אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שולץ מנסה להעביר מסר חד לבנקים: דיני הממונות חורצים את דיני הנפשות

שולץ מנסה להעביר מסר חד לבנקים: דיני הממונות חורצים את דיני הנפשות

כדי להבין את הרקע לתוכנית הקיצוצים האגרסיבית של טבע, צריך להסתכל על החוב הפיננסי שלה. המטרה של הנהלת טבע היא להעביר מסר ברור לספקי האשראי של החברה. המנכ"ל שולץ רוצה להראות שהוא יוזם מהלכים באופן אקטיבי ומנהל את הסיטואציה

14.12.2017, 08:05 | יניב רחימי
מי שרוצה להבין את הרקע לתוכנית הקיצוצים האגרסיבית שהנהלת טבעעומדת ליישם, חייב להתבונן בחוב הפיננסי של החברה. בסופו של דבר אלו דיני הממונות של טבע, בדמות חוב פיננסי עצום, שחורצים את דיני הנפשות של עובדי החברה.

טבע היא חברה שמייצרת תרופות, אך גם מזומנים. תזרים המזומנים של טבע ברבעון האחרון הגיע ל־1.1 מיליארד דולר. למרות זאת, החוב שלה הגיע לממדים מפלצתיים של 34.7 מיליארד דולר. זה קרה בעקבות הרכישה הכושלת של אקטביס, החטיבה הגנרית של אלרגן.

את החוב הזה טבע נושאת על כתפיה שנעשות צרות מרבעון לרבעון, שכן ברבעונים האחרונים ניכרת מגמה ברורה של ירידה ברווחיה של טבע. בשורה התחתונה, טבע סובלת משילוב קטלני של התרחבות החוב הפיננסי, והרעה בתוצאות העסקיות.

כשהגיע המנכ"ל החדש קור שולץ הוחלט להעביר את טבע מחדר מיון לחדר טראומה. האם סגירה של מרבית המפעלים בישראל ופיטורי 3,300 מהעובדים בישראל יביאו מזור לטבע? בשלב זה קשה להעריך את החיסכון הצפוי מיישום תוכנית הקיצוצים. סביר להניח שטבע תספק בקרוב תחזית, עם מספרים מדויקים, וגרפים מרשימים שיופיעו במצגת צבעונית. אבל לא צריך להיות מומחה הניחן בזיכרון ארוך כדי לדעת שהתחזיות של טבע לא מוכיחות את עצמן, בלשון המעטה.

מפעל טבע בפתח תקווה, צילום: יריב כץ מפעל טבע בפתח תקווה | צילום: יריב כץ מפעל טבע בפתח תקווה, צילום: יריב כץ

המטרה של הנהלת טבע היא להעביר מסר ברור וחד לספקי האשראי של החברה. שולץ רוצה להראות שהוא יוזם מהלכים באופן אקטיבי ומנהל את הסיטואציה. הוא חייב לעשות זאת כי אחרת הסיטואציה תתחיל לנהל את טבע.

בארבע השנים הקרובות (2021-2018) טבע ניצבת בפני עומס פירעונות חוב ומדי שנה היא נדרשת לפרוע יותר מ־4 מיליארד דולר. טבע לא יכולה להרשות לעצמה מצב שבו שוב החוב יהיה סגור בפניה. גם חברות דירוג האשראי בוחנות בזכוכית מגדלת את המהלכים של שולץ. הדירוג הנוכחי של טבע נמצא בתחתית הסולם שמוגדר כדירוג השקעה. על פניו, המהלך של טבע יכול להרגיע את ספקי האשראי של החברה. אולם חשוב לזכור שגבול דק מאוד מפריד בין מסר של יוזמה אגרסיבית לבין מסר של פאניקה שעלול להתפרש ממהלך הקיצוצים של טבע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות