אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קור שולץ מדבר: "בעתיד טבע תהיה החברה המובילה בעולם בתחום הגנרי" צילום: twitter

ראיון כלכליסט

קור שולץ מדבר: "בעתיד טבע תהיה החברה המובילה בעולם בתחום הגנרי"

בראיון ל"כלכליסט" התייחס מנכ"ל טבע לתוכנית הקיצוצים הגדולה שהוכרזה היום, וענה לשאלה האם יש עוד משמעות ל"ישראליות" של טבע; לדבריו, "נצטרך להפחית בייצור הקופקסון"

14.12.2017, 18:11 | דרור רייך

מנכ"ל טבע קור שולץ התראיין היום (ה') ל"כלכליסט" לאחר היום הדרמטי שעבר על ענקית התרופות הישראלית, בה הודיעה על תוכנית קיצוצים גדולה כולל פיטורי 1,700 עובדים בישראל, והשיב על השאלות הקשות.

קראו עוד בכלכליסט

 

האם לדעתך יש משמעות ל"ישראליות" של טבע?

"כמובן, לכל חברה יש את המסורת שלה, ואת השורשים שלה, וזה נכון לגבי כל חברה שעבדתי בה. לדעתי לכל חברה זה חשוב שתהיה נאמנה לשורשים שלה אם היא רוצה להצליח. בטבע זה שילוב של מדע, יכולות שיווק, ויכולות להסתובב ולהביא תרופות טובות לאנשים בכל רחבי העולם. אני חושב שאתה חייב להיות נאמן לרעיון המקוריים שהקימו את החברה כי להפוך לחברה מצליחה".

החברה מסרה היום כי מתוך כלל המפוטרים, 1,200 יפוטרו כבר בשנה הקרובה (בהם 560 עובדי מטה מפתח תקווה) ועוד 500 ב-2019, עם סגירת הפעילות של שני מפעלי הייצור בירושלים. החברה הודיעה כי בכוונתה למכור את המפעל באשדוד ואת מפעל מיגדה בקריית שמונה.  

האם ההחלטה איזה מפעל לסגור או למכור מושפעת מהטבות המס שאתם צפויים לקבל שם?

"ממש לא. ההחלטה לסגור מפעלים היא בגלל שהם לא רווחיים – וכידוע מי שמפסיד לא משלם מס".

בכמה אתם מתכננים לקצץ את ייצור הקופקסון - מה התוכנית לגבי תרופת הדגל של טבע?

"נכון להיום אנחנו מנסים לשמור על ייצור גבוה ככל שניתן בקופקסון, אבל ככל שהזמן עובר והתחרות הגנרית גדלה, אנו נצטרך להפחית בכמות הייצור. כמו כן, גם המכירות כנראה ירדו בהתאם וכך גם הרווחיות שלו. זאת מפני שאנחנו צריכים להעניק הנחות לארגונים גדולים בארה"ב עקב התחרות".

בעבר בכירי טבע עשו צחוק מעצם האפשרות של ייצור תרופות בהודו - איך מעבירים עכשיו את הייצור לשם?

"אני לא חושב שצריך להסתכל על הדברים בצורה כזאת. אנחנו רוצים לעבור בטבע תהליך של אופטימיזציה, בכל מפעלי הייצור שלנו. אנחנו לא נשנה את זה בין לילה אבל יש מפעלים לא רווחיים שלא מצליחים להתחרות עם יצרנים אחרים שצריך לסגור.

"יש לנו 80 מפעלים ברחבי העולם, אם היינו מתחילים מאפס הייתי אומר שטבע היא חברה שזקוקה ל-8 עד 12 מפעלי ייצור, לא יותר. לדוגמה, המפעל בירושלים, הוא לא רווחי היום והוא לא היה רווחי בשנים האחרונות וזה לטובת החברה שנסגור אותו. במפעלים בכפר סבא ובטבע-טק זה לא המצב אז לא נשקפת להם סכנה. בסוף מה שקובע זה האם הרווחיות של המפעל היא הגיונית או לא – ניתוח אנליטי".

מנכ"ל טבע החדש קור שולץ מנכ"ל טבע החדש קור שולץ מנכ"ל טבע החדש קור שולץ

האם טבע תוכל לחזור בעתיד להוביל את השוק או שצריך להתרגל לסדרי גודל אחרים של החברה?

"זה תלוי איך אתה מסתכל על זה, השנים הכי טובות של טבע מבחינה פיננסית היו כשהייתה קצת יותר קטנה. אז שאתה חושב עליה במושגים של שווי שוק, הכנסות או מספר מפעלים, אני מקווה שטבע תהיה יותר קטנה. אני מקווה שנוכל בטווח הארוך להגדיל את ההכנסות שלנו, אבל זה המקרה לטווח הקצר, בו אנחנו נקטין הכנסות כתוצאה מאופטימיזציה של העסקים. בעתיד אנחנו נהיה החברה המובילה בעולם בתחום הגנרי עם פייפליין (מוצרים בקנה) חזק של תרופות מקור".

מה היו הטעויות הגדולות ביותר של טבע שהביאו אותה עד הלום?

"מאוד קשה לבוא לחברה במצב כזה ולנסות להבין מה גרם לה להגיע לכך. עם זאת, אני יכול להגיד מה האתגרים העומדים בפניה – שהם המורכבות של טבע עקב רכישות מרובות והיעדר הפרופורציות מהכנסות ורווחים שהגיעו ממוצר אחד (הקופקסון) שעכשיו מתחילים לרדת. אני מעדיף לא התייחס לטעויות של אחרים".

יש לציין כי מוקדם יותר שלח שולץ מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו ביקש "להתנצל בכנות ובאופן אישי בשם הנהלת טבע הקודמת על המצב עימו מתמודדת החברה כיום". כן טען כי הצעדים שננקטו היו הכרחיים כדי למנוע השתלטות על טבע. בשיחת ועידה עם משקיעים אמר שולץ כי "עוד שנתיים טבע תיראה טוב, ועוד חמש שנים - מצוין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
כמה שטויות בכתבה אחת
המפעל בירושלים אמרו להיות הרבה הרבה יותר ריווחי מהמפעל בכפר סבא - טכנולוגיות מתקדמות ייצור יעיל וותק של עובדים נמוך אזור מופחת מס וכו' הבעייה היא שבכפר סבא אתם לא יכולים לגעת בגלל שחתמתם על חוזה עד 2021.... בוא נראה מה יהיה אז.... לגבי טבע טק - אין שום ספק שתדללו אותם עד כמעט סגירה על מנת שיהיה לכם גיבוי למפעל בהודו למידה וה FDA יסגור לכם את ההספקה משם כמו שקורה עם הרבה יצרנים מהמזרח.... אז טבע מזמן לא ישראלית, טבע אמריקאית עם סגנון ניהול אמריקאי שלא רואה ממטר.. וזו לא האימפריה הראשונה שנופלת כתוצאה מניהול אמריקאי כושל - ראה ערך קומברס (הנהלה מושחתת בשני המקרים) זה הסוף של טבע... אולי זה הזמן להקים טבע חדש.... מפעלים יש.. ידע יש... ניסיון יש... חסרה רק הנהלה....
כמי שיודע  |  15.12.17
12.
חארטה,
יבוא יעשה שנתיים יצא עם 50 מליון דולר בכיס ויברח כמו קודמיו... כל מנכל בא עושה סיבוב ובורח, הכל שטויות איזה תכנית הבראההוא עשה בדיוק? הוא סוגר מפעלים ומפטר עובדים אז ברור שההוצאות ירדו. יש להוריד את שכר הבכירים, אף אדם ככל שיהיה לא שווה שירוויח מליון דולר לחודש.
אילן  |  15.12.17
לכל התגובות