אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחרתיים: הצבעה טרומית על חוק לשלילת הטבות מס מחברות מפטרות צילום: עומר מסינגר

המשבר בטבע

מחרתיים: הצבעה טרומית על חוק לשלילת הטבות מס מחברות מפטרות

לדברי מגיד הצעת החוק, ח"כ דב חנין, "לא ייתכן כי חברה אשר מקבלת הטבות מס בשווי של עשרות מיליארדי שקלים, תחת האמתלה כי היא מייצרת מקומות עבודה, תפטר אלפי עובדים ולא תישא בתוצאות"

18.12.2017, 13:22 | שחר אילן

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) יעלה מחרתיים (ד') להצבעה בקריאה טרומית הצעת חוק לפיה הטבות מס במסגרת החוק לעידוד השקעות הון ישללו מחברה המפטרת עובדים.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הצעת החוק, שר הכלכלה יקבע הוראות לעניין זה באישור ועדת הכספים. כיוון שמדובר בהצעת חוק אופוזיציונית היא צפויה להידחות אבל אין ספק שהיא תביך את הקואליציה.

חנין מציין שכ-1,700 עובדי טבע עומדים להיות מפוטרים בעוד שחברת טבע נהנתה ונהנית מהטבות הון מפליגות. מאז 2006 זכתה טבע להטבות מס של יותר מ20 מיליארד שקל במצטבר. יו"ר הועדה לביקורת המדינה ח"כ שלי יחימוביץ' אף חשפה היום שרשות המיסים תובעת מטבע שלושה מיליארד שקל עבור 2014 ו-2015 וטבע מסרבת לשלם.

חנין: "לא ייתכן כי חברה אשר מקבלת הטבות מס בשווי של עשרות מיליארדי שקלים, תחת האמתלה כי היא מייצרת מקומות עבודה, תפטר אלפי עובדים ולא תישא בתוצאות. יש לבחון מחדש בדחיפות את מדיניות הטבות המס לחברות הגדולות נוכח מקרה טבע. לא נאפשר שמקופת הציבור יצאו כספים שיעשירו קומץ, בשעה שאלפי משפחות נשלחות להתמודד עם אבטלה". 

עובדי טבע הבוקר מול משרד האוצר בירושלים, צילום: דובר ההסתדרות עובדי טבע הבוקר מול משרד האוצר בירושלים | צילום: דובר ההסתדרות עובדי טבע הבוקר מול משרד האוצר בירושלים, צילום: דובר ההסתדרות

יו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ עפר שלח, הודיע שיגיש הצעת חוק לפיה חברות ענק שלא יעמדו בקריטריונים של תעסוקה וצמיחה יאבדו את הטבות ההון שלהן והם ידרשו להחזירן. על פי הצעת החוק ייחתם חוזה עם כל חברה שבו יקבעו תנאים פרטניים וחברה שלא תעמוד בהם תצטרך להחזיר סכום יחסי. זאת ברוח המלצות ועדת אנדורן לבחינת הטבות לעידוד השקעות הון. כיוון שההצעה טרם הונחה, ההצבעה עליה צפוה לכל המוקדם בעוד מספר שבועות.

שלח אמר כי "המצב הנוכחי, שבו המדינה מעניקה לחברה כמו ״טבע״ כ-20 מיליארד שקלים בהטבות מס, וטבע אינה מחויבת אפילו לשמור על עובדיה או להמשיך לפעול בישראל, הוא בלתי נסבל. המקרה של טבע מוכיח שהמודל הנוכחי פשוט לא עובד".

עוד טען ש"התנהגותו של שר האוצר בפרשת טבע היא חרפה - אבל לא הפתעה. כחלון הוא השר של 'יש לי'. כשיש עודף בקופה, הוא מזדרז לכנס עיתונאים, לחייך למצלמות, ולפזר הטבות תחת הכותרת 'נטו כחלון'.אבל כשיש משהו לא נעים, מתווה גז לא פופולארי או אלפי עובדים שהולכים הביתה, זה 'כחלון יוק'. השר נעלם, מישהו אחר יטפל, משלטי החוצות לא נשאר אפילו החיוך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות