אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי 35 שנה: סעודיה תבטל איסור על הפעלת בתי קולנוע ציבוריים במדינה צילום: איי אף פי

אחרי 35 שנה: סעודיה תבטל איסור על הפעלת בתי קולנוע ציבוריים במדינה

ההערכה היא שעד מרץ 2018 ייפתח הקולנוע הראשון. זאת במסגרת הרפורמות החברתיות שמקדם יורש העצר הנסיך מוחמד בן סלמאן, הכוללות מתן אישור לנשים לנהוג. מה היו הסרטים הפופולריים בסעודיה שלפני האיסור?

11.12.2017, 14:09 | שירות כלכליסט
סעודיה הודיעה כי תבטל איסור של 35 שנה על הפעלת בתי קולנוע ציבוריים במדינה, זאת במסגרת הרפורמות החברתיות שמקדם יורש העצר הנסיך מוחמד בן סלמאן. "בתי קולנוע מסחריים יורשו לפעול בממלכה החל מתחילת 2018, לראשונה זה 35 שנים", נמסר בהצהרה שפרסם משרד התרבות והמידע. עוד הוסיפו כי הממשלה תחל באופן מיידי להוציא רישיונות עסק לבתי הקולנוע החדשים, כשההערכה היא שעד מרץ 2018 ייפתח הקולנוע הראשון. עוד הוסיף השר כי המטרה היא להגיע ל-2,000 מסכים ביותר מ-300 בתי קולנוע עד 2030.

תחייתם של בתי הקולנוע ועידוד אפשרויות הבידור הם חלק משינוי מקיף בסעודיה הכלולים ברפורמת ויז'ן 2030, שהשיק הנסיך. "זוהי פרשת קו המים בפיתוח של כלכלת תרבות בממלכה", הכריז שר המידע אוואד אלוואד. רפורמות נוספות כוללות מתן אישור לנשים לנהוג.

נשים סעודיות בקולנוע, צילום: איי אף פי נשים סעודיות בקולנוע | צילום: איי אף פי נשים סעודיות בקולנוע, צילום: איי אף פי

האיסור על הפעלת בתי קולנוע הוטל בשנות ה-80 וזאת בשל התפיסה של השמרנים כי בתי הקולנוע מאיימים על הזהות התרבותית והדתית של המדינה. איש דת בכיר בסעודיה טען מוקדם יותר השנה כי בתי הקולנוע ישחיתו את המוסר של התושבים, אך נראה שהרשויות מתעלמות מההתנגדות. בכל מקרה, משטרת הדת עדיין מפטרלת בקניונים ואוכפת הפרדה מגדרית ברחבי המדינה.

בפעם האחרונה שפעלו בסעודיה בתי קולנוע, הסרטים הפופולאריים ביותר היו אי.טי ושובו של הג'דיי מסדרת מלחמת הכוכבים.

יוצרי הסרטים הסעודים טענו כי בעידן היוטיוב איסור על בתי קולנוע אינו הגיוני. הם אף ניצלו את האינטרנט כדי לקדם בעולם את הסרטים שלהם ולעקוף את הצנזורה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות