אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוסיה תיבנה במצרים כור גרעיני בעלות של 30 מיליארד דולר צילום: איי פי

רוסיה תיבנה במצרים כור גרעיני בעלות של 30 מיליארד דולר

העסקה הצפויה תכלול הקמת כור כ-130 ק"מ מצפון מערב להיר והסכם אספקה ל-60 שנה של דלק גרעיני. רוסיה אמורה להעניק הלוואה של 25 מיליארד דולר למצרים למימון הפרויקט

11.12.2017, 10:46 | סוכנות הידיעות

מצרים ורוסיה מתכננות לסכם השבוע את הפרטים האחרונים בעסקה מיוחלת לבניית כור גרעיני בעלות של 30 מיליארד דולר במצרים, כך לפי אנשים מקורות הקרובים לנושא. המהלך הוא חלק מהמאמצים של הקרמלין להרחיב את ההשפעה שלה באזור.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמור להיפגש היום (ב') בקהיר עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. ההצהרות הרשמיות בנוגע לביקור לא התייחסו לכור הגרעיני, אך לפי בכירים במשלחות, מתבצעות הכנות לחתימה על ההסכם, שהמגעים סביבו נמשכים כבר למעלה משנתיים.

פוטין פועל בשנים האחרונות להגברת ההשפעה הרוסית במזה"ת ובצפון אפריקה, כולל התערבות צבאית בסוריה ולקיחת תפקיד דיפלומטי בכיר ביישוב הסכסוך בלוב. הביקור בקהיר מגיע פחות משבועיים לאחר שהממשלה הרוסית חשפה כי שתי המדינות מנהלות מו"מ לשימוש בבסיסי חיל האוויר אחת של השנייה.

נשיא מצרים עבד אל פאתח א-סיסי, צילום: בלומברג נשיא מצרים עבד אל פאתח א-סיסי | צילום: בלומברג נשיא מצרים עבד אל פאתח א-סיסי, צילום: בלומברג

רוסיה ומצרים הסכימו כבר לפני שלוש שנים להתחיל בעבודה על פרויקט הכור הגרעיני. ברוסטום (Rosatom) מונופול האנרגיה הגרעינית שבשליטת הממשלה הרוסית, העריכו בתחילה כי העסקה תוסדר כבר בתחילת 2016, אך עיכובים שנבעו מהפצצת המטוס הרוסי מעל שמי מצרים בשלהי 2015, פגעו בהתקדמות המגעים.

העסקה הצפויה תכלול ככל הנראה בניית 4 כורים של תחנת הכוח אל דאבה, והסכם אספקה ל-60 שנה של דלק גרעיני. הכור, שאמור לקום במרחק 130 ק"מ צפון מערבית מקהיר, יעלה לפי ההערכות 30 מיליארד דולר, כשרוסיה אמורה לספק הלוואה של 25 מיליארד דולר כדי לעזור לממן את הפרויקט.

לפי שר החשמל המצרי, מוחמד שאקר, הפרטים הטכניים, הפיננסיים והמשפטיים של ההסכם כבר יושבו, וכך גם התנאים הנוגעים לעיצוב הכור, אספקת הדלק והתחזוקה. עם זאת, הוא לא ציין מתי תתבצע החתימה הסופית על ההסכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות