אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לבני: "שקד פותחת דלת לכל מושחת. דמוקרטיה מבחינתה זה ניג'וס"

לבני: "שקד פותחת דלת לכל מושחת. דמוקרטיה מבחינתה זה ניג'וס"

שרת המשפטים לשעבר אמרה במסיבת העיתונאים בה הוצגה תוכנית המחנה הציוני למלחמה בשחיתות, במהלכה התחייבו חברי הכנסת לבטל את חוק ההמלצות וחוק הג'ובים ולקצוב כהונת ראש הממשלה לשתי קדנציות

13.12.2017, 12:12 | שחר אילן

שרת המשפטים לשעבר, ח"כ ציפי לבני, תקפה בחריפות את שרת המשפטים איילת שקד במסיבת עיתונאים להצגת תוכנית המחנה הציוני למלחמה בשחיתות: "יש לי ביקורת עצומה על שרת המשפטים בכל מה שנוגע להחלשת שומרי הסף", אמרה לבני. "שקד מקדמת חוקים שכל כולם נועדו לגמד את שומרי הסף ולאפשר לשרים לעשות מה שבראש שלהם. זו לא מלחמה בשחיתות. זו פתיחת דלת לכל מושחת. זו תפיסה שיועצים משפטיים הם שומרי שר ולא שומרי סף. זה חוסר הבנה מוחלט של מה זה דמוקרטיה או ניסיון לפתוח פתח לשחיתות".

קראו עוד בכלכליסט

לדברי לבני, "זה קורה כי יש חיבור בין קבוצה אידיאולוגית שהדמוקרטיה מבחינתה זה ניג'וס. זה נטל. העליון קובע שהתנחלות לא חוקית. אז רוצים להחליש אותו. והיועץ המשפטי לממשלה מניף דגל שחור על חוקי ההסדרה שנועדו ליצור הכשרה לא חוקי. אז הוא בעיה ורוצים להחליש אותו". לדבריה, לחבורה שמנסה להכשיר פעילות לא חוקית במסווה אידאולוגי "חובר ראש ממשלה שבגלל השחיתות שלו רוצה יועץ משפטי חלש ורוצה בית משפט חלש למקרה שעניינו יגיע לבית המשפט. זו חבירה מאוד מסוכנת וחייבים לחשוף אותה ולהילחם נגדה".

במחנה הציוני מתחייבים ש"לא נשאיר זכר לכל החוקים שעוסקים בפגיעה במלחמה בשחיתות שהעבירה הממשלה הנוכחית. הם יבוטלו בחודש הראשון לממשלתנו". בין היתר הם מתחייבים הח"כים לבטל את חוק ההמלצות, חוק הג'ובים שמקל על מינוי מקורבים בשירות הציבור ואת "הכוונה למנות 'קונסיילירים' במקום יועצים משפטיים במשרדי הממשלה.

שרת המשפטים, איילת שקד, צילום: אוהד צויגנברג שרת המשפטים, איילת שקד | צילום: אוהד צויגנברג שרת המשפטים, איילת שקד, צילום: אוהד צויגנברג

כן הם מתחייבים "לתקן ולעדכן את החקיקה על עבירות מרמה והפרת אמונים, ולהחמיר את הענישה על אישומי שחיתות; להחמיר את המגבלות על נבחרי ציבור שהורשעו בעבירות שיש עמן קלון; לחוקק חוק הפסקת כהונה לנבחר ציבור שהוגש נגדו כתב אישום, כולל ראש הממשלה. לקדם רפורמה שתקצר הליכי חקירה והעמדה לדין בעבירות שחיתות, מרמה והפרת אמונים; לקבוע נהלי פרסום מחויב של ניגודי אינטרסים של נבחרי ציבור". התחייבויות נוספות: לקצוב את כהונת ראש הממשלה לשתי קדנציות ואת כהונת ראשי הערים לשוש קדנציות ולבטל את מושג הכספים הקואליציוניים.

ציפי לבני. על שקד: "זו לא מלחמה בשחיתות. זו פתיחת דלת לכל מושחת", צילום: עמית שעל ציפי לבני. על שקד: "זו לא מלחמה בשחיתות. זו פתיחת דלת לכל מושחת" | צילום: עמית שעל ציפי לבני. על שקד: "זו לא מלחמה בשחיתות. זו פתיחת דלת לכל מושחת", צילום: עמית שעל

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר ש"אני מתחייב כראש ממשלה לאפס סובלנות כלפי שחיתות. אנחנו נסובב הגלגל אחורה". גבאי אמר עוד שיו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, יהיה "האחרון שנפנה אליו אם נקים ממשלה". לדבריו, ישראל ביתנו "מאוד בעייתית" ומהווה דוגמה לתרבות מושחתת. זה המקום שאתו לא נרצה להיות".

ניצב בדימוס משה מזרחי ממגבשי התוכנית אמר ש"אנחנו בתוך התת תרבות של שחיתות ומערכת האכיפה". לדבריו בלי שינוי התרבות הזו "גם אם ראש ממשלה ועשרה חברי כנסת ילכו לכלא, זה לא ישפיע".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי. "אנחנו נסובב את הגלגל אחורה", צילום: שאול גולן יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי. "אנחנו נסובב את הגלגל אחורה" | צילום: שאול גולן יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי. "אנחנו נסובב את הגלגל אחורה", צילום: שאול גולן

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה ש"זו תקופה של שחיתות שלא ידענו כמוה, שמחלחלת לכל מקום. התיעוב כלפי השחיתות נעלם. אין גינוי שלה. כולם מגוננים אחד על השני. כשמישהו נחשף בשחיתותו הוא לא מתבייש אלא מנסה לשנות החוקים".

יו"ר ועדת השקיפות של הכנסת, ח"כ סתיו שפיר, הציגה פוסטר של כוורת מקורבי ראש הממשלה השקועים בחקירות לדבריה, "זו ממשלה של פושעים. מסוכן מאוד שאנשים ששקועים עד צוואר בחקירות יקבלו החלטות על העתיד שלנו". עוד אמרה ש"הפוליטיקה הרבה יותר מושחתת ממה שהעליתי על דעתי כשצעדתי ברחובות".

ח"כ סתיו שפיר. "הפוליטיקה יותר מושחתת ממה שהעליתי על דעתי כשצעדתי ברחובות", צילום: עטא עוויסאת ח"כ סתיו שפיר. "הפוליטיקה יותר מושחתת ממה שהעליתי על דעתי כשצעדתי ברחובות" | צילום: עטא עוויסאת ח"כ סתיו שפיר. "הפוליטיקה יותר מושחתת ממה שהעליתי על דעתי כשצעדתי ברחובות", צילום: עטא עוויסאת

ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני אמר ש"אני עוקב אחרי שחיתות עשרות שנים. זו הקואליציה המושחתת בתולדות ישראל. 7% מהתלוש של כל אחד מאתנו הוא מס שחיתות". לדבריו, "האימפריות הכי גדולות בתולדות הנושות נפלו כי נרקבו. אנחנו אימפריה אזורית, אבל עלולים להירקב".

ח"כ רויטל סויד אמרה ש"יש מבול של מוטציות חקיקתיות שלא היה מעולם, תוך רמיסה מוחלטת של תקנון הכנסת". לדבריה גל החקיקה מקודם על ידי "אלימות ובריונות פרלמנטרית שהפכה לשיטה".

שקד: "לבני העדיפה לבלות בקוקטיילים"

שקד הגיבה בחריפות בפייסבוק על דברי לבני: "יש שרות משפטים שמכלות את זמנן על קוקטיילים עקרים במשא ומתן ללא תכלית, ואינן עוסקות בענייני המשרד, ולכן נוח להן שהפקידות פועלת כרצונה. יש לעומת זאת שרות משפטים שבאו לעבוד וליישם את המדיניות עבורה נבחרו. פקידים צריכים ליישם את מדיניות הדרג הנבחר. זו מהות הדמוקרטיה. טענות לבני "הן בלתי ענייניות. יש לעשות הפרדה בין חוקים אידאולוגים שאני גאה לקדם, כמו חוק יסוד החקיקה, שנמצא בימים אלו בהכנה, לבין חוקים בעייתיים, כמו החוק הצרפתי שיחד עם השר בנט מנעתי את העברתו, וחוק ההמלצות שהסרתי ממנו את הסוגיות הבעייתיות".

היא טענה ש"חוק יסוד החקיקה וחוקים חשובים אחרים כמו דרך מינוי יועצים משפטיים למשרדי הממשלה, מינוי משנים למנכ"לי משרדים ועוד, מגבירים את הדמוקרטיה במדינת ישראל ומביאים את רצונו של העם לידי ביטוי. אין ספק שזהו שינוי משמעותי באקטיביזם השיפוטי, הייעוצי והפקידותי שהורגלנו אליו ב- 25 השנים האחרונות. ואני גאה להשיב את מדינת ישראל למחוזות הנורמליות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות