אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה דנה את החרדים העובדים לשכר נמוך צילום: גיל יוחנן

ניתוח כלכליסט

הממשלה דנה את החרדים העובדים לשכר נמוך

הכישורים הנמוכים של בוגרי ישיבות מציבים להם תקרת זכוכית בשוק העבודה, כך עולה מסקירת הכלכלן הראשי באוצר. בלי ידע באנגלית, במתמטיקה ובמחשבים, הם משתכרים כמחצית מחילונים

19.12.2017, 08:21 | שחר אילן

סקירה חדשה של הכלכלן הראשי באוצר יואל נווה ממחישה את מעגל הקסמים שבו המדינה כולאת את הגברים החרדים. לממשלה חשוב שגברים חרדים ייצאו לעבודה כדי להבטיח צמיחה למשק. כדי לשכנע אותם לעבוד למרות ההטבות הגדולות שניתנות לאברכים, היא צריכה למשוך אותם באמצעות שכר גבוה. אבל בהיעדר מדיניות שתבטיח לגברים החרדים השכלה מתאימה ‑ נגזר עליהם לקבל שכר נמוך.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הסקירה שנווה פרסם אתמול, שכרו הממוצע של גבר חרדי עומד על כ־8,200 שקל לחודש ‑ כ־43% פחות מגבר יהודי לא־חרדי, שמשתכר כ־14,500 שקל לחודש.

הפער הזה נובע במידה רבה מהיעדר ידע במחשבים ובאנגלית אצל בוגרי מערכת החינוך החרדית, ומכך שהם ממעטים ללמוד לתארים מתקדמים. מי שתורם לכך הן הממשלה והמפלגות החרדיות, שעושות הכל כדי שהילדים החרדים לא ילמדו תוכנית ליב"ה, ובכך מבטיחות בעקיפין שלגברים החרדים לא ישתלם לצאת לעבודה.

ואמנם, סקירה קודמת של נווה אישרה שבתקופת כהונתה של הממשלה הנוכחית, שהגדילה במידה דרמטית את התקצוב לאברכים, נבלמה העלייה בשיעור התעסוקה של גברים חרדים, והוא אף ירד מ־54% ל־51% בלבד.

יואל נווה, הכלכלן הראשי באוצר, צילום: עומר מסינגר יואל נווה, הכלכלן הראשי באוצר | צילום: עומר מסינגר יואל נווה, הכלכלן הראשי באוצר, צילום: עומר מסינגר

נווה מונה כמה גורמים לשכר הנמוך של הגברים החרדים, ובהם מספר שעות העבודה הנמוך של גבר חרדי (כ־38 שעות בשבוע בממוצע לעומת 46 לגבר יהודי לא־חרדי). ההבדל קשור כנראה לכך שחרדים רבים עובדים במערכת החינוך או במשרות חלקיות, כדי שיוכלו לשלב בין עבודה ללימודים בישיבה.

אף על פי כן, אין ספק שהכנסה גבוהה תלויה בהשכלה ובכישורים מקצועיים. נווה מצביע בסקירתו על הנחיתות של גברים חרדים במיומנויות כמו שימוש במחשב וידיעת אנגלית. רק 23% מהגברים החרדים מדווחים על שליטה בשפה, לעומת 83% משאר הגברים היהודים. היעדר לימודי ליב"ה גם מקשה על הגברים החרדים ללמוד באקדמיה, ומשפיע על שיעור הנשירה הגבוה שלהם.

בניגוד לממשלה הקודמת, שנאבקה (בלי הרבה הצלחה) לחייב את החינוך החרדי בלימודי ליב"ה, הממשלה הזו ‑ בלחץ המפלגות החרדיות ‑ עושה הכל לשמר את הבורות של הילדים החרדים בחשבון, באנגלית ובמחשבים. היא ביטלה את החוק המחייב תוכנית ליב"ה והגדילה את תקציב המוסדות שאינם מלמדים תכנים אלה.

המדינה משקיעה, אם כן, סכומי עתק בחינוך שמרחיק תלמידים חרדים מעבודה, ואחר כך משקיעה סכומי עתק כדי לתקן את הנזק, ולשלב את חלקם בעבודה ובאקדמיה. אבל את הנזק הזה קשה מאוד, אולי בלתי אפשרי, לתקן. הסקירה של נווה מצמידה תו מחיר לנזק הזה: 43%. 

לפיד ובנט. הממשלה הקודמת תבעה לימודי ליב"ה, זו הנוכחית ביטלה את החוק, צילום: עמית שאבי לפיד ובנט. הממשלה הקודמת תבעה לימודי ליב"ה, זו הנוכחית ביטלה את החוק | צילום: עמית שאבי לפיד ובנט. הממשלה הקודמת תבעה לימודי ליב"ה, זו הנוכחית ביטלה את החוק, צילום: עמית שאבי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות