אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא נכנעת: הכשרת היישוב תבחן אם הבורסה רשאית להוציא אותה מת"א 125 צילום: ורדי כהנא

לא נכנעת: הכשרת היישוב תבחן אם הבורסה רשאית להוציא אותה מת"א 125

לפי החלטת ועדת המדדים, עסקאות החלף לא מגדילות את אחזקות הציבור - כך שהכשרת היישוב לא עומדת בסף הנדרש כדי להישאר במדד; ישרס, שביצעה עסקה דומה, החליטה לוותר וביצעה הפצת מניות כדי לעמוד ברף

19.12.2017, 10:31 | רחלי בינדמן
חברת הכשרת היישוב שבשליטת עופר נמרודי לא מתכוונת לקבל בהכנעה את החלטת וועדת המדדים של הבורסה לשלוח אותה החוצה ממדד תל אביב 125 לאחר שמבחינת מנהליה עשתה כל מה שדרוש כדי להישאר בו.

קראו עוד בכלכליסט

הבוקר דיווחה הכשרה כי היא בוחנת אם החלטת ועדת המדדים מאמש לפיה עסקאות מכירה בשיטת החלף (swap) לא מגדילות את אחזקות הציבור ולכן לא יסייעו לחברות שבעליהן ביצעו כאלה עסקאות להישאר במדד תל אביב 125, בכלל חלות עליה.

מנכ"ל הכשרת היישוב עופר נמרודי, צילום: ורדי כהנא מנכ"ל הכשרת היישוב עופר נמרודי | צילום: ורדי כהנא מנכ"ל הכשרת היישוב עופר נמרודי, צילום: ורדי כהנא

לפי הדרישות, כדי להישאר במדד נדרשות אחזקות ציבור של 30%. בהכשרה רומזים כי הם יבחנו משפטית אם הבורסה יכולה לקבל בכלל החלטה כזו ביחס לחברות הנסחרות היום במדד, לכאורה באופן רטרואקטיבי. כזכור אי.די.בי ביצעה עסקה דומה למכירת מניות כלל ביטוח, אם כי מסיבה אחרת - הצורך לעמוד בדרישות הממונה על שוק ההון דורית סלינגר. אף על פי כן, הבורסה אמנם סיווגה את עסקת אי.די.בי כהחזקת ציבור.

כאן עלולות לקום טענות על פגיעה בוודאות המשקיעים, ועלול להיפתח פתח לתביעות על מי שנסמך על המהלך של הכשרה ולא הקדים ומכר מניות הכשרה לקראת יציאתה הצפויה מהמדד המוביל ופגיעה בסחירות שלה בשל כך.

אחת הטענות שעלולה לקום היא שלא ייתכן שהקצאה פרטית שתבצע חברה לגוף מוסדי תוכר כאחזקות ציבור ועסקת החלף מול גורם בודד לא תוכר ככזו שכן לא זו ולא זו מגדילות באמת את הסחירות במניה.

בזמן שהכשרת היישוב בודקת איך להתמודד עם החלטת הבורסה, בישרס - שביצעה עסקת החלף דומה - כבר יורדים מהעץ ומוותרים. החברה של שלמה אייזנברג ביצעה הבוקר הפצת מניות בבורסה במטרה לעמוד בצורה מלאה ברף אחזקות הציבור של 30% כנדרש כדי להישאר במדדי הבורסה. במילים אחרות, בישרס ויתרו על מלחמה מול הבורסה ובעל השליטה - חברת ערד דרכה שולט אייזנברג בחברה, ביצעה הבוקר מכר מלא של המניות כדי להגיע לדרישת הסף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות