אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חמישה מיליון שקל יוקצבו לקליטת סטודנטים מחו"ל צילום: שאטרסטוק

חמישה מיליון שקל יוקצבו לקליטת סטודנטים מחו"ל

בשאיפה להתקרב לממוצע ה־OECD, הוועדה לתכנון ותקצוב תקצה סכומים לאוניברסיטאות ומכללות כדי להביא סטודנטים זרים

19.12.2017, 10:58 | ספי קרופסקי

הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) תקצה 5 מיליון שקל לאוניברסיטאות ומכללות לקליטת סטודנטים מצטיינים מחו"ל. מדובר בצעד הפיזי הראשון של תכנית נרחבת לקליטת סטודנטים זרים, שנחשפה בשנה שעברה ב"כלכליסט".

הסכום יוקצה לשבע אוניברסיטאות המחקר ו־17 מכללות מתוקצבות שפנו במענה לקול קורא שפרסמה הות"ת. התקצוב ינוע בין עשרות אלפי שקלים ועד חצי מיליון שקל לכל מוסד בהתאם לצרכיו ולגודלו.

יו"ר ות"ת, פרופ' יפה זילברשץ, ציינה כי הוועדה "חרטה על דגלה להפוך את ישראל לאבן שואבת של סטודנטים מצטיינים ממדינות שונות בעולם: אמריקה, אירופה והמזרח הרחוק. המיקוד הוא בתלמידי מחקר ובתלמידים לתואר שני בעיקר, אך גם בתלמידים לתואר ראשון".

אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, צילום: מאיר אזולאי אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע | צילום: מאיר אזולאי אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, צילום: מאיר אזולאי

הכסף מיועד לפיתוח אסטרטגיות מוסדיות בנוגע לקליטת סטודנטים מחו"ל, בניית אתר אינטרנט בינלאומי בשפה האנגלית, מערכות מחשוב לרישום וניהול סטודנטים בינלאומיים, הסבה של קורסים ותכניות לשפה האנגלית, הכשרת מרצים להוראה באנגלית, פיתוח מנגנוני תמיכה בסטודנטים שיגיעו ובניית מערכי מיתוג ושיווק.

השאיפה להבאת סטודנטים זרים מגיעה מהרצון של ישראל למצב את עצמה במרכז אקדמי בינלאומי ואטרקטיבי. בנוסף זהו גם יכול להיות פתח לשיתופי פעולה אקדמיים, קידום תחרותיות ושיפור תדמיתה של ישראל בעולם.

שיעור הסטודנטים הזרים בישראל ביחס ליתר מדינות ה־OECD לא מעודד, כשברקע ממשיכה ההתמודדות של האקדמיה המקומית עם קמפיינים להחרמת ישראל, דוגמת קמפיין ה־BDS, שנוכח בקמפוסים ברחבי העולם. לפי נתונים עדכניים, מעל ל־12 אלף סטודנטים זרים לומדים בארץ, כשיותר ממחציתם יהודים, והם מהווים כ־1.4% מכלל הסטודנטים בישראל - כמות זעומה ביחס לממוצע ה־OECD העומד על 9%.

 

היעד של תוכנית החומש הוא להגיע בתוך עשור להשוואת ממוצע הסטודנטים הזרים לתואר שני ולתואר שלישי (דוקטורט) לממוצע ה־OECD כיום, והציפייה היא ש־2.1% מכלל הסטודנטים הלומדים בישראל ב־2021 יהיו זרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות