אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר החוק למימון פריימריז גם למפלגות ללא פריימריז צילום: אלכס קולומויסקי

אושר החוק למימון פריימריז גם למפלגות ללא פריימריז

למרות ביקורת בליכוד, הצליח אמסלם להעביר באישון לילה את החוק שלפיו ח"כים המתמודדים בבחירות מקדימות יפסיקו לגייס תרומות ויתחילו לקבל מימון מהמדינה. למפלגות בלי פריימריז הוצע צ'ופר כדי לתמוך בחוק — 50 אלף שקל לח"כ

13.12.2017, 08:06 | שחר אילן

מליאת הכנסת אישרה בלילה שבין שני לשלישי בקריאה ראשונה את חוק מימון הפריימריז שיזם ח"כ דודי אמסלם מהליכוד. בעד הצעת החוק הצביעו 65 חברי כנסת ו־52 התנגדו. היא תחזור לוועדת הפנים, בראשות אמסלם, להכנה לקריאה שנייה ושלישית. ההצעה אושרה למרות ביקורת חריפה של בכירים בליכוד. "זה חוק פסול עם ניגוד עניינים מובנה, משחדים סיעות", אמר השר צחי הנגבי. יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש מהליכוד הצהיר: "זה הסדר פוליטי עם ריח רע מאוד".

קראו עוד בכלכליסט

על פי הצעת החוק, ייאסר על חבר כנסת מכהן לקבל תרומות בתקופת הפריימריז והוא יקבל מימון מהמדינה. מועמד לא מכהן יוכל לקבל הלוואה מהמדינה שתהפוך למענק אם ייבחר. כמו כן נקבע, על פי ההסכם שהושג עם מפלגת כולנו, כי מפלגה שאין בה פריימריז תקבל מימון של 50 אלף שקל על כל ח"כ מכהן.

ח"כ דוד אמסלם , צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ דוד אמסלם | צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ דוד אמסלם , צילום: אלכס קולומויסקי

ח"כ אמסלם טען ש"המשמעות של המצב היום היא שבמפלגה כמו הליכוד כמעט 45 אלף איש נותנים צ'קים לחבר כנסת כדי שיתמודדו בפריימריז. בז'רגון שלי זה נקרא שוחד על פי החוק. צריך לנתק את ההון מהשלטון. חבר כנסת לא אמור לפגוש בשום תחנה תורמים. זה חוק חשוב לחיזוק הדמוקרטיה ולמלחמה בשחיתות. זה חוק שטוב למדינת ישראל". עוד טען: "המצב היום לא יכול להימשך, הוא לא חוקי. מבחינה נורמלית הוא לא יכול להיות חוקי".

מי שהפתיע בביקורת החריפה שמתח על החוק היה השר צחי הנגבי, שאמר: "לדעתי החוק הזה פסול. בעולם לא קיימת שיטה כזו שהציבור מממן בחירות בתוך מפלגה". הוא ציין שהחוק יחול על מספר מוגבל של חברי כנסת במפלגות שיש בהן פריימריז, "אבל כדי שיהיה רוב לחוק משחדים את הסיעות האחרות. לא היה חוק עם ניגוד עניינים מובנה שכזה".

לדבריו, "קשה לגייס כספים, זה מאוס זה מתיש וזה לא נעים. אני עושה את זה כבר 30 שנה. זה יותר נעים משוד הקופה הציבורית. יש כמה אנשים שתרמו לי, אף אחד לא התדפק על דלתי. אף אחד לא ביקש דבר, ואף אחד לא קיבל דבר. אני אצביע בעד החוק רק בגלל המשמעת הקואליציונית, ומקווה שהוא לא יגיע לשנייה ושלישית". ח"כ קיש תקף אף הוא: "נותנים כספים לסיעות שבהן אין בחירות מקדימות. זה נראה הסדר פוליטי עם ריח רע מאוד ואני מניח שזה יתוקן".

יו"ר סיעת התנועה במחנה הציוני, ח"כ ציפי לבני, קראה לכל ראשי המפלגות שאין בהן פריימריז "לא להיות שותפים לקומבינה. זהו כספם של אזרחי ישראל, אל תגעו בכסף הזה".

ח"כ מוסי רז ממרצ אמר לאמסלם: "אתה נכס לאופוזיציה. אתה מוציא עשרות אלפים מצביעים נגד הממשלה והחקיקה המושחתת והכסף למקורבים". ח"כ קארין אלהרר מיש עתיד אמרה: "אני לא מבינה למה צריך לממן את מי שאין לו בחירות מקדימות. זה נראה שהכוונה טובה, התוצאה די גרועה".

ח"כ מירב בן ארי מכולנו טענה לעומת זאת ש"החוק הזה חשוב. אם לא היה צדקנות וטהרנות הייתם מצביעים בעד. אם לי היה פריימריז כנראה לא הייתי נבחרת כי אין לי כסף".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות