אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יש הסכמה: האיחוד האירופי ובריטניה עוברים לשלב השני של השיחות על סחר צילום: איי פי

יש הסכמה: האיחוד האירופי ובריטניה עוברים לשלב השני של השיחות על סחר

מנהיגי 27 מדינות החברות באיחוד קבעו בבריסל כי הושגה די התקדמות בחודשים האחרונים - וכי הם נכונים כעת להתחיל בשיחות הסחר עם בריטניה

15.12.2017, 15:12 | שירות כלכליסט

מנהיגי האיחוד האירופי הסכימו היום (ו') לעבור לשלב השני של השיחות עם בריטניה על יציאת המדינה מהאיחוד (הברקזיט). מנהיגי 27 מדינות החברות באיחוד האירופי קבעו שהושגה התקדמות משמעותית מספיק בחודשים האחרונים וכי הם נכונים כעת להתחיל בשיחות הסחר עם המדינה. דונלד טאסק, נשיא המועצה האירופית, בירך בטוויטר את ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. ההחלטה נתקבלה במהלך הכינוס של המנהיגים האירופיים בבריסל.

קראו עוד בכלכליסט

אתמול ספגה ראשת ממשלת בריטניה הפסד, לאחר שחברי המפלגה השמרנית בראשותה הצטרפו למחוקקים מהאופוזיציה והצביעו בעד הענקת מנדט לפרלמנט לאישור או לדחיית כל הסכם ברקזיט שיתקבל. זוהי מבוכה פוליטית למיי המדגישה עד כמה מופעלים עליה לחצים פנים-מפלגתיים לאישור נוסחים שונים של הסכם ברקזיט.

תומכי הברקזיט בלונדון, צילום: גטי אימג תומכי הברקזיט בלונדון | צילום: גטי אימג'ס תומכי הברקזיט בלונדון, צילום: גטי אימג

בהגיעה לפסגה הביעה מיי את אכזבתה על ההפסד של ממשלתה בהצבעה לגבי התיקון לחוק הפרישה מהאיחוד – ספינת הדגל של חקיקת הברקזיט, אולם באותה הנשימה ציינה כי החוק מתקדם באופן משביע רצון.

"אנחנו במסלול אל עבר הברקזיט. אנו על המסלול למלא אחר רצונו של העם הבריטי בהצבעה שקיים", אמרה מיי, בהתייחסה למשאל העם שנערך ביוני 2016, אז הצביעה בריטניה בעד פרישה מהאיחוד.

במהלך ארוחת ערב חגיגית עם מנהיגי האיחוד, אמרה מיי כי היכן שרבים רואים בחודשים האחרון סימן לקושי העתידי בשיחות, הרי שהיא מאמינה שההתקדמות שהושגה בין בריטניה לאיחוד מראה עד לאיפה ניתן להגיע מתוך מחויבות והתמדה של שני הצדדים. דבריה זכו למחיאות כפיים מצד מנהיגי האיחוד.

לאחר ארוחת הערב אתמול, אמרה מיי שהתנהלו "שיחות ממש טובות" ושהיא כעת מצפה להתחלה מיידית של השיחות "על עתידם של יחסי המסחר והביטחון שלנו".

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה כי מנהיגי הגוש "הבהירו שמיי עשתה מאמץ טוב", הסולל כעת את הדרך לשיחות מתקדמות. "אולם עדיין ישנם נושאים רבים בלתי פתורים. על כך נדבר מחר", הוסיפה.

"ברגע שהיא מתדיינת על משהו, עליה ללכת לפרלמנט כדי לזכות באישור. זה הופך את העניינים למורכבים יותר עבור ממשלת בריטניה", אמר ראש ממשלת לוקסמבורג, חווייר בטל, והוסיף כי האיחוד לא יערוך משא ומתן מחודש לגבי הסכם ברקזיט אם הפרלמנט הבריטי יידחה אותו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות