אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אודות שושקה: שמרנית או חתרנית? צילום: נמרוד גליקמן

אודות שושקה: שמרנית או חתרנית?

האם שושקה, ששוב פותחת תערוכה, היא דמות מוטרדת או מטרידה מינית?

12.12.2017, 09:25 | ענת ברזילי ורעות ברנע

מוטרדת מינית סדרתית/ רעות ברנע

שושקה, מאחוריה עומד האמן זאב אנגלמאייר, היא דמות מאוירת שלו שהפכה מאז פתיחת התערוכה "הארץ המובתחת" בתל אביב לפני שנה וחצי לאחת הדמויות הפיקטיביות המצליחות בארץ. מאז שלבש את דמותה לראשונה אנגלמאיר לא נח: הוא הפך אותה לכוכבת רשת, השתתף באינספור אירועי אמנות וביום חמישי הקרוב תיפתח בבית האדום בתל אביב התערוכה "נשיקה משושקה" שתציג עשרות "תלושי נשיקה" שאותם היא שלחה בשנה האחרונה לחברי פייסבוק שלה שחגגו יום הולדת. זוהי הזדמנות לעמוד על טיבה של הדמות.

מי שנתקל בשושקה במציאות בטח יסכים שיש בה משהו נורא חביק (מלשון חיבוק). גם היא מעידה על כך שאנשים מחבקים אותה בכל הזדמנות. בראיון ל"כלכליסט", שהיה גם הראשון שהעניקה לעיתונות, סיפרה שושקה: "אני מוטרדת מינית סדרתית... יכול להיות שחלק מהדברים עוברים איזה גבול". התחפושת מכניסה את אנגלמאיר למצבים שהוא לא הכיר לפני. נכון, מדובר בדוגמה קיצונית ורוב הנשים לא מסתובבות עירומות ברחובות, אבל באווירת MeToo הנוכחית, אולי כדאי שכל גבר יעטה מדי פעם דמות אשה כדי להרגיש קצת איך זה להיות בצד השני.

מעבר לכך הצליחה שושקה לא פעם כבר לחשוף עוולות, אם דרך ההערות שלהן היא זוכה, ואם בכך שהצליחה להופיע למרות הכל בפסטיבל "שאון חורף" בירושלים, על אף דרישת ראש העיר ניר ברקת לבטל את מופעה. כמעט בלי כוונה הפכה שושקה מקומיקס אזוטרי לדמות סאטירית שמעוררת מחשבה על נושאים כמו מעמד האשה, הטרדות מיניות ואפילו דמוקרטיה. 

אנגלמאייר כשושקה, צילום: נמרוד גליקמן אנגלמאייר כשושקה | צילום: נמרוד גליקמן אנגלמאייר כשושקה, צילום: נמרוד גליקמן

לעג לגוף הנשי/ ענת ברזילי

לעומת עבודות הקומיקס המצוירות, שבהן שושקה מהלכת קלילה, חסרת עכבות, מצפצפת על הפוליטיקלי קורקט ומשמשת כלי בידי אנגלמאיר לנגח את כל מה שקדוש, ולהעביר ביקורת פוליטית וחברתית, התגלמותה של שושקה בתלת־ממד לא מצליחה להתעלות ליותר מאשר תחפושת מגושמת ומגוחכת.

עבור אנגלמאיר, שושקה היא כנראה האלטר אגו המושלם. הוא עצמו מעיד שכאשר הוא מחופש אליה, הוא יכול להיות הרבה יותר ממי שהוא בחיי היומיום האפרוריים.

אלא שבדיוק אותה איכות חתרנית שמופיעה בעבודות הקומיקס הדו־ממדיות שלו, שמשלבות זימה, פריצות ותועבה במובן הכי טוב שלהם, נעלמת ברגע ששושקה מקבלת חיים עצמאיים. כשאנגלמאיר מחופש לשושקה כגבר סטרייט בדמות של אשה ורדרדה כמיס פיגי גרוטסקית, עירומה כתינוקת נטולת שיערות גוף, כשאיבר מינה חשוף לכל, היא מצטלמת בתנוחות סקסיות לשערי עיתונים יומיים שממשיכים לקיים בחדווה את התפיסה הפאלוצנטרית השלטת בגוף הנשי הפסיבי. אנגלמאיר האמן נותר ללא שליטה על האופן שבה דמות שושקה מיוצגת בעולם. שושקה נותרת כלא יותר מאשר עוד זוג ציצים - גם אם מבד.

המציאות השמרנית הישראלית אינה הקולאז' המופרע שאנגלמאיר יוצר באמנותו הנפלאה, וכך עוברת שושקה מסע לתוך הדגנרטיות השוביניסטית הכללית. כנגד האמנות של אנגלמאיר, שושקה הופכת לעוד גוף נשי ללעוג לו. 

ברכות יום הולדת משושקה מתוך התערוכה החדשה ברכות יום הולדת משושקה מתוך התערוכה החדשה ברכות יום הולדת משושקה מתוך התערוכה החדשה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות