אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד החקלאות האמריקאי: מס הסוכר התאילנדי יפגע בקוקה קולה ובפפסיקו צילום: איי פי

משרד החקלאות האמריקאי: מס הסוכר התאילנדי יפגע בקוקה קולה ובפפסיקו

על פי דיווח יצרניות המשקאות יעלה נטל המס שלהן על משקאות מסוימים בתאילנד בכ־30%. המלחמה בסוכר תתרחב גם לסינגפור, מלזיה ואינדונזיה, אחרי שלקחו דוגמה מתאילנד

11.12.2017, 21:44 | שירות כלכליסט

קוקה-קולה, צילום: בלומברג קוקה-קולה | צילום: בלומברג קוקה-קולה, צילום: בלומברג

ענקיות המשקאות צפויות לירידה בהכנסות בגלל מס הסוכר התאילנדי. דו"ח של משרד החקלאות האמריקאי, שציטט גורמים בקוקה־קולה ופפסיקו, חושף כי המס ישפיע על כ־9 מיליון דולר מהיצוא של משקאות קלים מארה"ב לתאילנד בשל עלייה של 30% – 20% במיסוי, על כך מדווח האתר ניקיי.

משרד האוצר התאילנדי מעריך כי מס הסוכר יגדיל את הכנסות המדינה ב־2.5 מיליארד באט בשנה.

ממשלת תאילנד, המודאגת מהשמנת יתר בקרב אזרחיה, החלה להעלות מסים על משקאות בעלי תכולת סוכר גבוהה ב־16 בספטמבר. המס יעלה בשלבים במהלך שש השנים הבאות. בשלב ראשון עמד המיסוי של משקאות קלים על 20% מהמחיר הסיטונאי אך שונה ל־14% מהמחיר הקמעונאי המומלץ, זאת בתוספת מס סוכר המבוסס על רמת תכולה.

בעקבות השינויים הללו עלו המסים על מיצי פירות ירקות ל־0.06 באט עד 0.54 באט לבקבוק (0.2 סנט עד 2 סנט), לעומת 0.32 באט עד 0.9 באט למשקאות אנרגיה בעלי תכולת סוכר גבוהה. הפגיעה הקשה ביותר היתה במשקאות מבוססי תה וקפה, שכן אלה היו פטורים בגרסת המס הקודמת. המסים על המשקאות הללו עלו ב־1.5 באט בממוצע לבקבוק.

השמנת יתר הפכה לסיבה לדאגה במדינות דרום־מזרח אסיה. כך למשל, סינגפור ביקשה מיצרניות המשקאות, ובהן קוקה קולה, להתחייב לתכולת סוכר מקסימלית של 12%, עד 2020. אינדונזיה מתכננת להציג חקיקה בנושא בשנה הבאה ואילו מלזיה ביטלה סובסידיות סוכר לצרכן ב־2013.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות