אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שלושים ומשהו-משהו: לברון ג'יימס פורח בגיל 33 צילום: איי אף פי

שלושים ומשהו-משהו: לברון ג'יימס פורח בגיל 33

לברון ג'יימס החליט לא לנוח בקיץ וכיום הוא נותן מספרים של שחקן שנמצא בשיאו. סיום החוזה שלו בתום העונה עשוי להיות משמעותי הרבה יותר מאשר סיום חוזה של סתם שחקן בן 30+ בליגה

12.12.2017, 17:42 | אוריאל דסקל

בשמונה שנותיו הראשונות על הפלנטה הזו - לפחות ממה שמספרים לנו - לברון ג'יימס, בנה של גלוריה מריה ג'יימס, שילדה אותו בגיל 16, עבר מבית לבית, חי על ממתקים ובילה ברחובות במשחקי פוטבול מאולתרים עם ילדים אחרים.  

קראו עוד בכלכליסט

רק שחקן אחד בהיסטוריה רשם עונה של 25 נקודות +, 8+ ריבאונדים, 8+ אסיסטים ו-0.5+ בלוקים בגיל 32+. כן, לברון ג רק שחקן אחד בהיסטוריה רשם עונה של 25 נקודות +, 8+ ריבאונדים, 8+ אסיסטים ו-0.5+ בלוקים בגיל 32+. כן, לברון ג'יימס | צילום: איי אף פי רק שחקן אחד בהיסטוריה רשם עונה של 25 נקודות +, 8+ ריבאונדים, 8+ אסיסטים ו-0.5+ בלוקים בגיל 32+. כן, לברון ג

בגיל 9 אומץ, ביחד עם אימו, על ידי פרנק ווקר - מאמן פוטבול שזיהה בו כישרון גופני נדיר. אותו מאמן פוטבול גם הציג בפני הילד הגבוה והחזק את ענף הכדורסל. לברון נרשם לקבוצת כדורסל, נורת'איסט אוהיו שוטינג סטארס ב-AAU (סוג של ליגת קטסל באמריקה) ומיד הוביל אותה להצלחה ברמה האזורית ואז ברמה הארצית.

לברון התחייב לווקר שלמרות התשוקה החדשה שלו לכדורסל, הוא לא יזנח את הלימודים שלו - ותמיד ינסה להשתפר בכל אלמנט במשחק וגם בכיתה. מאז גיל 9 לברון כמעט ולא פספס אימון או שיעור בבית ספר.

זה ילד זה?

בגיל תיכון בחר לברון ללכת לתיכון סנט וינסנט-סנט מרי, בעיקר בזכות קבוצת הכדורסל של התיכון - "האייריש פייטרס", אך גם בגלל שהתיכון התגאה בסטנדרטים האקדמאיים הגבוהים ביותר. מהרגע שעלה על המגרש של התיכונים הוא נהפך לכוכב. כפרשמן קלע 21 נקודות וקלט 6 ריבאונדים במשחק. הוא הוביל את קבוצת התיכונים שלו למאזן מושלם של 27-0 בליגה השלישית בטיבה לתיכונים באוהיו. בשנתו השניה כבר רשם ממוצעים מרשימים יותר - 25.2 נק' למשחק, 7.2 ריבאונדים ו-5.8 אסיסטים. הוא גם רשם 3.8 חטיפות למשחק כי דרשו ממנו לשפר את ההגנה שלו. הבאז מהכוכב בן ה-15 היה גדול כל כך שבית ספר שלו היה צריך להעביר חלק ממשחקי הבית של האייריש פייטרס למגרש של אוניברסיטת אקרון. כל משחק במגרש רוהדס של האוניברסיטה היה "סולד אאוט". 5,550 הכרטיסים למגרש של אקרון נמכרו בתוך דקות מדי משחק ושחקני NBA, שהגיעו למשחקים נגד קליבלנד קאבלירס ניצלו את ההשות שלהם באזור כדי לנסוע לראות את הילד. אחד מאותם שחקנים היה מייקל ג'ורדן, שנסע בעצמו עד אקרון כדי לראות משחק של לברון. הקבוצה שלו הפסידה רק משחק אחד בריצה לאליפות.

בתום שנתו השנייה בתיכון לברון נבחר ל"מר כדורסל" של אוהיו ובחרו בו לשחק בנבחרת התיכונים של ארה"ב - וכך נהיה השחקן הראשון בהיסטוריה בשנה שנייה בתיכון שמקבל זימון לנבחרת ארה"ב. בשנתו השלישית לברון כבר הופיע על שער מגזין SLAM עם הכותרת "שחקן התיכונים הכי טוב באמריקה" - מאוחר יותר באותה שנה גם הופיע על שער מגזין ספורטס אילוסטרייטד עם הכותרת "The Chosen One". עם ממוצעים של 29 נקודות, 8.3 ריבאונדים, 5.7 אסיסטים ו-3.3 חטיפות - הוא שוב נבחר לשחקן המצטיין של העונה ולנבחרת ארה"ב לתיכונים. הקבוצה שלו סיימה את העונה עם הפסד במשחק האליפות.

בשנתו האחרונה בתיכונים "הפייטינג אייריש" התחילו לשחק נגד קבוצות מכל ארה"ב - כשחלק מהמשחקים משודרים ב-ESPN2 ושחברת טיים וורנר מציעה לצופים לרכוש חבילות צפייה בילד התיכונים שכולם מגדירים כ"מייקל ג'ורדן הבא". לברון סיים את התיכון עם ממוצעים של 31.6 נקודות, 9.6 ריבאונדים, 4.6 אסיסטים ו-3.4 חטיפות. עונה חסרת תקדים בתיכונים. פרשני הכדורסל ברחבי ארה"ב טענו שהוא שחקן כל כך טוב ושלם, שהאימפקט שלו על ה-NBA יהיה מיידי. וכך היה, לברון ג'יימס נבחר במקום הראשון בדראפט על ידי קליבלד קאבלירס בדראפט 2003.  

33 זה ה-28 החדש

הקאבס היו אחת מהקבוצות הגרועות בליגה, אבל המאמן שלו בתיכונים דרו ג'ויס (שבנו הוא חבר טוב של לברון ושחקן ליגות באירופה) אמר: "כולם מסתכלים עליו ורואים מישהו שהוא מוכן פיזית כמו שחקן שנה אחרונה בקולג'ים ולא כמו שחקן תיכונים, אבל הוא גם מוכן מנטלית - וה-IQ כדורסל הגובה שלו יעזור לו להתמודד פיזית ומנטלית עם הדרישות של הליגה".

הדרישות של הליגה היו גדולות יותר מדרישות שקשורות אך ורק בכדורסל. הליגה חיפשה מחליף למייקל ג'ורדן ולברון - "The Chosen One", השחקן שבשנה השנייה שלו בתיכונים משך את ג'ורדן בעצמו ליציע - היה האיש שנבחר לתפקיד. הלחץ היה עצום - אבל הכתפיים של לברון היו רחבות וחזקות מספיק כדי להתמודד איתו לאורך הקריירה שלו.

בהיסטוריה של ה-NBA רק שני שחקנים רשמו סטטיסטיקות של 20+ נקודות, 5.5+ אסיסטים ו-5.5+ ריבאונדים בעונתם הראשונה בליגה. מייקל ג'ורדן ולברון ג'יימס. רק שחקן אחד רשם מספרים כאלה בגיל העשרה - לברון. ומאז רק הלך והשתפר.

הסטטיסטיקות מאתר www.basketball-reference.com.

למרות שתמיד הראה מספרים מרשימים יותר מכל אחד אחר בליגה, הסטטיסטיקות שלו מראות שמגיל 24 עד גיל 28, הוא היה בשיאו, כשהוא מגיע לשיא בגיל 27. משם החל לדעוך - כמובן "דעיכה" בסטנדרטים הלברונים-היסטוריים שלו. הגיל לשיא ול"דעיכה" שלו, על פניו, נראה הגיוני. לפי מחקר של אתר החפירות בסטטיסטיקה, NBAMiner, שחקני NBA מגיעים לשיא האישי שלהם בגילאים הללו. 24 עד 28 ומשם ירידה.

ואולם, כיום - הוא חוגג 33 בסוף דצמבר - נראה שהוא ניהל קרב נגד הזמן וניצח בו. הוא כרגע נותן מספרים השווים לעונת ה-MVP שלו בגיל 28. מבחינת אחוזי קליעה אמיתיים (TS%) הוא בעונה הטובה ביותר שלו. הוא קולע מהשלוש באחוזים הגבוהים ביותר בקריירה שלו, הוא קולע מה-2 באחוזים הטובים בקריירה שלו. ב-ESPN בדקו את איכות הזריקות שלו (qSQ) ואת אחוזי הקליעה האפקטיבית שלו (eFG) וראו שהוא מעולם לא היה יעיל יותר בהתקפה. עם תוצאות הכי גבוהות ב-qSQ (יותר מ-63.9) ו-eFG (יותר מ-52.7). עוד לפי ESPN: ג'יימס מצטיין העונה בחסימות (בלוקים) יותר מאשר כל עונה אחרת בקריירה שלו. כלומר, הוא הופך גם לחוסם טוב יותר עם הגיל - אחרי שבעונה שעברה חווה עונה חלשה במיוחד במדד איכות וקצב החסימות.

אלו מספרים היסטוריים עבור שחקן בגילו.

לפי www.basketball-reference.com, רק שחקן אחד בהיסטוריה של הליגה רשם עונה של 25 נקודות +, 8+ ריבאונדים, 8+ אסיסטים ו-0.5+ בלוקים בגיל 32+. כן, לברון ג'יימס. רק שניים עשו 25+ נק', 7+ ריב' ו-8+ אס' אחרי גיל 30. לברון ולארי בירד. היו רק 4 עונות של שחקן בן 28+ עם מספרים כאלו. שלוש של לברון, אחת של לארי לג'נד.

היו בעבר שחקנים מצטיינים אחרי גיל 33. קרל מלון זכה בתואר ה-MVP בגיל 33 ואז בגיל 35. קארים עבדול ג'אבר הצטיין בסדרת גמר בגיל 40. ואולם, אף אחד לא היה כל כך דומיננטי כמו לברון. ואף אחד גם לא היה כל כך מכריע. ה-PER, מדד סטטיסטי סטנדרטי למדידת תרומת שחקן, של מייקל ג'ורדן בגיל 33 ברבע הרביעי עמד על 32.1 - מהגבוהים בהיסטוריה לרבע רביעי. של לברון ג'יימס העונה הוא עומד על 46 (!). יש לציין שציון PER מעל 15 הוא של שחקן מעל הממוצע בליגה.

אז איך זה קרה? זה קרה כי לברון ג'יימס, שזו כבר קלישאה לכתוב שהוא משקיע 1.5 מיליון דולר בגופו מדי שנה, לא נח בקיץ ובראיונות טען ש"הייתי צריך להמשיך בשגרת כדורסל כל הקיץ כדי להגיע בכושר הנוכחי לליגה". שגרת כדורסל היא אימונים בכל יום, משחקונים ותרגילים. בקיצור, ג'יימס פשוט לא יצא לחופש כדי להתאושש מעונה נוספת קשה - הוא המשיך להיות פעיל. ייתכן שזה נובע מכך שאורתופדים רבים ממליצים לשחקנים בגיל 33+ להימנע ממנוחות ארוכות מדי - מאחר שהגוף מתקשה לחזור לביצועים ברמה הגבוהה אחרי מנוחה/פציעה ארוכת טווח.

הדומיננטיות הזו על המגרש היא גם תוצאה של מה שקרה בשוק העברות השחקנים במהלך הקיץ ועזיבתו של הרכז המצוין קיירי איירווינג (בעיקר בגלל שרצה לצאת מהצל של לברון), מה שחייב את לברון לקחת עוד יותר אחריות על הקבוצה העונה.

קיירי אירווינג. הדומיננטיות של לברון מורגשת עוד יותר בגלל העזיבה שלו, צילום: איי אף פי קיירי אירווינג. הדומיננטיות של לברון מורגשת עוד יותר בגלל העזיבה שלו | צילום: איי אף פי קיירי אירווינג. הדומיננטיות של לברון מורגשת עוד יותר בגלל העזיבה שלו, צילום: איי אף פי

זה הקיץ האחרון שלי איתכם

כאן צריך לציין גם שזו העונה האחרונה בחוזה שלו בקליבלנד. הוא חופשי להצטרף לאן שיחפוץ בקיץ ועם הכושר הנוכחי יוכל להוציא חוזה עתק - גם בגיל 33. המועמדת לקלוטו רבות - לוס אנג'לס לייקרס ויוסטון רוקטס פייבוריטיות. והחתמתו תהיה יותר מהחתמה של שחקן - ולא רק בגלל שמדובר באחד מהשחקנים הגדולים בהיסטוריה.

במשך שנים בדקו ב-American Enterprise Institute את האימפקט הכלכלי של לברון ג'יימס על כלכלת קליבלנד ומיאמי, שתי הקבוצות בהן שיחק, ובמאי 2017 החוקרים דניאל שואג וסטן ויגר, פרסמו את המאמר. הם גילו שהאימפקט שלו על הארנות ששיחק בהן והאזורים שלהן היה אדיר. ברדיוס של מייל מהארנה חוו עלייה של 13% בחנויות/ומסעדות שנפתחו ועלייה של 23% במקומות עבודה. הם זיהו גם שהאזורים של הארנות בהן לברון שיחק צמחו למרות שמסביבם היתה דעיכה יחסית במקומות שנפתחים ובמקומות עבודה. זו לא הפעם הראשונה שחקרו את האימפקט הכלכלי של לברון ג'יימס - שבין השאר גם אחראי על עליית ערך ושווי הקבוצות שהוא שיחק בהן (הערכות בעבר ראו שהוא מוסיף 250 מיליון דולר לשווי של קבוצה). לירוי ברוקס, פרופסור לפיננסים בבית ספר לעסקים באוניברסיטת ג'ון קארול שבקליבלנד, חקר והראה ב-2014 שלברון מוסיף כ-500 מיליון דולר לכלכלה המקומית. הוא כינה זאת "אפקט לברון".

הזווית הישראלי

גם ישראלים הרגישו את האפקט הזה. רועי מרום, מנכ"ל פריזמה קפיטל חברה שמלווה מאות רבות של ישראלים בתהליך רכישת בית להשקעה בארה"ב אמר לכלכליסט כי "עד לסוף 2014 מחירי הנדל"ן בקליבלנד היו בירידה. ואז הגיע לברון ג'יימס ששינה את הגישה של אנשים מבחוץ כלפיי העיר הזו. אנחנו רואים שינוי הוליסטי חיובי מאוד בעיר שלאו דווקא לברון הוא הגורם שלו, אבל אין ספק שהוא היה הפרזנטור של השינוי. הביקוש למגורים עלה, מחירי הנדל"ן עלו, ההכנסות של עסקים עלו, אבטלה ירדה ופרויקטים נוספים של בנייה התחילו לעבוד. והדבר החשוב ביותר הוא שכנראה אין אדם בעולם המערבי מעל לגיל 18 שלא יודע מי זה לברון ג'ימס ומה זאת העיר קליבלנד. זאת תוצאה ששווה מאות מיליונים במונחי שיווק. עכשיו כשמדובר בתחום כמו שלנו, שהוא השקעות נדל"ן בארה"ב, יש צורך להנגיש 2 דברים: 1. את המיקום, 2. את ההשקעה".

עוד מסביר מרום כי "ישראלים עוקבים אחרי ה-NBA, וכשיש לך סופרסטאר בסדר גודל כזה שמביא את הקבוצה שלו באופן קבוע לסדרת הגמר, אנשים כבר יודעים מי זה קליבלנד ואיפה היא בערך במפה ככה שזה עשה לנו את ההנגשה הגיאוגרפית הרבה יותר קלה".

"המון פעמים עוד לפני שהתחלנו להציג את האזור שמענו תגובות כמו 'אה זה איפה שלברון ג'יימס משחק'. ככה שאפשר לומר שאפקט לברון הגיע גם אלינו והשתדלנו למנף אותו", מציין מרום.

כפי שנראית העונה כעת, לברון ג'יימס יתחרה על תואר ה-MVP עד סוף העונה עם ג'יימס הארדן. לאחר מכן, בפלייאוף, הוא יתחרה על מקום בגמר 8 ברציפות שלו ואז, אולי, על טבעת רביעית בקריירה. לאחר מכן, תתחיל תחרות על שירותיו. תחרות בה המנצחת תקבל כוכב בן 33 שיכול לשנות את פני הפנרצ'ייז והארגון ל-4-5 שנים לפחות, להעניק אימפקט חיובי אדיר על האזור ולהמשיך את הפריחה האדירה שה-NBA חווה ברייטינג ובעניין.

וזה, כנראה, השלב הבא בקריירה האדירה וחסרת התקדים שלו: להיות ה-MVP והשחקן שבונים סביבו ארגון שלם בגיל בו רוב הספורטאים פורשים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות