אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רבע ממקבלי תעודות הזהות הביומטריות לא אתחלו אותן; עשויים להיקנס ב-5,000 שקל צילום: שאטרסטוק

רבע ממקבלי תעודות הזהות הביומטריות לא אתחלו אותן; עשויים להיקנס ב-5,000 שקל

כך עולה מנתוני משרד הפנים שהוצגו בדיון בוועדת החוקה בכנסת במהלכו הוחלט להפוך את התקנות למסירת התעודות על ידי שליחי דואר לקבועות

18.12.2017, 15:41 | שחר אילן

רבע ממקבלי תעודות הזהות הביומטריות לא הפעילו אותן ולכן תעודתם אינה תקפה. כך עולה מנתונים שהציג משרד הפנים בוועדת חוקה של הכנסת על הליך מסירת תעודות הזהות הביומטריות. הוועדה אישרה בדיון את הפיכת התקנות המסדירות את הליך מסירת תעודות הזהות הביומטריות על-ידי שליחי דואר מזמניות לקבועות.

קראו עוד בכלכליסט

מסיבות ביטחוניות תעודות הזהות הביומטריות שנשלחות בדואר נכנסות לתוקף רק לאחר אתחול על ידי המשתמש. מנתונים שהעביר משרד הפנים לוועדה עולה כי מתוך 353 אלף תעודות שנמסרו בתשעה החודשים הראשונים של פרויקט מסירת תעודות הזהות האוטומטיות רק 74% הופעלו כנדרש באמצעות מסרון או הודעה קולית. 92 אלף תעודות לא אותחלו ולכן לא נכנסו לתוקף, זאת למרות פניות חוזרות של הלשכה לתושב.

מנהל פרויקט טכנולוגיות וביומטריה במשרד הפנים, מוטי נונברג, אמר שיש קבוצה של "אדישים" כ-21% מנושאי תעודות הזהות הביומטריות - שאינם מעוניינים לעשות את האתחול. "שולחים להם 3 מסרונים בכתב (או בקול לטלפונים כשרים). אם תוך 10 ימים התעודה לא מאותחלת, הנתון מגיע למרכז מידע והאדם מקבל טלפון".

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

עו"ד עירית וייסבלום מהלשכה המשפטית שלרשות האוכלוסין אמרה ש"מי שלא מאתחל ומפעיל את התעודה, לאן שלא יגיע לבקש שירות אם זה בנק או כל דבר אחר לא תופיע במחשב אינדיקציה לתעודת זהות". במצב זה הוא יוכל להפעיל את התעודה באמצעות מוקד טלפוני.

יו"ר הוועדה חה"כ יעל גרמן (יש עתיד) ציינה שהחוק מאפשר להטיל קנס של 5,000 שקל על אדם שלא אתחל את התעודה והביעה דאגה מהאפשרות שאדם כזה שיש לו תעודה ולא עשה פעולה טכנית ייקנס.

לפני שנה אישרה הוועדה כהוראת שעה לתקופת ניסיון של שנה את התקנות לפיהן תעודות הזהות יימסרו לאזרחים על ידי שליח דואר כדי להימנע מהגעה שנייה ללשכות רשות האוכלוסין לצורך קבלת התעודה. לאחר שהתברר שהמסירה מתנהלת בצורה תקינה, הוחלט להפוך את התקנות לקבועות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות