אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוכנית בעלי צ'וזן לאקזיט לא עבדה - והחתמים ישלמו את המחיר בגיוס הקרוב

בלעדי לכלכליסט

תוכנית בעלי צ'וזן לאקזיט לא עבדה - והחתמים ישלמו את המחיר בגיוס הקרוב

חברת הנדל"ן האמריקאית נטשה את איפקס חיתום ועברה לווליו בייס לאחר שבגיוס הקודם ספגה ביקורת מהמשקיעים, בשל תוכניתה לאקזיט של הבעלים. צ'וזן רוצה להרחיב סדרת אג"ח קיימת ב־65 מיליון שקל

18.12.2017, 08:12 | אורן פרוינד

חברת הנדל"ן האמריקאית צ'וזן (Chosen healthcare), היתה חברת הנדל"ן האמריקאית הראשונה שהגיעה לשוק הישראלי באמצעות איפקס חיתום, לאחר פרשת אורבנקורפ שעליה היא חתומה. אלא שגם החברה הזו החליטה בסופו של דבר לעזוב את איפקס, בעקבות ויכוח שהתעורר עם החתמים אליאב בר דויד ואהרון סמרה, בנוגע לאקזיט של הבעלים, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

צ'וזן תצא בימים הקרובים לרואד שואו נוסף בישראל, בניסיון לגייס 65 מיליון שקל נוספים, אלא שהפעם היא הצטיידה בחברת החיתום ווליו בייס בניהולו של פלג פאר.

אחד הנכסים של צ אחד הנכסים של צ'וזן. מחזיקה 22 נכסים שמשמשים בתי אבות סיעודיים אחד הנכסים של צ

צ'וזן גייסה בספטמבר האחרון כ־340 מיליון שקל, לאחר שדחתה את הגיוס בעקבות הסופה הארווי שהיכתה בטקסס, וטענות שונות מצד משקיעים ישראלים לגבי אקזיט של הבעלים שתוכנן בהנפקה.

החברה מחזיקה ב־22 נכסים שמשמשים בתי אבות סיעודיים, במדינות אינדיאנה, איווה וטקסס. המודל העסקי של צ'וזן דומה לזה של סטרוברי פילדס, שהובאה אף היא לישראל על ידי איפקס - הנכסים המושכרים לבתי האבות נוצקים לתוך חברה ייעודית שרשומה באיי הבתולה, ללא הפעילות של בתי האבות עצמם.

מה שהמשקיעים לא אהבו בהנפקת צ'וזן הוא שיעור המינוף הגבוה, והעובדה ש־11 מיליון דולר תוכננו לשמש אקזיט לבעלים. בר דויד וסמרה הודיעו לצ'וזן שאין ברירה אלא לוותר על האקזיט. בצ'וזן אכן ויתרו על האקזיט, אבל החליטו בסופו של יום גם לוותר על איפקס.

אלמלא ההתערבות של איש העסקים דוד אדרי, קרוב לוודאי שההנפקה של צ'וזן היתה נכשלת.

אדרי עצמו רכש אג"ח בהיקף של 7.5 מיליון שקל באמצעות החברה הפרטית שלו דיסיליון שוקי הון, והיה האחראי העיקרי לשינוי מהותי בהרכב ההנפקה. בנוסף, חברת ההפצה אם.די פרימיום של אדרי (42.5%) ושותפו יוסי ארד (47.5%), לקחה חלק נכבד בהפצה והצליחה לגייס את הקרנות הפרטיות נוקד, ספרה, ברוש בזלת ומונרב, שרכשו בהנפקה אג"ח בהיקף של 100 מיליון שקל.

ביחד עם הרכישה של החברה הפרטית של אדרי, הגופים של אדרי וארד היו אחראים ל־30% מהיקף ההנפקה – ולמעשה הביאו להשלמתה.

כעת צ'וזן מעוניינת לבצע הרחבה של סדרה א' הקיימת ב־65 מיליון שקל נוספים כדי לבצע עסקה חדשה. היא מבקשת לרכוש ארבעה בתי אבות חדשים שכוללים 377 מיטות, תמורת 20 מיליון דולר. בנוסף, בכפוף להשלמת העסקה הזו, תינתן אופציה לחברה לרכוש זכויות בשמונה בתי אבות נוספים הכוללים 742 מיטות נוספות, תמורת 40 מיליון דולר.

החברה הודיעה אתמול שהיא בוחנת כעת הרחבה נוספת של סדרה א' כדי לבצע את העסקה. אלא שתנאי שטר הנאמנות של האג"ח אינם מאפשרים הרחבה, אלא אם תשואת האג"ח בשוק תהיה מתחת ל־6%. האג"ח של צ'וזן נסחרו אתמול בתשואה לפדיון של 6.02%, ובחברה מקווים שבמהלך הרואד שואו שייערך בימים הקרובים, התשואה תרד והם יצליחו לבצע את הגיוס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות