאת התכנון הזוטרה ביותר בין שלוש הערכאות הקיימות, כשמעליה הוועדה המחוזית והוועדה הארצית. אף על פי כן, היא מרכזת בידיה עוצמה רבה, לא רק בהיבטי תכנון, אלא גם בהיבטים של רישוי ובקרה על הבנייה, ואכיפה כנגד עברייני בניה בשטחי הרשות. בשנים האחרונות הורחבו סמכויות הוועדות המקומיות במידה ניכרת בעקבות רפורמה שביצע שר הפנים לשעבר גדעון סער.

אף שהרעיון להוציא את נבחרי הציבור מוועדות התכנון ולהפוך אותן לגופים מקצועיים נשקל בעבר, הוא לא יצא לפועל. הניסיון האחרון לערוך שינוי כזה נעשה במסגרת הרפורמה המקיפה שקודמה ב־2010 בחוקי התכנון והבנייה.

בראיון נרחב ל"כלכליסט" שיתפרסם בהמשך השבוע סיפרה עו"ד יוליס במשרד המשפטים מוטרדים עמוקות מגילויי השחיתות שנחשפו בשבועות האחרונים במוסדות התכנון בשלטון המקומי. "אפשר להגיד שהפרשייה האחרונה הרעידה את אמות הסיפים במשרד. הרעיון המנחה ביחס לוועדות המקומיות הוא שהן צריכות לשרת את הרעיון הדמוקרטי ולתת לנבחרי הציבור להכריע בעניינים תכנוניים. אבל לאור המתרחש בעת האחרונה, נראה שבהחלט הגיעה העת להעלות שוב לדיון את הרעיון של הפיכת הוועדות המקומיות לוועדות שמורכבות מאנשי מקצוע בלבד, ולא מנבחרי ציבור".

לדברי יוליס, "זה רעיון מהפכני מבחינה מסוימת, אבל לא חדש. הוא נבחן מספר פעמים בעת תיקוני חקיקה שונים בחוק התכנון והבנייה, ובסופו של דבר תמיד הוחלט שלא ללכת בדרך הזו". אף על פי כן, לדבריה, "אפשר לחשוב על המודל מחדש".

אם נבחרי הציבור יסולקו מוועדות התכנון, מי ימנה את חבריהן? לדברי יוליס, "עד כה דובר על כך שהוועדה תורכב מאנשים שכבר עברו מכרז ‑ המהנדס, ראשי אגפים שקשורים לפני העיר, הגנת סביבה וכדומה. התכנון יעבור לידיים המקצועיות, אבל יישאר ברמה של הרשות המקומית. באשר לרעיון אחר שעלה בעבר, להחזיר את כל הסמכויות התכנוניות של הוועדות המקומיות אל הוועדות המחוזיות, יוליס טוענת שהוא אינו ריאלי, שכן "הליכי התכנון מחייבים היכרות עמוקה עם התנאים המקומיים". 

ארז קמיניץ, המשנה ליועמ"ש ארז קמיניץ, המשנה ליועמ"ש ארז קמיניץ, המשנה ליועמ"ש

לדברי יוליס, "בשנים האחרונות התברר שבתחום התכנון והבניה הכסף פשוט שוכב על הרצפה ואפשר לבוא וליטול אותו, וזה עשוי להיות פתח לשחיתות ופגיעה בטוהר המידות בהיקפים שהדין צריך להתייחס אליהם. אנחנו היינו מודאגים מהרחבת הסמכויות שאושרה לאחרונה, אבל למעשה רבים מהתיקים החמורים שמתפוצצים היום קרו כבר בדין הקודם. היום ועדה מקומית יכולה להוסיף 200% אחוזי בניה. זה ברמה אחרת".

ממרכז השלטון המקומי נמסר בתגובה: "רוב רובם של נבחרי הציבור ברשויות המקומיות הם אנשים ישרים והגונים. לא יעלה על הדעת כי שיקול הדעת של נבחרי הציבור, הנבחרים בידי תושבי הרשויות המקומיות בבחירות דמוקרטיות ומייצגים את צרכיהם של התושבים וקהילתם, יוחלף בשיקול דעתם של פקידים שלא נבחרו. מעבר לכך, מקרי שחיתות עלו גם בדרגים המקצועיים ושינוי הרכב הועדה לא ינטרל בעיה זו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות