אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יום חמישי השחור של טבע: תפטר, תסגור ותמכור

בלעדי לכלכליסט

יום חמישי השחור של טבע: תפטר, תסגור ותמכור

ענקית התרופות הישראלית תכריז מחר על תוכנית הקיצוצים הדרמטית בתולדותיה. התוכנית צפויה לכלול את סגירת מרכז המו"פ בנתניה, פיטורים המוניים במפעל בנאות חובב ובמטה, וניסיונות למכירת המפעל בקריית שמונה והמרכז הלוגיסטי הגלובלי בשהם

13.12.2017, 06:56 | דרור רייך וספי קרופסקי

תוכנית הקיצוצים של מנכ"ל טבע החדש קור שולץ מתחילה להיחשף. ענקית התרופות הישראלית תפרסם את הפרטים המלאים מחר (ה') בצהריים, אך פרטיה הגיעו ל"כלכליסט".

לפי התוכנית, מרכז המו"פ של החברה בנתניה ייסגר, מהמפעל בנאות חובב יפוטרו מרבית העובדים, המפעל בקריית שמונה יימכר או ייסגר וכ־500 עובדים מהמטה של החברה בפתח תקווה יפוטרו. בסך הכל יפוטרו כשליש מ־6,800 עובדי החברה בישראל. מדובר בגל הפיטורים הגדול ביותר בשנים האחרונות במשק הישראלי.

קראו עוד בכלכליסט

המטה התנפח

מהיועצים האמריקאים תבוא הישועה? טבע שכרה את חברת הייעוץ Evercore על מנת לבחון שינויים בתנאי החוב על פי דיווח בבלומברג, גורמים בכירים בחברת התרופות נפגשו עם בעלי החוב המרכזיים ודנו עמם על אפשרויות לשינוי בתנאי ההחזרים של ההלווואות דרור רייךלכתבה המלאה

המפעל בנאות חובב הוא מפעל שמייצר חומרי גלם כימיים לתרופות. במפעל מועסקים 1,200 עובדים. מכיוון שבשוק התרופות הגנריות חומרי הגלם מהווים 40%–50% ממחיר התרופה, לטבע יש אינטרס לשמור על דריסת רגל בתחום. משום כך, ייתכן שהחברה לא תסגור את המפעל, אך בכל מקרה ייערכו בו קיצוצים דרמטיים, ומרבית עובדיו, אם לא כולם, צפויים להישלח הביתה.

המרכז בנתניה, שעוסק במחקר ופיתוח, מעסיק כ־350 עובדים והוא צפוי להיסגר. במהלך השנים העסיק המרכז עוד ועוד עובדים, בדומה למטה בפתח תקווה, עד שבמסדרונות טבע נשמעה בשנים הטובות של החברה הבדיחה שבטבע גם למזכירה יש מזכירה. משום כך, הוא והמטה היו בראש רשימת הקיצוצים.

המפעל בקריית שמונה - מיגדה = שמעסיק 250 עובדים ושבו מייצרת החברה מוצרי פלסטיק לענף התרופות ואת ה"טבעדפטור" שמגן על צוותים רפואיים מחשיפה לתרופות מסוכנות, הוא רווחי. מדובר במפעל שמוכר את מוצריו ל־20 מדינות בהיקף של עשרות מיליוני דולרים בשנה. לפי ההערכות בטבע, המפעל יכול להתקיים גם באופן עצמאי, ומשום כך טבע תנסה למכור אותו. אם החברה לא תצליח בכך, הוא עשוי להיסגר.

מפעל טבע ב בפתח תקווה, צילום: יריב כץ מפעל טבע ב בפתח תקווה | צילום: יריב כץ מפעל טבע ב בפתח תקווה, צילום: יריב כץ

כמו כן, טבע אינה מעוניינת להמשיך להפעיל את המרכז הלוגיסטי הגלובלי ס.ל.א שפועל מאזור התעשייה בשהם שבו מועסקים כ־700 עובדים. מדובר במרכז שנחשב למוביל ולמתקדם בתחומו. בדומה למפעל בקריית שמונה, מדובר במרכז רווחי בזכות עצמו, והסבירות שטבע תמכור אותו ולא תסגור אותו גבוהה מהסבירות שהדבר יעלה בגורלו של המפעל בקריית שמונה. אחת האינדיקציות של הנהלת טבע לסיכוי הגבוה למכור את המרכז היא הנפקתה של חברת הלוגיסטיקה נובולוג בחודש מרץ האחרון לפי שווי של חצי מיליארד שקל. מכירת המרכז עולה בקנה אחד עם האסטרטגיה של שולץ שמבקש לצמצם את הפעילויות של טבע שאינן נמצאות בליבת פעילותה.

חברות הליסינג ייפגעו

בשל היקפו של גל הפיטורים בטבע, הוא צפוי לפגוע גם במעגלים נוספים הקשורים לטבע, כמו ספקים וקבלני משנה של החברה - יצרני אריזות, חברות הסעדה, חברות שמירה, חברות ניקיון ועוד.

ל"כלכליסט" נודע כי חברות הליסינג שעובדות עם טבע קיבלו לאחרונה הודעה על הקפאת המהלך לרכישת רכבים חדשים והחלפת הישנים עבור עובדי החברה. בהמשך צפויות החזרות רכבים רבות על ידי עובדי המטה שיפוטרו מהחברה, שרבים מהם נמנים עם הדרג הניהולי שנהנה מהטבת רכב.

למעגלים אלו יש להוסיף קבוצות מובחנות פחות, כמו מורים פרטיים ונותני שירותים אחרים, שצפויים גם הם להיפגע, שכן עובד טבע שפוטר עשוי להגיע למסקנה שאין ביכולתו לממן עוד את שיעורי המוזיקה של ילדיו.

מפעל טבע טק ברמת חובב, צילום: חיים הורנשטיין מפעל טבע טק ברמת חובב | צילום: חיים הורנשטיין מפעל טבע טק ברמת חובב, צילום: חיים הורנשטיין

תוכנית גלובלית

גל הפיטורים הוא חלק מתוכנית ההתייעלות הגלובלית של החברה שאותה מוביל שולץ. במסגרת התוכנית החברה צפויה לפטר 10,000 עובדים. בנוסף, מספר החטיבות הגיאוגרפיות של החברה יצומצם מחמש לשלוש ומספר המנהלים יופחת גם הוא: במקום שני מנהלים לכל חטיבה - אחד שאחראי על תחום תרופות המקור ואחד שאחראי על תחום התרופות הגנריות - יהיה רק מנהל אחד. מטרת התוכנית היא לחסוך לטבע הוצאות של 1.5–2 מיליארד דולר, וזאת במטרה להקל עליה את ההתמודדות עם החוב האסטרונומי שלה, שנכון לסוף הרבעון השלישי של השנה (יולי־ספטמבר) עומד על 34 מיליארד דולר.

שולץ, שקיבל לידיו חברה עם חוב עצום, מנייה מדשדשת ותרופת דגל - קופקסון - שהפטנטים עליה פקעו, מעוניין לחתוך בבשר החי, וכמה שיותר. לגישתו, זה מה שטבע זקוקה לו כעת. שולץ, אזרח דנמרק, נטול זיקה וסנטימנטים לישראל. לנגד עיניו עומדת מטרה אחת בלבד: לייצב את החברה ולהעלות את מחיר המניה שלה. משום כך, הוא חייב לשרת את החוב של החברה בראש ובראשונה, ולהעדיף זאת על פני השקעה במחקר ופיתוח שתניב רווחים בעוד כמה שנים, אם בכלל.

הסתדרות העובדים ממתינה להתבהרות התמונה בטרם תגיב לתוכנית ההתייעלות. בתחילת השבוע צפוי יו"ר ההסתדרות להיפגש עם בכירי טבע כדי להבין מה הם מתכננים ולאחר מכן יחליט כיצד לפעול בנושא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות