אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פייסבוק נכנעה: החזירה את הדף "סטטוסים מצייצים"

פייסבוק נכנעה: החזירה את הדף "סטטוסים מצייצים"

זאת לאחר שמנהלי הדף הגישו בקשה לביזיון בית המשפט. במקביל אמור העליון להחליט בבקשת עיכוב הביצוע שהגישה פייסבוק

18.12.2017, 12:13 | משה גורלי

לאחר שלוש שנים, פייסבוק החזירה לאוויר את הדף "סטטוסים מצייצים". זהו העמוד שבית המשפט המחוזי הורה לה להשיבו אתמול (א') בשש בערב. 

 

עד כה, פייסבוק נמנעה לעשות כן. מנהלי העמוד אבי לן ועדי בנטוב הגישו באמצעות עו"ד גיא אופיר הגישו בקשה לביזיון בית המשפט. פייסבוק, שהגישה לעליון בקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין לעליון, החליטה שלא לקיים את פסק הדין ונאלצה להשיב הבוקר לבקשת ביזיון בית המשפט שהגישו אבי לן ועדי בנטוב, מנהלי העמוד.

 

"היסטוריה: לראשונה בעולם, פייסבוק החזירה לאוויר דף שנחסם ונמחק. אחרי שלוש שנות מוות קליני, סטטוסים מצייצים חזר לאוויר", כתב מנהל העמוד אבי לן באירוע ההשקה המחודש, היום (ב') בבוקר.

 

בקרוב צפויה החלטת בית המשפט העליון שיכולה להכניס שוב את העמוד להקפאה אם תתקבל בקשת העיכוב של פייסבוק עד לאחר ההחלטה הסופית בערעור שיוגש על פסק דינו של השופט כהן מהמחוזי.

  

"הדף הוחזר לשירות פייסבוק, בקשת הביזיון הוגשה בחוסר תום לב". כך הגיבה פייסבוק באמצעות עו"ד יעקב שרביט לבקשת הביזיון שהגישו לן ובנטוב.

 

מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג ומנכ"לית פייסבוק ישראל עדי סופר תאני, צילומים: אי.פי, מירי דוידוביץ מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג ומנכ"לית פייסבוק ישראל עדי סופר תאני | צילומים: אי.פי, מירי דוידוביץ מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג ומנכ"לית פייסבוק ישראל עדי סופר תאני, צילומים: אי.פי, מירי דוידוביץ

לפי פייסבוק, הדף הוחזר לאחר שטרם התקבלה החלטת העליון בבקשת פייסבוק לעיכוב. הצדדים נלחמים גם על מועד הגשת הבקשה. לפי פייסבוק היא הוגשה 10 דקות לפני שש אתמול, המועד שקצב המחוזי להחזרת העמוד ואילו עו"ד אופיר טוען שבקשת העיכוב הוגשה בשש ורבע, אחרי המועד.

המצב כעת הוא שעל המחוזי להכריע בבקשה לביזיון, שלמעשה התייתרה לאחר שהעמוד הוחזר, ועל העליון להחליט בבקשת העיכוב.

קראו עוד בכלכליסט

בתשובת פייסבוק מתרעמים במיוחד על הניסיון לחייב בהליכי ביזיון את מנכ"לית פייסבוק ישראל עדי סופר תאני, במיוחד לאחר שהובהר לבית המשפט שניהול הרשת, המשתמשים והפלטפורמה נעשים על ידי החברה ולא על ידי המשרדים המקומיים.

פייסבוק לא רגילה שיגידו לה מה לעשות. שופטים לא רגילים שמתעלמים מהחלטותיהם. ההתנגשות בין השניים יצרה דרמה המשפטית שמתחוללת ביממה האחרונה בשתי החזיתות, במחוזי ובעליון.

שופט ביהמ"ש המחוזי בת"א רחמים כהן החליט: "הנתבעות (פייסבוק – מ.ג.) ישיבו את הדף – 'סטטוסים מצייצים' לשירות פייסבוק, כפי שהיה ערב סגירתו – עד ליום 17.12.2017, שעה 18:00". כהן פסק ביום חמישי שעבר כי פייסבוק הורידה את העמוד שלא כדין מכיוון שהפרת ההסכם בין הצדדים – בהעלאת תכנים ממומנים – לא הייתה "הפרה יסודית" ולכן לא הקנתה לפייסבוק את הכוח לסגירה שרירותית, חד-צדדית ללא מתן הזדמנות ללן ולבנטוב להשמיע טיעוניהם ולתקן את ההפרות.

פייסבוק החליטה לעשות דין לעצמה ולא להעלות את העמוד. היא אמנם הספיקה להגיש לביהמ"ש העליון, אתמול לפני השעה 18:00, בקשה לעיכוב הביצוע (לאחר שכהן דחה אתמול בצהריים את בקשת העיכוב). עד לאחר ההחלטה בערעור העקרוני שתגיש.

מרק צוקרברג , צילום: גטי אימג מרק צוקרברג | צילום: גטי אימג'ס מרק צוקרברג , צילום: גטי אימג

המהירות שבה הורה השופט כהן על החזרת העמוד אינה אופיינית. בסוגיה עקרונית הצפויה להעלות לערעור, מקובל לתת את הצו המעשי לקיום פסק הדין (השבת העמוד) במועד שיאפשר לצד השני למצות את בקשת העיכוב. והנה, השופט כהן דחה את בקשת העיכוב ב-13:30 והותיר את הצו לביצוע ב-18:00, מבלי שפייסבוק תוכל באמת למצות הליך בעליון. מצד שני, פסק הדין ניתן כאמור ביום חמישי ופייסבוק יכולה הייתה להתחיל במאמצי העיכוב כבר ביום ששי.

פייסבוק לא קיימה את פסה"ד של המחוזי

אבל אלה ניואנסים דיוניים. חשובים ככל שיהיו, פייסבוק בסופו של יום לא קיימה את פסק דינו של המחוזי ללא החלטת עיכוב. פייסבוק מצדה לא מבינה על מה המהומה: הם חיכו שלוש שנים, אז מה בוער עכשיו? הצד השני תוהה: מה הבעייה להעלות את העמוד ולהוריד, אם העליון יקבל את בקשת הביצוע?

עו"ד גיא אופיר בבקשת הביזיון מתמקד בצד העקרוני: "זהו רגע מבחן בו הכל שואלים: האם שלטון החוק חל ונאכף גם נגד תאגיד על, העושה ככל העולה על רוחו. בעל דין אחר, מקומי, לא היה מעיז לפעול בזילות ובהתרסה כה חמורה כלפי החלטות בית המשפט. גם תאגידי על אחרים, עומדים וצופים מה יהיה דינה של פייסבוק, אשר בצורה כה בוטה מתעלמת מהכרעות בית המשפט.

"לאור התנהלותן 'הביריונית' שמפגינות המשיבות, לא נותרה בידי המבקשים הברירה אלא לפנות לבית המשפט הנכבד... לכוף את המשיבים לציית לצו בית המשפט באמצעות קנס או מאסר, וכן לצוות שיינתן צו ירידה לנכסיהן בישראל, ככל ולא יקיימו את פסק הדין", כתב עו"ד אופיר.

לעו"ד אופיר ברור שקנס על כל יום הפרה לא ממש יזיז לפייסבוק, לכן הוא מטווח את הבקשה גם לגופה של מנכ"ל פייסבוק בישראל עדי סופר תאני. לכאורה, הצו להחזרת העמוד הופנה לישויות התאגידיות הבינלאומיות של פייסבוק (פייסבוק inc ופייסבוק אירלנד) ולא לסופר תאני עצמה, אולם אופיר טוען ש"בכוחה להביא לקיום הצו", ולכן גם היא כפופה לסנקציות שבסמכותו של בית המשפט לתת. "הינה האדם הבכירה ביותר מטעם פייסבוק בישראל העולמית בישראל", נכתב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות