אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדרך לשיוויון: התאחדות הכדורגל ההולנדית תעלה את שכר השחקניות צילום: גטי אימג'ס

בדרך לשיוויון: התאחדות הכדורגל ההולנדית תעלה את שכר השחקניות

השחקניות ההולנדיות השתכרו עד כה 2,300-600 יורו בחודש. ההסכם החדש יאפשר לשחקניות הנבחרת להתמקד רק בקריירת הכדורגל שלהן

19.12.2017, 09:15 | שירות כלכליסט
התאחדות הכדורגל ההולנדית (KNVB) הסכימה להעלות משמעותית את השכר לשחקניות נבחרת כדורגל הנשים, אך נמנעה מאימוץ המודל הנורבגי שמשלם לנשים שכר זהה לזה של הגברים.

קראו עוד בכלכליסט

נבחרת הנשים של הולנד, צילום: גטי אימג נבחרת הנשים של הולנד | צילום: גטי אימג'ס נבחרת הנשים של הולנד, צילום: גטי אימג

"נחמד שהגענו להסכם לאחר זמן מה", מסרה שחקנית הנבחרת לייקה מרטנס, שייצגה את השחקניות במו"מ. "ההסכם הזה מעניק לנו תחושת הערכה לגבי כל מה שהשגנו השנה".

בקיץ זכתה הנבחרת בטורניר יורו 2017, שהתקיים בהולנד, זאת לאחר שגברה על דנמרק בתוצאה 4-2 בגמר מרהיב. השכר החדש הוא פרס על הביצועים הטובים והפופולאריות הגדולה של הנבחרת, כך לפי הצהרה שפרסמה ההתאחדות. עם זאת, הפרטים הפיננסים המדויקים של ההסכם לא נחשפו, מלבד הודעת ההתאחדות כי השכר החדש גבוה פי כמה מהשכר הקודם.

באופן כללי, השחקניות ההולנדיות מרוויחות  2,300-600 יורו בחודש. ההסכם החדש יאפשר לשחקניות הנבחרת להתמקד רק בקריירת הכדורגל שלהן. שר הספורט ההולנדי ברונו ברואינס דחק בהתאחדות לצמצם את פערי השכר בין הגברים והנשים, ולקדם את המשחק של הנשים מעבר לרמת החובבים.

"זו הכרה במעמד של הנשים היום", מסר מנהל ההתאחדות יאן דירק ואן דר זי, שאחראי על כדורגל הנשים. "זו גם הייתה נקודת הפתיחה של ההתאחדות, אך היא גם מבטיחה שכדורגל הנשים ההולנדי יכול להתפתח לרמה גבוהה אף יותר".

השחקניות ייהנו גם מפיצוי גבוה יותר למחנות אימונים ומשחקים. "זו הייתה בקשה של הנבחרת", הסביר ואן דר זי. "אנחנו שמחים מאד שהגענו להסכמה על כך".

הנבחרת תקבל גם בונוס אם תעפיל למונדיאל הנשים ב-2019 ולאולימפיאדה ב-2020. אך עם זאת, השחקניות עדיין לא ירוויחו שכר זהה לזה של הגברים, בניגוד למודל שאומץ כנראה בנורבגיה. "אי אפשר להשוות", טען ואן דר זי. "הגברים מרוויחים הרבה יותר במועדונים בהם הם משחקים, ולא תמיד מקבלים פיצוי. עלינו גם לבדוק את ההכנסות המסחריות. חלק מההכנסות יועברו לשחקניות".

נורבגיה היא המדינה הראשונה שבה נבחרות הנשים והגברים מרוויחים שכר זהה. בשבוע שעבר חתמו הקפטנים של הנבחרות, סטפן יוהנסן ומארן מיילדה ונציגי ההתאחדות על ההסכם לשכר זהה.

לפי ההסכם, נבחרת הנשים תהנה החל מהשנה הבאה מהעלאה בשכר ל-2.5 מיליון קרונה נורבגית (302,750 דולר) ושתי הנבחרות הלאומיות ירוויחו 6 מיליון קרונה (726,900 דולר) בכל שנה לאחר מכן. השוויון הושג לאחר ש-550 אלף קרונה (60 אלף דולר) ששחקני נבחרת הגברים קיבלו בשל פעילות מסחרית, הועברו לנבחרת הנשים.

ההתאחדות הנורבגית כלל לא הכירה בכדורגל הנשים עד 1976, אך כעת הם חלוצים במלחמה לשוויון מגדרי במשחק. "זה חיובי ביותר שנורבגיה היא חלוצה בתחום", אמר מזכ"ל ההתאחדות פאל בירקטבדט. "בו זמנית, זו הכרה בכדורגל הנשים כולו, ומדהים לראות כמה זה חשוב לשחקניות וכמה תשומת לב זה משך ברחבי העולם. השחקניות בנבחרת זוכות ליותר הזדמנויות שיווקיות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות