אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ הבטיח 10%: המס על רווחים במקלטי מס יגיע ל־23.5% צילום: איי אף פי, רויטרס

FT

טראמפ הבטיח 10%: המס על רווחים במקלטי מס יגיע ל־23.5%

המרוץ להביא את רפורמת המס לחתימת הנשיא טראמפ לפני חג המולד גבה מחיר מהחברות הרב־לאומיות המחזיקות ב־2.6 טריליון דולר אופשור. הן ישאו בנטל גדול יותר במימון המהלך שיוסיף טריליון דולר לחוב הציבורי בעשור הקרוב

16.12.2017, 18:28 | ברני ג'ופסון וסם פלמינג, פייננשל טיימס

מס גבוה מהצפוי יושת על טריליוני הדולרים שמחזיקות חברות אמריקאיות במקלטי מס ויהווה רכיב מרכזי במימון רפורמת המס של הנשיא טראמפ — על כך דיווח "הפייננשל טיימס"' עם פרסום הגרסה הסופית של חוק הרפורמה אתמול.

קראו עוד בכלכליסט

המס החד פעמי בגובה 15.5% — במקום 10% שהציע הנשיא טראמפ באפריל האחרון — יושת על כסף מזומן המוחזק אופשור, זאת נוסף על מס בגובה 8% שיוטל על נכסים נזילים פחות — כך על פי דובר מטעם המפלגה הרפובליקנית. מדובר, כאמור, בשיעור גבוה מהצעות קודמות, המשקף את המאמץ הנואש של המחוקקים לוודא כי הרפורמה המוצעת לא תביא לחריגה מתקרת החוב המוסכמת. זאת בהינתן כי הרפורמה תגדיל את החוב הציבורי בטריליון דולר בעשור הקרוב. בה בעת, מדובר בשיעור נמוך באופן דרמטי מ־35% מס שהיו החברות נדרשות לשלם לו השיבו את רווחיהן היום.

   , צילום: איי.אף.פי, צילום: איי.אף.פי,    , צילום: איי.אף.פי,

המהלך הוא חלק מהסכם רחב שמקדם את הרפובליקנים לקראת מימוש רפורמת המס הגדולה ביותר בארה"ב מאז רפורמת רייגן ב־1986. העברת החוק תהווה ניצחון חקיקתי ראשון עבור הנשיא טראמפ.

במרכז הרפורמה עומד קיצוץ חד במס החברות, שיצנח ל־21% בשנה הבאה, זאת לעומת יעד קודם שהציב הנשיא של 20%. הרפובליקנים טוענים כי המס הנמוך יתמרץ את צמיחת הכלכלה האמריקאית באופן משמעותי, אף כי כלכלנים זרים סבורים כי היתרונות יהיו צנועים יותר.

עם חשיפת פרטי הרפורמה הסופיים, התברר כי למרות לובינג נרחב, לא כל העסקים הצליחו להשיג את דרישותיהם. חברות רב־לאומיות ייהנו אמנם מפטור על מיסוי רווחים עתידיים מחוץ לארה"ב, אבל התוכנית למסות קניין רוחני תגרע מכך.

הרווחים המצרפיים של חברות רב לאומיות מחוץ לארה"ב, המסתכמים בכ־2.6 טריליון דולר, יהיו נתונים למס גבוה יותר מכפי שהציעו בשלב ראשון בית הנבחרים והסנאט. בנקים זרים ייצאו גם כן פחות נשכרים מכפי שייחלו. זאת משום שמנסחי החוק לא התייחסו לחששותיהם לגבי כפל מס שיצטרכו לשלם, סוג של קנס לפי הבנקים הזרים, על מנת לעמוד בדרישות הרגולטור האמריקאי. שינויים נוספים כוללים את ביטולו של "מס מינימום אלטרנטיבי", זאת בעקבות מחאות אגרסיביות שקיימו חברות בדקה ה־90.

הרפובליקנים פועלים בשוליים צרים מאוד בסנאט, בניסיונם לעצב מחדש את קוד המס, זאת ללא תמיכה דמוקרטית. בה בעת, הרוח הגבית התעצמה ביום שישי אחר הצהריים, כאשר שני סנטורים מתנדנדים, מרקו רוביו ובוב קורקר, הודיעו כי יתמכו בחוק. רוביו, סנטור מפלורידה ולשעבר מועמד לנשיאות, התנה את הסכמתו בהוספת הטבות למעוטי יכולת, ובסופו של דבר רשם לזכותו את הגדלת נקודת הזיכוי עבור ילדים. ההחלטה של קורקר מטנסי לתמוך בחוק היא גם כן הקלה גדולה עבור מנהיגי המפלגה הרפובליקנית, בהינתן כי בעבר הביע התנגדות נצית להגדלת הגירעון וסירב לתמוך ברפורמה.

ברקע ההכנות הקדחתניות לקראת היעד של הבאת הרפורמה לחתימת הנשיא לפני חג המולד, המשיכו חברי הסנאט לעקוב אחר מצבו הבריאותי של הסנטור ג'ון מקיין, העובר טיפולים לסרטן. המחוקקים אמרו כי הם מקווים שמקיין יצליח לשוב לעבודה השבוע כדי להצביע. סנטור נוסף, ת'אד קוקראן, מחלים גם הוא מטיפול בסרטן, אך צפוי לשוב השבוע לעבודה.

בהודעה עם פרסום הגרסה הסופית של הצעת החוק אמר דובר הבית הלבן, כי הורדת שיעורי המס, פישוט קוד המס וביטול החובה לרכוש ביטוח בריאות במסגרת אובמה־קר, "ירחיבו את הכלכלה, יעלו שכר ויקדמו תחרותיות כלכלית". לפי הרפורמה, מדרגת המס הגבוהה ביותר העומדת על 39.6% תרד ל־37%, מהלך שמבקריה הגדולים הגדירו כמתנה לעשירים ולחברות הגדולות. כן מבטלת הרפורמה את עמוד התווך של אובמה־קר: הטלת קנס על אמריקאים שלא ירכשו ביטוח בריאות.

השמרנים חזרו וטענו כי מדובר בפגיעה בחירות הפרט, וכעת יוכל טראמפ לרשום לזכותו ניצחון מוחץ בביטול רפורמה הנחשבת להישג מרכזי של קודמו. "אנחנו נמצאים בישורת האחרונה, ערוכים ומוכנים להעניק את הרפורמה הזאת לאמריקאים לחג המולד", הכריז יו"ר בית הנבחרים פול ריאן אתמול.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות